Γαλατάσαραϊ - Ερυθρός Αστέρας 68-91

Ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε της Γαλατάσαραϊ με 68-91 στο Abdi Ipekci, ανέβηκε στο 3-7 στον Ε' όμιλο και πήρε άτυπη ρεβάνς από τους Τούρκους για την ήττα στο Βελιγράδι! Οι Σέρβοι είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Η Γαλατά ταλαιπωρείται από οικονομικά προβλήματα ενώ τις προηγούμενες ημέρες έχασε τον Κάρλος Αρόγιο και τον Άλεκς Μάριτς. Παρ' όλα αυτά, προερχόταν από τον θρίαμβο επί της Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ στο ντέρμπι της Πόλης.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Σήμερα (12/03), πάντως, οι Τούρκοι δεν τα κατάφεραν κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα. Στην τέταρτη φετινή αναμέτρηση των δυο ομάδων σε Regular Season και ΤΟP-16, οι Σέρβοι επικράτησαν με 68-91 και σημείωσαν την τρίτη νίκης τους στη β' φάση, διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες τους για πρόκριση στα playoffs.

O Ερυθρός Αστέρας είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και πρώτο σκόρερ τον Γιάκα Μπλάζιτς (19π. με 5/8 δίπ., 3/3 τρίπ.) ενώ ο Μπόμπαν Μαριάνοβιτς άγγιξε το double-double με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Οι Σέρβοι εκμεταλλεύτηκαν τις αδυναμίες της Γαλατάσαραϊ, πέρασαν την μπάλα στη ρακέτα με τον Μαριάνοβιτς (2-10, 2'49") ενώ ο Γιάκα Μπλάζιτς σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 και έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (4-15, 4'07"). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κρατήσουν επαφή με τον Ζόραν Έρτσεγκ όμως ο Αστέρας άντεξε στην πίεση κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ του 16-21.

Εν συνεχεία ο Μαρτίνας Πότσιους μείωσε σε 23-27 (12'23") ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους σκορ 4-18 και προηγήθηκαν 27-45 με 2/2 βολές του Κάλινιτς στα 2'41" για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Η ομάδα του Ράντονιτς πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 35-52, έχοντας 17/27 δίποντα (62%), 17 ριμπάουντ και 16 ασίστ στο πρώτο μέρος!

Ο Μαριάνοβιτς κάρφωσε κι έστειλε τη διαφορά στο +16 (42-58, 25'15") όμως η Γαλατάσαραϊ "έτρεξε" σερί 7-0 με τους Έρτσεγκ, Γιανγκ και μείωσε σε 49-58. Παρ' όλα αυτά ο Μπλάζιτς ευστόχησε σε νέο τρίποντο και διαμόρφωσε το 51-67, με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με σερί 10-0 για τους Σέρβους (51-77) ενώ ο Μάικ Τσίρμπες έκανε το 62-86 στα 3'29" για τη λήξη του αγώνα στο Abdi Ipekci. Εν τέλει ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε με 68-91 και ανέβηκε στο 3-7 στον Ε' όμιλο, αφήνοντας τη Γαλατάσαραϊ στην τελευταία θέση του γκρουπ με ρεκόρ 2-8. Έτσι η ομάδα του Βελιγραδίου ισοφάρισε σε 2-2 τις φετινές αναμετρήσεις με τη Γαλατά σε regular season και TOP-16.