Φενέρμπαχτσε - Μπαρτσελόνα 60-99

Καταιγιστική εμφάνιση από την Μπαρτσελόνα, η οποία νίκη στην Κωνσταντινούπολη την Φενέρμπαχτσε με 99-60 και πλέον έχει ρεκόρ 7-1. Ακόμα ένα κακό παιχνίδι για τους Τούρκους (videos).

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες η Μπαρτσελόνα ξεπέρασε το εμπόδιο της Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία με 99-60 και πέτυχε την έβδομη νίκη της στην διοργάνωση.

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά του ματς τον ρυθμό τους και έφτασαν εύκολα στο θετικό αποτέλεσμα. Οι πιθανότητες των Τούρκων για πρόκριση στα πλέι οφ πλέον είναι ελάχιστες.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να επιβάλει το παιχνίδι της κόντρα στην Φενέρμπαχτσε. Με αυτόν τον τρόπο το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 23-13 για τους Καταλανούς, ενώ στην δεύτερη περίοδο η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων άνοιξε ακόμα περισσότερο. Οι φιλοξενούμενοι με τους Άντε Τόμιτς και Μαρσελίνιο Χουέρτας αποσπάστηκαν ακόμα περισσότερο και παίζοντας εξαιρετική άμυνα δεν επέτρεψαν στους Τούρκους να αντιδράσουν. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 50-19 για τους Καταλανούς, οι οποίοι έδειχναν να μην αντιμετωπίζουν ιδιαίτερα προβλήματα.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, η Φενέρμπαχτσε ισορρόπησε το παιχνίδι, όμως η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη για να καταφέρει να την καλύψει με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 75-40 για τους Καταλανούς που έδειχναν ότι πολύ δύσκολα θα χάσουν το παιχνίδι. Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης η Μπαρτσελόνα δεν ανησύχησε και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα με το άνετο και επιβλητικό 99-60 κόντρα στους Τούρκους.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 19-50, 40-76, 60-99.

Φενέρμπαχτσε (Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 17(1), Ονάν 2, Ερμίς, Σάτο 2, Τρίπκοβιτς, Άντερσεν 2, Πεκέρ 9, Σαβάς 1, Μπατίστ, Καραμάν 7(1), Μπογκντάνοβιτς 18(3), Πρέλτζιτς 2.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 4, Χουέρτας 14(2), Ναβάρο 13(3), Γιασικεβίτσιους 6, Τοντόροβιτς 4, Ουάλας, Ινγκλς 13(3), Ραμπασέδα 2, Λόρμπεκ 9(1), Τζαβάι 3, Μάικλ 17(1), Τόμιτς 14.