Ερυθρός Αστέρας-Μακάμπι 76-78

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έμεινε στη σκιά της Λοκομοτίβ Κουμπάν, στην κορυφή της βαθμολογίας, μολονότι αποπειράθηκε να... αυτοκτονήσει στο Βελιγράδι (76-78 επί του Ερυθρού Αστέρα). Πρώτος σκόρερ του ματς, ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης (22π.). Μοιραίος ο ΝτεΜάρκους Νέλσον.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ μπερδεύτηκε, πίστεψε πως το ματς έχει λήξει στο 30' (46-62), με τον Ερυθρό Αστέρα να κάνει ό,τι ξέρει καλύτερα (αντεπίθεση), αλλά να λυγίζει στο φινάλε, όταν ο Νέλσον έπεσε πάνω στον Μαριάνοβιτς και έχασε την μπάλα. Ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης ήταν ο πρώτος σκόρερ του ματς, με 22π. (9/10 διπ., 4/8 βολές), ενώ πήρε 3 ριμπ., έδωσε μια ασίστ και δεν έκανε λάθος σε 16.29''.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Η αρχή του αγώνα αφορούσε τον Σχορτσιανίτη (έπαιζε και για τον Σον Τζέιμς, που απείχε με τραυματισμό), ο οποίος είχε σκοράρει τους 10 πόντους της παρέας του έως το 20-18 (8.42''). Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες λύσεις (είχαν και 6-3 ριμπ. έναντι των 5 αμυντικών των Ισραηλινών) και δη από το τρίποντο (4/9 στην πρώτη περίοδο), με τον Ραντένοβιτς να διαμορφώνει το 22-18 του 10'. Σημείωση: η ομάδα του Μπλατ είχε μείνει για τρία λεπτά χωρίς πόντο. Συνολικά, ο Ερυθρός Αστέρας είχε 8/17 σουτ και η Μακάμπι 8/14 με την όλη ιστορία να αφορά και από 7 ασίστ.

Η δεύτερη περίοδος ήταν περισσότερο ενδιαφέρουσα, αν σκεφτείτε πως το προβάδισμα άλλαξε πέντε φορές χέρια, έως το 33-35 με τρίποντο του Σμιθ (έφτασε τους 9π.), που έμελλε να είναι και το σκορ του ημιχρόνου. Στο διάστημα που προηγήθηκε, οι Σέρβοι ήταν αρκετά άστοχοι (4/17 σουτ), με τη Μακάμπι να παίζει καλύτερη άμυνα και να είναι πιο ομαδική (5 ασίστ έναντι της μόλις 1 των γηπεδούχων) και πιο εύστοχοι (6/12). Και για αυτό δεν της στοίχισαν τα 6 λάθη του δεύτερου δεκαλέπτου.

Το σερί της "ομάδα του λαού" έφτασε στο 12-0 (από το 33-30 στο 16.53'') έως το 33-42, δια χειρός Πνίνι (22.07''), πριν ο Μπλάζιτς ευστοχήσει σε βολές. Ο Κάτιτς έβαλε το πρώτο FG των γηπεδούχων, μετά το 16.29'' και το τετράποντο του Τζένκινς, όπως διαμόρφωνε το 37-44 (23.24''), αλλά το momentum ήταν πια της Μακάμπι, με τον "Σόφο" να 'χει φτάσει τους 18π. και όταν ο Οχαγιόν έκανε 7 τα κλεψίματα της παρέας του, έκανε και το σκορ 37-50 (24.40'') στον αιφνιδιασμό. Στο άλεϊ ουπ του Τάιους, στον πίνακα εμφανίστηκε το 43-57 (26.30'') και στον τρίποντο του Ινγκλς (με το οποίο έφτασε τους 8π.) το 46-60 (28'). Αυτό που χάσατε ήταν τα δυο τρίποντα του Σιμόνοβιτς. Πέραν τούτου, ουδέν. Ενδεχομένως τα 12 λάθη που είχε φτάσει ο Ερυθρός Αστέρας, μαζί και τα 4/13 τριπ. του τρίτου δεκαλέπτου, να σας βοηθούν να ολοκληρώσετε την εικόνα (του επί μέρους 13-27).

Η Μακάμπι προφανώς και πίστεψε ότι είχε τελειώσει το ματς στο 30', διότι στην τελευταία πράξη απέφυγε να βγάλει την ίδια ενέργεια στην άμυνα. Κάπως έτσι, ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε με επί μέρους 13-4, στο οποίο ο Σιλμπ έδωσε 3/3 τρίποντα. Οι Σμιθ και Ράις ανέλαβαν να ξεμπλοκάρουν την ομάδα τους (ο πρώτος είχε 4 πόντους και ο δεύτερος μια ασίστ και 5 πόντους έως το 62-73, στο 35.20''), αλλά στα μετόπισθεν υπήρχαν τρύπες που φυσικά εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και με τους Ραντένοβιτς (έφτασε τους 12π.), Νέλσον (12π.) και Σιμόνοβιτς (9π.), βρέθηκαν στο 74-75 (38.33''). Ο Σχορτσιανίτης είχε φτάσει τους 22π., αλλά παρέα δεν είχε.

Το διάστημα που απέμενε ήταν η χαρά του λάθους (υπό την όποια έννοια), με "Σόφο" να χάνει βολές, τον Σμιθ να μετρά 1/2 (74-76) και τον Ράις να κάνει λάθος στα 30'' για τη λήξη. Ο Σιλμπ έγινε διψήφιος με τις βολές του (76-76) και στα 14.3'' πριν το τέλος ήταν η σειρά του Μπλατ για τάιμ άουτ. Ο Ραντένοβιτς έστειλε στη γραμμή των βολών τον Μπλου, στα 11.4'', με τον βετεράνο να μετρά 1/2 (76-77). Ο Νέλσον ανέλαβε να φέρει εις πέρας την τελευταία επίθεση, αλλά γλίστρησε, έχασε την μπάλα και εκεί τελείωσαν όλα. Ο Μπλου επέστρεψε στις βολές, πάλι είχε 1/2, αλλά έμενε 1'' για τη λήξη, οπότε κάπως έτσι η Μακάμπι έμεινε κοντά στη Λοκομοτίβ, στην κορυφή της βαθμολογίας.