Γαλατάσαραϊ - Αναντολού Εφές 64-56

Στο μεγάλο τουρκικό ντέρμπι του Ε' ομίλου η Γαλατάσαραϊ επικράτησε 64-56 της Εφές κι έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκριση στους "8". Την 1η Μαρτίου στο ΣΕΦ θα κριθεί η πρόκριση

Η Γαλατάσαραϊ επικράτησε με σκορ 64-56 της Εφές στο παιχνίδι για την 5η αγωνιστική του TOP-16 της Ευρωλίγκας και εκμεταλλευόμενη την βαριά ήττα του Ολυμπιακού στη Μόσχα πέρασε 2η στη βαθμολογία του Ε' ομίλου.

Η ομάδα του Οκτάι Μαχμουτί πέτυχε την 3η της νίκη στη β' φάση της διοργάνωσης και την επόμενη εβδομάδα (1/3) η πρόκριση στα πλέι οφ θα κριθεί στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ.

Οι "ερυθρόλευκοι" έχασαν το παιχνίδι στην Τουρκία με έναν πόντο και πλέον τους αρκεί νίκη με δύο πόντους για να σφραγίσουν το εισιτήριο τους στην επόμενη φάση.

Από το ξεκίνημα κιόλας του αγώνα, η Γαλατάσαραϊ πήρε το προβάδισμα και ξέφυγε στο σκορ 11-4 στο 4'. Η Εφές αντέδρασε και μείωσε σε 13-11, όμως στο τελευταίο τετράλεπτο του α' δεκαλέπτου πέτυχε μόλις δύο ακόμα πόντους κι έτσι οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +7 (20-13). Στο 14' η διαφορά άγγιξε τους 13 πόντους (34-21), όμως ο Γκιουλέρ μείωσε σε 39-32 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, οι άμυνες έκλεισαν ακόμα περισσότερο, όμως οι γηπεδούχοι πήραν μια διαφορά στο σκορ την οποία και διατήρησαν. Ένα τρίποντο του Αρσλάν στο ξεκίνημα του δ' δεκαλέπτου έκανε το 53-45 και το μόνο έκανε η Εφές ήταν να μειώσει σε 62-56, πριν να γράψει ο Λάκοβιτς το τελικό 64-56 με 2/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 39-32, 50-45, 64-56

Γαλατάσαραϊ (Μαχμουτί): Σιπ 9(1), Λάκοβιτς 9(2), Κοξάλ, Τοπάλογλου 2, Σούμπερτ 6(2), Άντριτς 15, Αλντεμίρ 4, Λούκας 9(1), Αρσλάν 8(2), Σάβοβιτς 2.

Αναντολού Εφές (Σαρίτσα): Κίνσεϊ 2, Τουντσερί 3(1), Ακιόλ, Μπατίστα 4, Βούγιατσιτς 15(2), Σαβάνοβιτς 4, Γκιουλέρ 7(1), Λαφαγιέτ 5(1), Μπάρατς 16.