Φενέρμπαχτσε - Ούνιξ Καζάν 94-87

Ζωντανή στο "κυνήγι" της πρόκρισης η Φενέρμπαχτσε, η οποία επικράτησε της Ούνιξ στην Τουρκία στην παράταση (79-79κ.α.) με 94-87, καλύπτοντας και την διαφορά της ήττας στο πρώτο ματς (videos).

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι η Φενέρμπαχτσε επικράτησε της Ούνιξ Καζάν για τον Ζ' Όμιλο με 94-87 και έμεινε ζωντανή στο "κυνήγι' της πρόκρισης στα προημιτελικά.

Οι Ρώσοι είχαν σε εξαιρετική κατάσταση τον Λιν Γκριρ, ο οποίος σταμάτησε στους 33 πόντους, αλλά "λύγισαν" στην παράταση κόντρα στους αποφασισμένους Τούρκους που κάλυψαν και την διαφορά της ήττας στο πρώτο ματς (76-71).

Η Ούνιξ Καζάν ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Με αυτόν τον τρόπο έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα πέντε πόντων (21-26). Στη συνέχεια, όμως οι γηπεδούχοι με τη βοήθεια του κόσμου τους αντέδρασαν, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 42-44, έπειτα από καλάθι του Πεκέρ.

Στην τρίτη περίοδο, οι Ρώσοι θα παίξουν πολύ καλό μπάσκετ και θα αποσπαστούν από τους Τούρκους με 13 πόντους στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (55-68). Οι φιλοξενούμενοι, έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον Λιν Γκριρ θα διατηρήσουν το προβάδισμα τους στα τελευταία δέκα λεπτά, όμως οι δύο άστοχες βολές του Μάικ Ουίλκινσον και το καλάθι του Ρόκο Λένι Ούκιτς στην εκπνοή θα οδηγήσουν την αναμέτρηση στην παράταση (79-79)!

Οι Τούρκοι στην παράταση θα επιβάλουν το παιχνίδι τους και με την βοήθεια του κόσμου τους θα καταφέρουν να πάρουν την δεύτερη νίκη τους στο "Top-16" της Ευρωλίγκας και να διατηρήσουν τις ελπίδες τους για πρόκριση στα προημιτελικά (94-87).

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 42-44, 55-68, 79-79(κ.α.), 94-87.

Φενέρμπαχτσε (Σπάχια): Ούκιτς 18, Τουρκσάν 6, Ατσούρ 4(1), Βίντμαρ 10, Πεκέρ 6, Γκιστ 2, Σαβάς 6, Τόμας 9(3), Μπογκντάνοβιτς 20(1), Πρέλτζιτς 13(1).

Ούνιξ Καζάν (Πασούτιν): Λίντεϊ 5, Σαμοϊλένκο, Πασούτιν, Βερεμεένκο 6, Γκριρ 33(4), Ζεβροσένκο 4, μακΚάρτι 3, Τζαβάι 6, Ντόμερκαντ 13(1), Ουίλκινσον 17(3).