Εφές - Γαλατάσαραϊ 68-62

Η Εφές για τον όμιλο του Ολυμπιακού επικράτησε εντός έδρας στον τουρκικό "εμφύλιο" της Γαλατάσαραϊ με 68-62 (video).

Η Εφές πήρε το τουρκικό "εμφύλιο" με 68-62 απέναντι στην Γαλατάσαραϊ και σημείωσε την πρώτη της νίκη στο "Top-16" της Ευρωλίγκας.

Το συγκρότημα του Ουφούκ Σαρίτσα επέβαλε από τα πρώτα λεπτά τον ρυθμό του και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα για τον Ε' Όμιλο, στον οποίο βρίσκεται και ο Ολυμπιακός.

Η Εφές μπήκε δυνατά από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και με διαδοχικά τρίποντα από τον Ντούσκο Σαβάνοβιτς κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 29-19. Ο Γιάκα Λάκοβιτς προσπάθησε να αντιδράσει για την Γαλατά, όμως το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους στο +11 (45-34).

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν, με αποτέλεσμα να βρεθούν σε απόσταση αναπνοής από την Εφές (50-48). Παρόλα αυτά, η Εφές άντεξε και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 60-52, φτάνοντας τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 68-62.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 45-34, 60-52, 68-62.

Εφές (Σαρίτσα): Μπάλμπαϊ, Κίνσεϊ 8, Τουντσερί 2, Ακιόλ 5(1), Μπατίστα 6, Βούγιασιτς 17(3), Σαβάνοβιτς 16(4), Γκιουλέρ, Λαφαγιέτ 2, Μπάρατς 12.

Γαλατάσαραϊ (Μαχμουτί): Σιπ 6, Λάκοβιτς 13(1), Κοκσάλ 8(2), Σούμπερτ, Άντριτς 14, Αλντεμίρ 4, Λούκας 10, Σονγκάιλα 7, Αρσλάν, Οζέρ.