Δηλώσεις: ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Μάλαγα

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας συνεχίζει αήττητη την πορεία της στη φετινή Euroleague επικρατώντας και της Μάλαγα με 95-85.

Ο Δημλητρης Ιτούδης στάθηκε στα λάθη, αλλά και στη βελτίωση που χρειάζεται η ομάδα του ενόψει συνέχειας.

Δημήτρης Ιτούδης: "Στο πρώτο ημίχρονο παίξαμε πραγματικά καλό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση. Παρουσιαστήκαμε καλοί, διαβάσαμε την άμυνά τους. Το μοναδικό μας πρόβλημα ήταν τα ριμπάουντ. Αν δεν κάνω λάθος, στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν επτά επιθετικά ριμπάουντ και είχαμε έξι αμυντικά. Αλλά με όλο το σεβασμό στον αντίπαλο, πρέπει να σημειωθεί και η έλλειψη συγκέντρωσης από την πλευρά μας. Θα μπορούσαμε τουλάχιστον να μην γυρίσουμε τη μπάλα τόσο συχνά, λαμβάνοντας υπόψιν πως η Μάλαγα δεν αλλάζει το αμυντικό της σύστημα. Παρ΄όλα αυτά κρατήσαμε το προβάδισμά μας, παίζοντας ζώνη. Νομίζω αξίζαμε τη νίκη αλλά είναι προφανές ότι έχουμε πολύ δουλειά μπροστά μας. Σε αυτή τη φάση της σεζόν είναι φυσιολογικό για εμάς να μην παίζουμε με συνέπεια και τα 40 λεπτά. Έχουμε ανάγκη να βρούμε χημεία, να υιοθετήσουμε τη φιλοσοφία μας και να συνεχίσουμε να νικάμε. Θέλω να ευχαριστήσω τους φιλάθλους μας για μία ακόμα φορά, που φώναζαν πολύ και βοήθησαν τους παίκτες".

Μίλος Τεόντοσιτς: "Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για εμάς Η Μάλαγα είναι πραγματικά πολύ καλή ομάδα και αυτή ήταν η πρώτη τους ήττα στη σεζόν. Παίξαμε καλό μπάσκετ, ίσως σε κάποιες στιγμές δεν παίξαμε καλή άμυνα και επιτρέψαμε στην Μάλαγα να επιστρέψει. Είμαι χαρούμενος με τον τρόπο που παίξαμε . Έχουμε επόμενο παιχνίδι σε δύο μέρες. Αυτή η νίκη είναι αφιερωμένη στον Σεργκέι Ιβάνοφ. Είχε πολλές σκληρές στιγμές με την οικογένειά του. Έτσι, επειδή μας υποστηρίζει στο παρκέ, θέλαμε να τον στηρίξουμε σε μια δύσκολη στιγμή",