Φενέρμπαχτσε - Σιένα 92-98

Σπουδαία νίκη για τη Σιένα στην Τουρκία, καθώς επιβλήθηκε με σκορ 98-92 της Φενέρμπαχτσε και έκανε το 2/2. Ο Μπράουν πέτυχε 41 πόντους (vid)

Η Σιένα έκανε το "2 στα 2" και ξεκίνησε εξαιρετικά στο TOP-16 της Ευρωλίγκας, νικώντας με σκορ 98-92 την Φενέρμπαχτσε που πλέον μπαίνει σε... περιπέτειες, έστω κι αν είναι ακόμα πολύ νωρίς.

Ο Σιμόνε Πιανιτζάνι έχασε από την ομάδα στην οποία μεγαλούργησε κι έτσι η Φενέρμπαχτσε υπέστη τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της στο TOP-16.

Στα 19'' πριν το τέλος ο Μπογκντάνοβιτς κάρφωσε για το 92-94, ενώ ο Καραρέτο στα 11'' πριν τη λήξη έγραψε το 92-96, υποχρεώνοντας τον Πιανιτζάνι να πάρει τάιμ άουτ. Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια και ο Μπράουν έγραψε το τελικό 92-98.

Ο Μπράουν με τους 41 πόντους που πέτυχε ισοφάρισε το ρεκόρ του Φορντ, του Μάγιερς και του Καμπάλα σε ένα μόνο ματς στην Ευρωλίγκα.

Είναι μάλιστα, ο σίγουρος MVP της 2ης αγωνιστικής καθώς συγκέντρωσε 50 πόντους στο σύστημα αξιολόγησης με 8/12 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 13/13 βολές, ενώ μοίρασε 7 ασίστ και κέρδισε 12 φάουλ.

Ο αγώνας:

Στα του αγώνα, το ματς ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε με 51-45 στο τέλος του ημιχρόνου, αλλά οι Ιταλοί παίζοντας χωρίς άγχος δεν είχαν τίποτα να χάσουν.

Με επιμέρους 29-19 στο δ' δεκάλεπτο, όχι μόνο κάλυψαν τη διαφορά, αλλά στο τέλος έφυγαν νικητές από την Τουρκία με διαφορά 6 πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 51-45, 73-69, 92-98

Φενέρμπαχτσε (Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 17(1), Ονάν 2, Ερμίς 2, Σάτο 11(1), Άντερσεν 8, Μπατίστ 6, Καράμαν, Μπογκντάνοβιτς 31(4), Πρέλτζιτς 15(1).

Σιένα (Μπάνκι): Μπράουν 41(4), Έζε 4, Καραρέτο 2, Κανγκούρ 6(2), Σανικίτζε 19(1), Ρες 6, Όρτνερ 2, Τζάνινγκ 2, Χάκετ 9, Μος 7(1).