Έμεινε όρθια στη Μαδρίτη η Μπασκόνια

Η Μπασκόνια ξεπέρασε άμεσα την ήττα από τον Παναθηναϊκό Superfoods, επικρατώντας εκτός έδρας της Εστουδιάντες (76-70), χάρη στους Σέιν Λάρκιν (20π.) και Τόρνικε Σενγκέλια (21π., 9ριμπ.). Τριπλή ισοβαθμό στην τρίτη θέση στη Liga Endesa.

Ο Έντουιν Τζάκσον ήταν για ένα ακόμη βράδυ εξαιρετικός για την Εστουδιάντες, αλλά από μόνος του δεν έφτανε για να νικήσει την Μπασκόνια. Η ομάδα του Σίτο Αλόνσο, που έψαχνε μια μεγάλη νίκη μετά την εντός έδρας ήττα από τον Παναθηναϊκό Superfoods, έμεινε "όρθια" στην αντεπίθεση των γηπεδούχων στην τελευταία περίοδο και πήρε μια σημαντική νίκη (76-70) στην προσπάθεια που κάνει για την τετράδα στη Liga Endesa.

Με αυτό το αποτέλεσμα, δημιουργήθηκε μάλιστα τριπλή ισοβαθμία στην τρίτη θέση του ισπανικού πρωταθλήματος, μαζί με την Μπαρτσελόνα και τη Ρεάλ Μαδρίτης , που νωρίτερα είχαν πάρει με χαρακτηριστική άνεση το ροζ φύλλο αγώνα.

Σε ό,τι αφορά την αναμέτρηση της Μπασκόνια, ο Έντουιν Τζάκσον ξεκίνησε "καυτός" το παιχνίδι σημειώνοντας τους μισούς πόντους του στο α' δεκάλεπτο. Σταδιακά, οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να τον περιορίσουν, για να βρουν σταδιακά τον τρόπο να ελέγξουν τον ρυθμό και να φτάσουν στη νίκη. Ο γκαρντ των γηπεδούχων ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 24 πόντους (με 9/13 δίπ., 0/4 τρίπ., 6/9 βολ.) και 5 ριμπάουντ, αλλά σε πολλές περιπτώσεις έμοιαζε μόνος του, αφού οι συμπαίκτες του ήταν ιδιαίτερα άστοχοι, ειδικά από τη γραμμή των τριών πόντων (4/21 τρίποντα - 19%).

Έτσι, οι Σέιν Λάρκιν (20π. με 5/8 σουτ και 7/7 βολ.) και Τόρνικε Σενγκέλια (21π. με 8/14 σουτ) έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας τους, που πήρε μια σημαντική ψυχολογική ώθηση εν όψει του αγώνα που ακολουθεί με τη Γαλατάσαραϊ για την προτελευταία αγωνιστική της EuroLeague. Παρεμπιπτόντως, ο Αντρέα Μπαρνιάνι απουσίασε από ένα ακόμη παιχνίδι των Βάσκων, αδυνατώντας να βοηθήσει ουσιαστικά την ομάδα του για μία ακόμη φορά.