Η κριτική των παικτών του Ολυμπιακού με την Αρμάνι Μιλάνο

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÁÑÌÁÍÉ ÌÉËÁÍÏ - ÏÓÖÐ / EUROLEAGUE / ARMANI MILANO - OLYMPIAKOS (Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Κακή εμφάνιση, "κακή" ήττα στο Μιλάνο και προβληματισμός για την αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού. Το EuroLeague Greece σχολιάζει την εμφάνιση των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

99 πόντοι παθητικό, είναι πάρα πολλοί σε αυτό το επίπεδο. Ο Ολυμπιακός έκανε μία από τις χειρότερες αμυντικά εμφανίσεις στην ιστορία του στη EuroLeague, ηττήθηκε δίκαια από την Αρμάνι Μιλάνο και έχασε μια τεράστια ευκαιρία να αγγίξει το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs. Έχασε και την ευκαιρία να πιάσει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην κορυφή, αντίθετα με τη Ρεάλ Μαδρίτης που νίκησε εκτός έδρας τη Μπάμπεργκ και κάνει παρέα στους Ρώσους. Ο Κώστας Παπανικολάου, ο Γιώργος Πρίντεζης και οι Μάντζαρης - Μπιρτς έκαναν ό,τι μπορούσαν, όμως στο τέλος της βραδιάς οι Πειραιώτες είχαν δεχθεί τους περισσότερους πόντους τους σε ήττα τα τελευταία 10 χρόνια! Το EuroLeague Greece σχολιάζει την εμφάνιση των 11 που χρησιμοποίησε στο Mediolanum Forum ο Γιάννης Σφαιρόπουλος.

1. ΕΡΙΚ ΓΚΡΙΝ (8 πόντοι, 4/9 σουτ σε 18 λεπτά)

Ήρθε από τον πάγκο στο ένατο λεπτό, έπαιξε έξι λεπτά στο πρώτο μέρος και μέτρησε τρία άστοχα σουτ. Ήταν κακός. Σκόραρε στο 32' τους πρώτους του πόντους και στην επόμενη φάση έβαλε και τρίποντο για το 71-70. Ήταν το σημείο που ο Ολυμπιακός τον είχε ΤΕΡΑΣΤΙΑ ανάγκη κι ο Αμερικανός "ξύπνησε". Με την Αρμάνι να ξεφεύγει με επτά (79-72) έβαλε κι άλλο κρίσιμο τρίποντο από την αριστερή γωνία αλλά στο τέλος δεν κατάφερε να γλιτώσει τους Πειραιώτες από τη βαριά ήττα.

2. ΚΕΜ ΜΠΙΡΤΣ (βασικός, 11 πόντοι, 5/6 δίποντα, 1/2 βολές, 7 επιθετικά ριμπάουντ σε 14 λεπτά)

Πενταδάτος, έβαλε το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού με σπρώξιμο της μπάλας μετά από άστοχο σουτ του Πρίντεζη. Είχε απέναντί του τον ελαφρύτερο Τζαμέλ ΜακΛίν, έβαλε και δεύτερο καλάθι με τον ίδιο τρόπο και στο τέλος της πρώτης περιόδου είχε 6 πόντους και 4 ριμπάουντ σε πέντε λεπτά συμμετοχής. Αντικατέστησε τον Γιανγκ στο δεύτερο δεκάλεπτο, συνέχισε να κυνηγά το επιθετικό ριμπάουντ (είχε 6 στο πρώτο μέρος!) και συνέχισε και να σκοράρει με αυτόν τον τρόπο. Τελικά έπαιξε μόνο 14 λεπτά...

4. ΠΑΤΡΙΚ ΓΙΑΝΓΚ (4 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 10 λεπτά)

Χρησιμοποιήθηκε ως τρίτος σέντερ, όταν ο Μπιρτς χτύπησε στο πρόσωπο στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Έπαιξε τέσσερα λεπτά στο πρώτο μέρος δίνοντας λίγα πράγματα. Έβαλε το πρώτο του καλάθι στα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου για το 62-61. Δεν ήταν κακός, δεν έκανε όμως κάτι ιδιαίτερο.

6. ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ (5 πόντοι, 2/5 σουτ σε 13 λεπτά)

Δεν άργησε να πάρει το πρώτο του σουτ, ένα εύστοχο τρίποντο από το "φτερό", μα λίγο αργότερα άφησε χώρο στον Ντράγκιτς για να βάλει μακρινό σουτ και να ξεσηκώσει το κοινό. Έμεινε πολλή ώρα στον πάγκο, έβαλε το δεύτερο καλάθι του στο 32' μετά από επιθετικό ριμπάουντ και δεν έδωσε κάτι περισσότερο.

7. ΒΑΣΙΛΗΣ ΣΠΑΝΟΥΛΗΣ (βασικός, 8 πόντοι, 3/10 σουτ, 4 ασίστ, 5 λάθη σε 26 λεπτά)

"Νωθρό" ξεκίνημα με λάθος και άστοχο τρίποντο από τη γωνία, συνέχισε με άλλα δυο σουτ που βρήκαν σίδερο, αλλά δεν έσκυψε το κεφάλι. Μερικές φάσεις αργότερα σκόραρε γκολ-φάουλ για να ανοίξει λογαριασμό και να δώσει το προβάδισμα (6-9) στον Ολυμπιακό. Έβαλε πολύ όμορφο καλάθι στα τέλη του πρώτου μέρους για το 39-38, έπαιξε στα 14 από τα 20 λεπτά του πρώτου μέρους και δεν έπιασε τα γνωστά του στάνταρ ούτε στο δεύτερο μέρος. Από τον τραυματισμό του κι έπειτα "ψάχνεται" και ψάχνει ένα μεγάλο ματς για να νιώσει ξανά δυνατός.

9. ΝΤΟΜΙΝΙΚ ΓΟΥΟΤΕΡΣ (4 πόντοι, 1/4 σουτ, 3 ασίστ σε 16 λεπτά)

Πάτησε παρκέ στο ένατο λεπτό και έδωσε άμεσα μια άλει-ουπ ασίστ στον Μπιρτς για το 15-21 του δεκαλέπτου. Σκόραρε στην πρώτη επίθεση του Ολυμπιακού στη δεύτερη περίοδο και έδωσε άλλη μια τελική πάσα για το τρίποντο του Πρίντεζη που έγραψε το 41-41. Συνέχισε να είναι συγκεντρωμένος και ουσιαστικός, όμως έκανε ένα αντιαθλητικό φάουλ στο 34' που μπορούσε να αποφύγει για να φύγει η Αρμάνι με πέντε πόντους.

10. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΓΡΑΒΑΝΗΣ

Δεν χρησιμοποιήθηκε δευτερόλεπτο από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο.

11. ΝΙΚΟΛΑ ΜΙΛΟΥΤΙΝΟΦ (5 πόντοι, 2/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ σε 10 λεπτά)

Μπήκε στο ματς στο τέταρτο λεπτό μαζί με τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα. Αυτός ήταν ο ρόλος του στο συγκεκριμένο ματς, να πέσει πάνω στον συμπατριώτη του, τον οποίο γνωρίζει όσο ελάχιστοι. Στην πρώτη άμυνα τον ανάγκασε να κάνει βήματα και στην επίθεση σκόραρε μετά από επιθετικό ριμπάουντ σε δική του άστοχη προσπάθεια. Τελικά έπαιξε κάτι λιγότερο από δέκα λεπτά, χωρίς να εντυπωσιάσει.

15. ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΡΙΝΤΕΖΗΣ (βασικός, 16 πόντοι, 6/12 σουτ, 2 ριμπάουντ σε 27:30)

Μπήκε στο παιχνίδι με δυο άστοχες προσπάθειες αλλά σκόραρε με την τρίτη το μοναδικό του καλάθι στην πρώτη περίοδο. Επέστρεψε στα μέσα της δεύτερης για να γράψει το 29-28 και να σπάσει ένα "νεκρό" τρίλεπτο της ομάδας του, πριν βάλει και τρίποντο για το 41-41. Μπήκε πολύ πιο πεισμωμένος στο τρίτο δεκάλεπτο, έβαλε δίποντο και τρίποντο για το 46-50, μα στο τέλος της βραδιάς δεν μπόρεσε να "ξεκολλήσει" τον Ολυμπιακό. Ήταν πάντως ο πρώτος του σκόρερ και ο μοναδικός μαζί με τον Μπιρτς και τον Παπανικολάου που ξεχώρισαν.

16. ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ (βασικός, 11 πόντοι, 2/6 σουτ, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ σε 27 λεπτά)

Ξεκίνησε το ματς με κλέψιμο και εκπληκτικό μπλοκ δυο φάσεις αργότερα, έβαλε βολές για το 6-14 και δευτερόλεπτα μετά έκοψε και τον Σίμον στην άμυνα. Συνέχισε με ελεύθερο τρίποντο για το 10-17 στο όγδοο λεπτό, πριν ακολουθήσουν αμυντικό ριμπάουντ και ασίστ στον Μιλουτίνοφ. Ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού στο πρώτο δεκάλεπτο. Γύρισε στα μέσα του δεύτερου, έβαλε ένα δύσκολο δίποντο για το 33-30 και έδωσε ξανά πνοή στους Πειραιώτες. Στο δεύτερο μέρος δεν ήταν το ίδιο καλός, σκόραρε ξανά στο 37' (2/2 βολές) και στην επόμενη φάση τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή για flopping. Συνολικά, πάντως, ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού.

17. ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΜΑΝΤΖΑΡΗΣ (βασικός, 9 πόντοι, 3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 22 λεπτά)

Έπαιξε το πρώτο επτάλεπτο αλλά πέρα από ένα ριμπάουντ, ένα λάθος και δυο φάουλ, δεν έγραψε κάτι άλλο στη στατιστική του. Εκεί έμεινε μέχρι το ημίχρονο. Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με τρίποντο για το 43-45 και έδωσε εξαιρετική ασίστ στον Πρίντεζη. Έβαλε και δεύτερο σουτ από την περιφέρεια για το 51-54, έβαλε και τρίτο για το 56-57. Ήταν σε τρομερή κατάσταση, είχε αυτοπεποίθηση και ήταν αυτός που κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό όταν όλα έδειχναν εναντίον του.

24. ΜΑΤ ΛΟΤΖΕΣΚΙ (0 πόντοι, 0/7 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 16 λεπτά)

Πέντε λεπτά έπαιξε στο πρώτο μέρος, ισάριθμα άστοχα σουτ μέτρησε ο "Λότζο" που δεν βρίσκεται στο καλύτερο φεγγάρι του. Πολύ μακριά από τον σούπερ σκόρερ που βλέπαμε τον Νοέμβριο και τον Δεκέμβριο και σε αγώνες όπως κι αυτός στο Μιλάνο, όπου ΟΛΑ "στραβώνουν", ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να "επιβιώσει" χωρίς τον καλό Λοτζέσκι.