Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης 85-80

Η Μπαρτσελόνα πετυχαίνοντας 11 τρίποντα και μοιράζοντας 25 ασίστ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 85-80 επί της μισητής αντιπάλου, Ρεάλ και να εκδικηθεί για την βαριά ήττα του πρώτου γύρου

Η Μπαρτσελόνα ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και τελικά όντας ψύχραιμη στα τελευταία δευτερόλεπτα επικράτησε με 85-80 της Ρεάλ. Οι δύο ισπανικές ομάδες μπορεί να είχαν εξασφαλίσει την πρόκριση και το πλεονέκτημα έδρας, ωστόσο έπαιξαν για το γόητρο με τους Καταλανούς να παίρνουν εκδίκηση για την βαριά ήττα στον πρώτο γύρο όταν και οι Μαδριλένοι είχαν κερδίσει με 97-73.

Για τους νικητές ο Μάριο Χεζόνια έχοντας επιχειρήσει μόνο (!) τρίποντα (5/6) κατάφερε να φτάσει τους 15 πόντους και να είναι πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων. Πριν τον αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του βετεράνου παίκτη, Λάλο Γκαρσία, ο οποίος είχε εξαφανιστεί από τις 4 Μαρτίου και πριν 2 ημέρες βρέθηκε η σορός του.

Τα στατιστικά του αγώνα

Τι δήλωσαν οι Τσάβι Πασκουάλ και Πάμπλο Λάσο

Με την Μπάρτσα να μπαίνει δυναμικά και να τρέχει ένα σερί 5-0 ξεκίνησε ο αγώνας. Όλα αυτά μέχρι να... ζεσταθεί ο Ρούντι Φερνάντες, ο οποίος με προσωπικά καλάθια ισοφάρισε σε 5-5. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο (7-7, 9-9 στο 5', 11-11 στο 6') με τον ΝτεΣον Τόμας για τους γηπεδούχους να φαίνεται πως έχει τη διάθεση να πάρει πρωτοβουλίες. Η ισορροπία "διαλύθηκε" όταν αποφάσισε να πάρει και πάλι το όπλο του ο Ρούντι Φερνάντες. Ο Ισπανός φόργουορντ με δικά του καλάθια έφτασε τους 13 πόντους κι έτσι φρόντισε η ομάδα του να ολοκληρώσει το δεκάλεπτο στο +8 (17-25).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με την Μπαρτσελόνα να επενδύει στην άμυνα σε μία προσπάθεια της να μειώσει. Οι Καταλανοί με τον Ματσέι Λάμπε να έχει ηγετικό ρόλο κατάφεραν να μειώσουν σε 21-25 και να ανακτήσουν την αυτοπεποίθηση που χρειάζονταν. Στην αντίπερα όχθη η Ρεάλ παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Σέρχι Ροντρίγκες έδειχνε να χάνει τον έλεγχο του ρυθμού και τα ποσοστά της δεν ήταν εξίσου υψηλά με αυτά του πρώτου δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Πασκουάλ δεν έχασαν την ευκαιρία και τρέχοντας ένα επιμέρους 9-2 μείωσαν στο καλάθι (32-34 στο 17'), ενώ με δύο συνεχόμενα τρίποντα βρέθηκαν έπειτα από αρκετή ώρα μπροστά με 37-36 (στο 18'). Τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να αφήνουν ανοικτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια (41-41).

Οι "μπλαουγκράνα" μπήκαν στο δεύτερο μισό έχοντας πολύ καλή ψυχολογία κι αυτό φάνηκε από τα εξαιρετικά ποσοστά τους στην περιφέρεια. Νάχμπαρ, Σατοράνσκι και Χεζόνια έτρεξαν ένα 8-0 για την ομάδα τους δίνοντας της το προβάδισμα (51-45 στο 23'). Όλα αυτά μέχρι να το πάρει πάνω του ο Σέρχιο Γιούλ. Ο Ισπανός γκαρντ με 6 συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 52-51 (στο 25') δίνοντας παράλληλα μία επιθετική πνοή στους φιλοξενούμενους. Οι Λάμπε και ο "on fire" Χεζόνια φρόντισαν να απαντήσουν και με σημαντικά καλάθια έδωσαν εκ νέου αέρα 8 πόντων στην ομάδα τους (59-51 στο 27'). Η περίοδος, ωστόσο ολοκληρώθηκε με ένα Μαδριλένικο επιμέρους 9-5 που οδήγησε στο 64-62, το οποίο ήταν και το σκορ της 3ης περιόδου.

Μετά τα 5/6 τρίποντα του Χεζόνια, ήρθε η ώρα του Μπραντ Όλεσον να πάρει τη σκυτάλη και με 2 συνεχόμενα σουτ από τα 6,75μ. έβαλε στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου την Μπάρτσα μπροστά με 70-62 (στο 31'). Η Ρεάλ απάντησε με τους Ροντρίγκες και Γιούλ, οι οποίοι έχοντας καλό ρυθμό κατάφεραν να τρέξουν σερί 8-0 ισοφαρίζοντας σε 70-70 (στο 33'). Από εκείνο το σημείο κι έπειτα τα πάντα ήταν ρευστά (78-77 στο 37'). Περίπου 1,5 λεπτό πριν τη λήξη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πατήσουν γκάζι και τρέχοντας ένα σερί 7-0 κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με 85-80.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 41-41, 64-62, 85-80.