Ερυθρός Αστέρας - Μακάμπι Τελ Αβίβ 89-76

Με ένα επιμέρους 24-9 στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ερυθρός Αστέρας κέρδισε με 89-76 την Μακάμπι Τελ Αβίβ και υποχρέωσε τους πρωταθλητές Ευρώπης στην τρίτη ήττα τους στο ΤΟΡ 16

Ο Ερυθρός Αστέρας έδειξε με τον πιο εμφατικό τρόπο ότι δεν τα παρατάει κι ότι όποιος θέλει να τον κερδίσει θα πρέπει να "ματώσει". Οι Σέρβοι αποδείχτηκαν ανυπέρβλητο εμπόδιο για την Μακάμπι Τελ Αβίβ, καθώς επικράτησαν με 89-76 και διπλασίασαν τις νίκες τους στο ΤΟΡ 16. Ο Μπόμπαν Μαριάνοβιτς με 19 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ, ενώ τον ακολούθησε ο Μάρκους Ουίλιαμς με 17 και Τσαρλς Τζένκινς με 16

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Με τις δύο ομάδες να είναι προσεκτικές σε άμυνα κι επίθεση ξεκίνησε το παιχνίδι. Ο Ερυθρός Αστέρας απειλούσε κατά κύριο λόγο με τον Νεμάνι Ντάνγκουμπιτς, ενώ για τους φιλοξενούμενους οι Μαρκίς Χάινς και Άλεξ Τάιους ήταν οι κύριοι εκφραστές των επιθέσεων (18-20 στο 10'). Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να χτίσει κάποια διαφορά (21-24 στο 14', 25-24 στο 15'). Το παιχνίδι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου συνέχισε να πηγαίνει σε χαμηλό τέμπο με την άμυνα να είναι το κύριο μέλημα των δύο διεκδικητών της νίκης (33-31 στο 17'). Η επιθετική άνοδος του Νίκολα Κάλινιτς βοήθησε τους γηπεδούχους να πάρουν ένα ισχνό προβάδισμα στο κλείσιμο του πρώτου εικοσαλέπτου (38-34 στο 20').

Στηριζόμενες στην ομαδική δουλειά σε άμυνα κι επίθεση επέστρεψαν στο παρκέ Ερυθρός Αστέρας και Μακάμπι που έδειχναν απόλυτα προσηλωμένες στον στόχο της νίκης (48-45 στο 24'). Το θετικό για την Μακάμπι ήταν ότι είχε καταφέρει να περιορίσει επιθετικά τον Μαριάνοβιτς, ο οποίος σε αντίθεση με άλλα παιχνίδια δεν έβρισκε εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι κάτι που ανάγκασε τους Σέρβους να βρουν σκορ από άλλους παίκτες (51-51 στο 27'). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Ισραηλινούς να τρέχουν ένα επιμέρους 14-3, καθώς με τους Λίνχαρτ, Τάιους και Πάργκο κατάφεραν να μετατρέψουν το 51-45 σε 54-59 (στο 30').

Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με τους Τζένκινς, Τέγιτς και Κάλινιτς ξεκίνησαν την τέταρτη περίοδο με ένα επιμέρους 16-9 που τους έφερε έπειτα από αρκετή ώρα μπροστά με 70-68 (στο 34'). Αυτό το δυναμικό come back ήταν αρκετό για να δώσει ώθηση στους παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς, ενώ η "Kombank Arena" "έβραζε". Ένα σερί 15-0 έκανε τους Σέρβους να ξεφύγουν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (78-68 στο 36'). Η Μακάμπι έδειχνε να αιφνιδιάζεται και μην έχοντας τρόπο να αντιδράσει είδε το ροζ φύλλο να απομακρύνεται ολοένα και περισσότερο. Τελικά οι "ερυθρόλευκοι" κατάφεραν να φτάσουν στην επικράτηση με 89-76 διπλασιάζοντας έτσι τις νίκες τους στο ΤΟΡ 16.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 38-34, 54-59, 89-76