Η κριτική των παικτών του Ολυμπιακού με τη Ζάλγκιρις

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÏÓÖÐ - ÆÁËÃÊÉÑÉÓ ÊÁÏÕÍÁÓ / EUROLEAGUE / OLYMPIAKOS - ZALGIRIS KAUNAS (ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Ο Πρίντεζης έκανε δυο ρεκόρ σεζόν, Λοτζέσκι και Σπανούλης ακολούθησαν κι ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη επί της Ζάλγκιρις. Το EuroLeague Greece σχολιάζει τους 11 που αγωνίστηκαν στο ΣΕΦ.

Η Ζάλγκιρις ταξίδεψε στην Ελλάδα για να δώσει μάχη. Πήγε στο ΣΕΦ με στόχο τη νίκη που θα την κρατούσε όρθια στο κυνήγι μιας θέσης στην πρώτη οκτάδα, συνεχίζει να ονειρεύεται τη συμμετοχή της στα playoffs, όμως ο Ολυμπιακός ήταν σοβαρός και έστω και δύσκολα έκαμψε την αντίσταση των Λιθουανών ( 73-64 ) με τους Πρίντεζη, Λοτζέσκι και Σπανούλη να τραβούν το περισσότερο κουπί στο σκοράρισμα. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος μοίρασε το χρόνο συμμετοχής, όλοι έπαιξαν από 12 μέχρι 28 λεπτά και ο Γιώργος Πρίντεζης έγραψε δυο ρεκόρ χρονιάς (σε ριμπάουντ και αξιολόγηση) για να καλύψει και το κενό του τραυματία Ιωάννη Παπαπέτρου. Το EuroLeague Greece σχολιάζει την εμφάνιση των 11 παικτών που αγωνίστηκαν στην αποψινή αναμέτρηση.

1. ΕΡΙΚ ΓΚΡΙΝ (3 πόντοι, 1/3 σουτ σε 19 λεπτά)

Πάτησε το παρκέ του ΣΕΦ στα τέλη της πρώτης περιόδου και πέτυχε άμεσα το πρώτο του τρίποντο. Έπαιξε όλη τη δεύτερη περίοδο, αγωνίστηκε αρκετά, αλλά δεν ξανασκόραρε. Αστόχησε σε δύο δύσκολες προσπάθειες δυο πόντων, έκανε ένα κλέψιμο, πήρε ένα αμυντικό ριμπάουντ και τίποτε άλλο. Κακό βράδυ για τον Αμερικανό σκόρερ που πάντως δεν τροφοδοτήθηκε όσο θα περίμενε κανείς.

2. ΚΕΜ ΜΠΙΡΤΣ (βασικός, 8 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 1 μπλοκ σε 19 λεπτά)

Πενταδάτος, πήρε γρήγορα την πρώτη του προσπάθεια, κέρδισε φάουλ και έβαλε τις βολές. Σκόραρε το πρώτο του καλάθι ένα λεπτό αργότερα, έπαιξε οκτώ σερί λεπτά αλλά μέχρι το ημίχρονο δεν έδωσε κάτι περισσότερο. Δεν ήταν στην καλύτερη βραδιά του, μα "καθάρισε" μια φάση για το 68-61 στο 37' και ήταν σίγουρα θετικός.

7. ΒΑΣΙΛΗΣ ΣΠΑΝΟΥΛΗΣ (βασικός, 11 πόντοι, 3/7 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη σε 25 λεπτά)

Οι διαδοχικοί τραυματισμοί τον έχουν φρενάρει. Ήταν κακός στο πρώτο μέρος, αλλά στην εκπνοή έβαλε τρίποντο για το 35-35. Έκανε εύκολα λάθη, δεν ήταν ο Σπανούλης που ξέρουμε, πάλευε με τον εαυτό του για να βρει ρυθμό. Στο 27' πέτυχε τεράστιο τρίποντο για το 47-45 μέσα σε τρομακτική φασαρία που γονάτιζε τη Ζάλγκιρις και στο 39' σκόραρε ξανά από την περιφέρεια για το 71-61 που έκρινε οριστικά την αναμέτρηση. Θα χρειαστεί λίγο καιρό για να βρει τα πατήματά του, όμως απέναντι στη Ζάλγκιρις άφησε το παιχνίδι να μοιραστεί και έβαλε τις πινελιές του.

9. ΝΤΟΜΙΝΙΚ ΓΟΥΟΤΕΡΣ (8 πόντοι, 2 ασίστ σε 15 λεπτά)

Στα μέσα της δεύτερης περιόδου πέτυχε δυο διαδοχικά μακρινά δίποντα και έδειξε ότι έχει και το σκορ, εκτός από τη δημιουργία. Έβαλε και τρίτο σερί καλάθι και ήταν απόλυτα θετικός στα επτά λεπτά που πήρε στο πρώτο μέρος. Ο Σφαιρόπουλος τον πέρασε στον πάγκο και τον έριξε ξανά στο παρκέ στα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου.

10. ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΓΡΑΒΑΝΗΣ (0 πόντοι, 0/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ σε 12 λεπτά)

Έχασε μια-δυο άμυνες, είχε κακές επιστροφές, βρέθηκε δις ελεύθερος από την αριστερή γωνία, αλλά σημάδεψε και στα δυο τρίποντα σίδερο. Έκανε αντιαθλητικό φάουλ στο 35' και αντικαταστάθηκε άμεσα από τον Σφαιρόπουλο, πήγε στον πάγκο, ξέσπασε στη διπλανή καρέκλα και δεν γύρισε ξανά στο παιχνίδι.

11. ΝΙΚΟΛΑ ΜΙΛΟΥΤΙΝΟΦ (5 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ σε 20 λεπτά)

Δεύτερος στο rotation των σέντερ, μπήκε στο ματς με δυο άστοχες βολές, μα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου έβαλε καταπληκτικό καλάθι με τρομερή υπομονή. Έδωσε μάχες, έχασε ριμπάουντ, η Ζάλγκιρις δεν είναι ο αντίπαλος που του ταιριάζει. Στο δεύτερο μέρος έκανε πολύ καλύτερη δουλειά στην άμυνα, έκοψε δυο σουτ των Λιθουανών, ήταν θετικός, αλλά μπορούσε να έχει σκοράρει περισσότερο. Θετικός, συνεπής, μετρημένος.

15. ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΡΙΝΤΕΖΗΣ (βασικός, 17 πόντοι, 4/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, κανένα λάθος σε 28 λεπτά)

Ξεκίνησε με εύστοχο τρίποντο για το 7-6, έκανε καλή δουλειά στο αμυντικό ριμπάουντ και έδωσε και μία ασίστ. Συνέχισε με δίποντο και δεύτερο τρίποντο για να φτάσει πολύ γρήγορα τους οκτώ πόντους και τελείωσε την πρώτη περίοδο με 10 και 4/5 σουτ. Δεν σκόραρε στη δεύτερη. Δεν σκόραρε μέχρι το 26', όταν έβαλε το τρίτο του τρίποντο για το 44-45 μέσα σε αποθέωση. Ήταν η μεγαλύτερη απειλή για την άμυνα της Ζάλγκιρις και αυτός που κάθε φορά που έπαιρνε τη μπάλα, έβαζε δύσκολα στους Λιθουανούς. Έγραψε το 66-61 στο 36' όταν όλα έδειχναν να "στραβώνουν" για τον Ολυμπιακό και ήταν ο πολυτιμότερος της αναμέτρησης. Έγραψε την καλύτερη φετινή του αξιολόγηση, καθώς μάζεψε 30 μονάδες, έκανε ρεκόρ και στα ριμπάουντ καθώς δεν είχε πάρει σε άλλο παιχνίδι της σεζόν περισσότερα από εννέα. Σπουδαίος.

16. ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ (βασικός, 7 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 19 λεπτά)

Έβγαλε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς να σκοράρει. Είχε ένα επιθετικό ριμπάουντ και τίποτε άλλο. Δεν τον είδαμε στη δεύτερη περίοδο. Τον είδαμε όμως να ξεκινά την τρίτη με εύστοχο τρίποντο στο τέλος της επίθεσης για το 38-35 και λίγο μετά φιλοδώρησε με επικό μπλοκ τον Αουγκούστο Λίμα που πήγαινε για το κάρφωμα. Συνολικά πάντως κινήθηκε σε ρηχά νερά. Ακόμη κι έτσι πάντως είχε τον τρόπο του για να κερδίσει το χειροκρότημα.

17. ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΜΑΝΤΖΑΡΗΣ (βασικός, 2 πόντοι, 1/7 σουτ, 1 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 22 λεπτά)

Έπαιξε κι αυτός σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, έβαλε ένα καλάθι και έδωσε δυο ασίστ. Δεν ήταν "λαμπερός", ήταν όμως συνεπής και στην άμυνα και στη δημιουργία. Ούτε αυτός έπαιξε στη δεύτερη περίοδο. Στο δεύτερο ήταν άστοχος, είχε μερικά αποκαρδιωτικά σουτ και δεν μπορεί να είναι ευχαριστημένος από την εμφάνισή του.

24. ΜΑΤ ΛΟΤΖΕΣΚΙ (12 πόντοι, 3/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 22 λεπτά)

Μπήκε στο ματς στη δεύτερη περίοδο και την έπαιξε ολόκληρη. Αργήσαμε να τον ακούσουμε, μέχρι που έβαλε τρίποντο για το 32-33 στο 18'. Ήταν το πρώτο του σουτ στο παιχνίδι. Δεν πήρε άλλο στο πρώτο μέρος. Έβαλε παλικαρίσιο καλάθι στα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου και στις αρχές του τέταρτου σκόραρε τρίποντο από την αριστερή γωνία για το 60-55. Είχε 3/3 σουτ μέχρι εκείνο το σημείο και στην επόμενη φάση πρόσθεσε και τέταρτο καλάθι με δύσκολη προσπάθεια πριν βάλει και πέμπτο από όμορφη ασίστ του Γουότερς.