Παρέμεινε αήττητη η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα σε ένα συναρπαστικό ματς νίκη στην παράταση (75-75κ.α.) την Εφές με 89-84 και έκανε το 8/8 στο Top-16. Καταπληκτική εμφάνιση και ατομικά ρεκόρ από τον Άντε Τόμιτς!

Η Μπαρτσελόνα νίκησε στην Κωνσταντινούπολη την Εφές στην παράταση με 89-84 και σημείωσε την όγδοη διαδοχική νίκη της στο Τop-16 και 20η συνεχόμενη σε αγώνα της στην δεύτερη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης . Οι Τούρκοι έδειχναν ότι στο τέλος θα πάρουν το θετικό αποτέλεσμα, όμως ο Τζόι Ντόρσεϊ, έπειτα από 1/2 βολές του Μαρσελίνιο Χουέρτας ισοφάρισε στην εκπνοή σε 75-75.

Οι δηλώσεις του αγώνα

Τα στατιστικά του αγώνα

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Καταλανοί βρήκαν και πάλι την ψυχραιμία τους και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με 89-84. Καταπληκτική εμφάνιση για τη Μπαρτσελόνα πραγματοποίησε ο Άντε Τόμιτς, ο οποίος πέτυχε και δύο νέα ατομικά ρεκόρ. Το πρώτο στους πόντους (είχε 24π.), αλλά και στην αξιολόγηση (36 ranking). Ο Κροάτης είχε κόντρα στην Εφές, 26 πόντους με ranking που άγγιξε το 40!

Ο αγώνας:

Η Μπαρτσελόνα μπήκα δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα να αποσπαστεί των Τούρκων. Ο Άντε Τόμιτς σημείωσε το 5-16 για να ξεφύγουν οι Καταλανοί με 62-0, ύστερα από σουτ δύο πόντων του Γκονλούμ στο 8ο λεπτό του παιχνιδιού. Η Εφές, όμως με τον Κώστα Βασιλειάδη κατάφερε να μειώσει σε 15-20, ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Τσάβι Πασκουάλ να παίρνει τάιμ άουτ.

Ο Αμπρίνες σημείωσε το 15-22, ο Γκονλούμ, ο οποίος έκανε πολύ καλό παιχνίδι μείωσε σε 17-22 για να μην καταφέρει να πετύχουν καλάθι οι Καταλανοί και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με +5 της Μπαρτσελόνα. Ο Αμπρίνες με εύστοχο σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους οκτώ πόντους για τους φιλοξενούμενους (17-25) στο 11ο λεπτό. Ο Μίλκο Μπιέλιτσα στο 12' μείωσε σε 19-25, με τον Αμπρίνες στη συνέχεια να αστοχεί σε σουτ δύο πόντων. Ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο με σουτ τριών πόντων αύξησε την διαφορά στους εννέα πόντους για τους φιλοξενούμενους (19-28), με τον Μπατούκ να μειώνει σε 21-28.

Ο Μπόστιαν Νάχμπαρ με σουτ δύο πόντων έκανε το 21-30 στο 14ο λεπτό του αγώνα για να κάνει στη συνέχεια φάουλ στον Γκόρντον. Ο Χουέρτας έκανε το 21-32 για να ανεβάσει ο Άντε Τόμιτς την διαφορά στους 13 πόντους (21-34). Ο Ερντέν με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 23-34, με τον Τούρκο να μειώνει στους δέκα πόντους (24-34). Ο Παπανικολάου σημείωσε το 36-24 για να μειώσει ο Ζόραν Πλάνινιτς σε 26-36.

Ο Τοντόροβιτς σημείωσε το 26-38, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο της αναμέτρησης.

Αντέδρασε η Εφές

Ο Γκονλούμ μείωσε την διαφορά στους δέκα πόντους (28-38) και ο Άντε Τόμιτς με 1/2 βολές έκανε το 28-39 στο 22ο λεπτό. Ο Τόμιτς έκανε το 30-44, ενώ ο Μπατούκ με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε σε 33-44. Ο Τόμιτς και πάλι έκανε το 33-46 για να ανεβάσει ο Νάχμπαρ με κάρφωμα την διαφορά στους 15 πόντους την Μπαρτσελόνα, η οποία ξέφυγε από την Αναντολού Εφές. Ο Οσμάν με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε σε 36-48, ενώ ο ίδιος παίκτης μείωσε σε 39-48 με ακόμα ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων στο 25ο λεπτό του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ, αλλά οι Τούρκοι κατάφεραν σταδιακά να μειώσουν την διαφορά τους από τη Μπαρτσελόνα σε 46-50, ενώ ο Λόρμπεκ με 1/2 βολές σημείωσε το 46-51. Ο Μίλκο Μπιέλιτσα μείωσε στους τρεις πόντους (48-51), 1:34'' πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Τελικά το 30' βρήκε τη Μπαρτσελόνα στο +5 (48-53). Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, ο Γκονλούμ κατάφερε να μειώσει στους τρεις πόντους για την Εφές (52-55).

Στο 32ο λεπτό, ο Κώστας Βασιλειάδης ισοφάρισε σε 55-55 με εύστοχο σουτ τριών πόντων, ενώ οι Τούρκοι πήραν το προβάδισμα με 57-55, έπειτα από καλάθι του Ζόραν Πλάνινιτς στο 33ο λεπτό. Ο Τζαμόν Γκόρντον έκανε το 61-57 για να μειώσει ο Άντε Τόμιτς σε 61-59 στο 35'. Ο Γκόρντον με ακόμα ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 64-59. Ο Ναβάρο μείωσε σε 64-62 στο 36' για να ισοφαρίσει ο Χουέρτας σε 64-64. Ο Γκόρντον και πάλι σημείωσε το 66-64. Ο Πλάνινιτς έδωσε "αέρα" πέντε πόντων στους Τούρκους (69-64) και ο Βασιλειάδης ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους για την Εφές (71-64).

Το χέρι του Ντόρσεϊ!

Η Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να πετύχει καλάθι, αλλά ο Ναβάρο μειώσει σε 71-66, 1:30'' πριν το τέλος της αναμέτρησης. Η Εφές έκανε λάθος, με τον Τόμιτς να μειώνει στους τρεις πόντους (71-68). Ο Βαβάρο στη συνέχεια με 1/2 βολές μείωσε σε 71-69 για να κάνει φάουλ ο Σάδα. Ο Σαβάνοβιτς με 1/2 βολές σημείωσε το 71-69. Ο αρχηγός των Καταλανών με δύο ακόμα εύστοχες βολές έφερε την Μπαρτσελόνα στον πόντο (72-71), με τον Βαγγέλη Αγγέλου να καλεί τάιμ άουτ.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα του ματς με το σκορ στο 75-73, η Εφές του Βαγγέλη Αγγέλου κάνει φάουλ στον Χουέρτας, με τον Βραζιλιάνο να αστοχεί στην δεύτερη βολή (είχε ευστοχήσει στην πρώτη), αλλά ο Τζόι Ντόρσεϊ έστειλε το ματς στην παράταση, καθώς ισοφάρισε στην εκπνοή σε 75-75!

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Μπαρτσελόνα, ήταν πιο συγκεντρωμένη και κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα με 89-84 απέναντι στην Εφές, η οποία έχασε μία μεγάλη ευκαιρία για να "σπάσει" το σερί των Καταλανών.