Μακάμπι Τελ Αβίβ - Γαλατάσαραϊ 97-81

Με 16 τρίποντα και 27 ασίστ η Μακάμπι κέρδισε με 97-81 την Γαλατάσαραϊ δείχνοντας καλά αντανακλαστικά μετά την ήττα από την ΤΣΣΚΑ την προηγούμενη αγωνιστική

Υπόθεση 15 λεπτών ήταν ο αγώνας της Μακάμπι με την Γαλατάσαραϊ, καθώς για τόσο κατάφεραν να κοντράρουν τους Ισραηλινούς οι Τούρκοι. Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ έφτασαν στην 6η νίκη τους στο ΤΟΡ 16 επικρατώντας με 97-81. Η Μακάμπι πετυχαίνοντας 16 τρίποντα και μοιράζοντας 27 ασίστ δεν άφησε πολλά περιθώρια στους φιλοξενούμενους. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Γκάι Πνίνι και Ντέιντ Μπλου που σημείωσαν 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Προσεκτικά και εμπιστευόμενες το περιφερειακό τους σουτ ξεκίνησαν τον αγώνα οι δύο ομάδες που με τρίποντα των Πνίνι, Μάτσβαν ήταν στο 6-3 στο 2'. Παρότι οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να πάρουν μία διαφορά, εντούτοις οι φιλοξενούμενοι με τον Μάτσβαν να φτάνει τους 10 πόντους μέσα σε μόλις 4 λεπτά αγώνα έμεναν κοντά στο σκορ (10-10 στο 4'). Όλα αυτά συνέβαιναν μέχρι να πάρουν μπροστά και οι συμπαίκτες του Σέρβου σέντερ κάτι που είχε ως αποτέλεσμα οι Τούρκοι να τρέξουν ένα σερί 5-0 και να πάρουν προβάδισμα (10-15 στο 5'). Ο Μπλατ κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ κάτι που αρχικά δεν φάνηκε να έχει θετική επίδραση (14-20 στο 6'), όμως ένα τρίποντο του Ίνγκλις και δύο καλάθια των Τάιους και Μπλου αναπτέρωσαν το ηθικό των ισραηλινών (21-20 στο 8'). Τελικά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 23-23 (στο 10').

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε πολύ στα πρώτα λεπτά τις δεύτερης περιόδου που έπειτα από 3 λεπτά είχαν σημειώσει από 3 πόντους η κάθε μία (26-26 στο 13'). Τα προβλήματα, όμως για την Μακάμπι δεν άργησαν να έρθουν, καθώς 26 λεπτά πριν το φινάλε ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης χρεώθηκε με τρίτο φάουλ και αναγκάστηκε να βρεθεί στον πάγκο (29-30 στο 14'). Μπλου και Τάιους από τη μία και Χέρστον, Αρόγιο από την άλλη οδηγούσαν επιθετικά τις ομάδες τους (32-30 στο 15'). Σε εκείνο το σημείο η Μακάμπι με επιθετική πολυφωνία και με προσοχή στην άμυνα κατάφερε να τρέξει ένα επιμέρους 14-6 φτάνοντας για πρώτη φορά στο +10 (46-36 στο 18'). Οι Ισραηλινοί πήγαν στο ημίχρονο έχοντας διαφορά ασφαλείας, καθώς προηγούνταν με 49-38 (στο 20').

Έχοντας βρει ρυθμό και με στόχο να μην αφήσει περιθώρια ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο η Μακάμπι, η οποία με τους Χίκμαν, Σμιθ και Πνίνι κατάφερε να τρέξει ένα επιμέρους 17-4 αυξάνοντας την υπέρ της διαφορά (66-42 στο 23'). Οι Ισραηλινοί ήταν με το πόδι στο γκάζι και παρά τις φωνές του Αταμάν η Γαλατάσαραϊ δεν έδειχνε ικανή να αντιδράσει, όμως βρήκε τον τρόπο να φτάσει πιο εύκολα προς το καλάθι ισορροπώντας την εικόνα που είχαν οι δύο ομάδες μέσα στο παρκέ (68-50 στο 27'). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στους 14 (70-56 στο 30').

Στην τέταρτη περίοδο η Μακάμπι μπήκε περισσότερο χαλαρή απ' όσο θα έπρεπε δίνοντας την ευκαιρία στην Γαλατάσαραϊ να παλέψει για να επιστρέψει στο ματς. Με Αρόγιο, Έρτσεγκ και Αρσλάν κατάφερε να μειώσει σε 79-68 (στο 34'). Βλέποντας τον κίνδυνο προ των πυλών οι Ισραηλινοί ανέβασαν εκ νέου ρυθμούς και με 5 συνεχόμενους πόντους του Σχορτσανίτη κι ένα τρίποντο του Πνίνι άνοιξε και πάλι την ψαλίδα της διαφοράς (92-76 στο 37'). Κάπου εκεί και οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν με το τελικό αποτέλεσμα, καθώς η Μακάμπι έφτασε στο ροζ φύλλο επικρατώντας με 97-81.