Φενέρμπαχτσε - Καντού 77-69

Η Φενέρμπαχτσε έκαμψε δύσκολα την αντίσταση της Καντού με 77-69 στον "τελικό" του πρώτου ομίλου και προκρίθηκε στο "Top-16" της Ευρωλίγκας (vid)

Η Φενέρμπαχτσε σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι επικράτησε εντός έδρας της μαχητικής Καντού με 77-69 και προκρίθηκε στο "Top-16" της Ευρωλίγκας.

Οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζάνι αιφνιδιάστηκαν στα πρώτα λεπτά του ματς, όμως στη συνέχεια πέρασαν μπροστά και παρότι δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν διαφορά ασφαλείας πήραν τη νίκη που ισοδυναμεί με πρόκριση εν μέσω αποθέωσης από τον κόσμο τους.

Οι Ιταλοί μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να βρεθούν στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης στο +6 απέναντι στους Τούρκους (6-12). Ο Σιμόνε Πιανιτζάνι κάλεσε ταιμ άουτ και η Φενέρμπαχτσε προσπάθησε να μειώσει την διαφορά της από την Καντού, με αποτέλεσμα το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρει τους παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι στο +4 (18-22).

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, όμως οι Τούρκοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα στα χέρια τους (31-27) στο 15ο λεπτό του παιχνιδιού. Η Καντού θα καταφέρει να περάσει μπροστά (31-32) για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 43-38 υπέρ της Φενέρμπαχτσε.

Στην τρίτη περίοδο, η Καντού κατάφερε να μείνει κοντά στην Φενέρμπαχτσε και παρά τις προσπάθειες των οπαδών των Τούρκων οι Ιταλοί βρέθηκαν στο 30' στο -5 (60-55). Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα η Καντού τα έδωσε όλα για να κάνει την ολική επαναφορά, αλλά ο Μπο ΜακΚάλεμπ που βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση ήταν ο παίκτης που "σφράγισε" τη νίκη των Τούρκων (77-69).

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 43-38, 60-55, 77-69.

Φενερμπαχτσέ (Πιανιτζιάνι): ΜακΚάλεμπ 19(1), Ονάν 12(2), Ερμις 2, Σάτο 2, Αντερσεν 4, Σαβάς 12, Μπατίστ, Κάραμαν 6, Μπογκντάνοβιτς 10, Πρέλντζιτς 10(1).

Καντού (Τρινκιέρι): Στέκιτς 2, Μαρκοϊσβίλι 20 (4), Λέουνεν 5(1), Ματσαρίνο, Μπρουκς 4, Τάιους 3, Τάμπου 7(1), Αραντόρι 12(2), Κουζίν 16.