Ουνικάχα Μάλαγα - ΤΣΣΚΑ 75-76 (66-66 κ.α.)

Η πεισμωμένη ΤΣΣΚΑ που δεν ήθελε να χάσει το αήττητο σερί της χρειάστηκε να ανατρέψει διαφορά 20 πόντων για να κερδίσει τελικά στην παράταση την Ουνικάχα Μάλαγα με 76-75 (66-66 κ.α.)

Τα πράγματα δεν ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο για την ΤΣΣΚΑ που άφησε ένα ημίχρονο να πάει χαμένο, όμως στη συνέχεια επέστρεψε στο παρκέ πεισμωμένη να μην χάσει. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη παρέμεινε αήττητη στην Euroleague κερδίζοντας στην παράταση με 76-75 (66-66 κ.α.) την Ουνικάχα Μάλαγα κι έδειξε ότι όποιος θέλει να την κερδίσει θα πρέπει να παίξει για 40 λεπτά εξαιρετικό μπάσκετ. Οι Μοσχοβίτες για να φτάσουν στη νίκη χρειάστηκε να ανατρέψουν διαφορά 20 πόντων (51-31 στο 23'). Για τους νικητές ο Νάντο Ντε Κολό σταμάτησε στους 22 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους Κάλεμπ Γκριν και Τζέισον Γκρέιτζερ είχαν από 14. Θετικός ήταν και ο Κώστας Βασιλειάδης που είχε 11 πόντους.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Με τις δύο ομάδες να δείχνουν ότι έχουν στόχο να επενδύσουν στην άμυνα ξεκίνησε το παιχνίδι, όμως αυτό δεν ίσχυε μέχρι τέλους και για τους φιλοξενούμενους. Οι Ισπανοί έχοντας πλήρη υπεροχή στους αιθέρες (είχαν 30 ριμπάουντ έναντι 16 στο ημίχρονο) και με ρεσιτάλ ομαδικότητας (10 ασίστ έναντι 5 στο ημίχρονο) κατάφεραν να βάλουν από την αρχή στην... γωνία την ΤΣΣΚΑ (19-8 στο 7'). Οι Ρώσοι όντας άστοχοι έξω από τα 6,75μ. δεν έβρισκαν στο πρόσωπο κάποιου παίκτη τους τον ηγέτη που χρειαζόντουσαν την ίδια ώρα που η Μάλαγα με τον Βλάντιμιρ Γκολούμποβιτς να ηγείται και να φέρνει εις πέρας τις επιθέσεις που έπαιρνε βρέθηκε να κλείνει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με το επιβλητικό 43-27 (στο 20').

Η επιστροφή από το -20

Οι Ανδαλουσιάνοι είχαν βάλει πλέον ισχυρές βάσεις για τη νίκη και δεν σκόπευαν να τις αφήσουν να υποχωρήσουν. Αντιθέτως, προσπαθούσαν να επενδύσουν σε αυτές και δεν άργησε η στιγμή που βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με 20 πόντους διαφορά (51-31 στο 23'). Με τους Νάντο Ντε Κολό, Σόνι Ουίμς και Κάιλ Χάινς σε ηγετικό ρόλο οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη κατάφεραν να αλλάξουν τις ισορροπίες και με ένα επιμέρους 18-5 κατάφεραν να επιστρέψουν και πάλι δυναμικά στη διεκδίκηση της νίκης (56-49 στο 29'). Η Μοσχοβίτικη αντεπίθεση δεν σταμάτησε εκεί, όμως και ξεκινώντας στη τέταρτη περίοδο με ένα επιμέρους 11-2 η ΤΣΣΚΑ βρέθηκε έπειτα από αρκετή ώρα στα ηνία του σκορ έχοντας επιστρέψει από το -20 (58-60). Τα τελευταία 3 λεπτά του αγώνα είχαν πλέον τον χαρακτήρα του ντέρμπι (62-62). Με καλάθι του Γκρέιτζερ και με δύο εύστοχες βολές του Ντε Κολό οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο λεπτό με το σκορ στο 66-64. Ένα άστοχο τρίποντο από τον Βασιλειάδη και ένα λάθος του Γκρέιτζερ έδωσαν την ευκαιρία στον Ουίμς να ευστοχήσει σε λέι απ και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση (66-66 στο 40').

Το κρίσιμο τελευταίο λεπτό

Τα πάντα κρέμονταν σε μία λεπτή κλωστή καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει ασφαλές προβάδισμα (70-71 στο 43'). Στο τελευταίο λεπτό η Μάλαγα μπήκε έχοντας το προβάδισμα με 72-71, ενώ στα 47 δευτερόλεπτα ο Σόνι Ουίμς χρεώθηκε με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία κι έτσι με τον Βασιλειάδη να ευστοχεί στην βολή και τον Βάσκεθ να μην κάνει λάθος από κοντά το σκορ έγινε 75-71 στα 29 δευτερόλεπτα. Έπειτα από 5 δεύτερα ο Ντε Κολό μείωσε με ντράιβ σε 75-73. Στη συνέχεια οι Ρώσοι έκαναν φάουλ στον Γκρέιτζερ, ο οποίος με 0/2 βολές έδωσε την ευκαιρία και πάλι στον Ντε Κολό με καλάθι και φάουλ να βάλει μπροστά με 76-75 την ΤΣΣΚΑ στα 6 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Στο χρόνο που απέμενε ο Κάρλος Σουάρεθ δεν βρήκε στόχο από τα 6.75μ. κι έτσι η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε με 76-75.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 43-27, 56-49, 66-66 (κ.α.), 75-76 (α' παρ.)