Κάτι Σαν... Εμετέριο!

Ο Φερνάντο Σαν Εμετέριο ετοιμάζεται να γιορτάσει τα 30α του γενέθλια και παρά το εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο απέναντι στον Παναθηναϊκό, βλέπει την καριέρα του σε κάθετη πτώση. Το Euroleague Greece αναλύει τον φόργουορντ της Λαμποράλ Κούτσα.

Από την Βαγιαδολίδ στην Χιρόνα κι από εκεί στην Βιτόρια, ο Φερνάντο Σαν Εμετέριο ήταν πάντα ένας σπιτόγατος του ισπανικού μπάσκετ. Είχε ευκαιρίες να παίξει στο εξωτερικό, όμως προτιμούσε να είναι πρώτος στο χωριό, παρά δεύτερος στην πόλη.

Μέχρι πριν από δυο-τρία χρόνια ο 29χρονος (γίνεται 30 ετών την 1η Ιανουαρίου) φόργουορντ ήταν ένας από τους κορυφαίους παίκτες της Euroleague, ένας underrated περιφερειακός, και ο "έρωτας" όσων ασχολούνται με το Fantasy Challenge, που όπως φαίνεται δεν θα κάνει ποτέ το μεγάλο βήμα στην καριέρα του.

Ο Σαν Εμετέριο έκανε το ντεμπούτο του στην Euroleague την σεζόν 2008-2009 και σε 20 αγώνες είχε μόλις 3.5 πόντους (46.3% στα δίποντα, 28.6% στα τρίποντα, 88.2% στις βολές) και 1.8 ριμπάουντ ανά 10:58 συμμετοχής.

Την επόμενη περίοδο (2009-2010) οι αριθμοί του εκτοξεύθηκαν. 11.8 πόντοι (64.7% στα δίποντα, 42.6% στα τρίποντα, 80% στις βολές), 3.8 ριμπάουντ και 2.3 ασίστ ανά 27:57, με μέσο όρο 14.1 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης. Εκείνη την χρονιά κατέκτησε και το πρωτάθλημα Ισπανίας, χάρη σε ένα γκολ-φάουλ στον τελευταίο τελικό με την Μπαρτσελόνα. Φάση από τις κορυφαίες στην σύγχρονη ιστορία του ευρωπαϊκού μπάσκετ.

Την σεζόν 2010-2011 ήταν πραγματικά απολαυστικός. Σε 20 αγώνες (και ανά 33:47) είχε 13.7 πόντους (60.7% στα δίποντα, 50% στα τρίποντα, 77.1% στις βολές), 5.5 ριμπάουντ και 2.4 τελικές πάσες ανά παιχνίδι. Οι 19.1 μονάδες που συγκέντρωνε κάθε βράδυ στο σύστημα αξιολόγησης του χάρισαν την πρώτη θέση στην συγκεκριμένη λίστα, με αποτέλεσμα ο Ισπανός να βρεθεί και στην κορυφαία πεντάδα της διοργάνωσης!

Η πτώση ξεκίνησε την περίοδο 2011-2012, αν και οι αριθμοί του (12 πόντοι, 55.6% στα δίποντα, 34.3 στα τρίποντα, 96% στις βολές, 4.6 ριμπάουντ, 2.1 ασίστ και 13.4 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης ανά 28:06) δεν ήταν και τόσο άσχημοι. Κάθε άλλο.

Πέρυσι (2012-2013) ο Σαν Εμετέριο μέτρησε 9 πόντους (49.6% στα δίποντα, 33.8% στα τρίποντα, 77.2% στις βολές), 3.3 ριμπάουντ και 2.1 ασίστ ανά 24:17 και κάπως έτσι άρχισε να φαίνεται πως η καριέρα του παίρνει την κάτω βόλτα.

Φέτος ο Ισπανός αντιμετώπισε προβλήματα τραυματισμών και βρίσκεται μακριά, πολύ μακριά από τον καλό του εαυτό. Σε πέντε αγώνες έχει μόλις 7.2 πόντους (με 46.2% στα δίποντα, 46.7% στα τρίποντα και 50% στις βολές), 2.8 ριμπάουντ, 2.2 ασίστ και μόλις 7.6 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης, οι οποίες αποδεικνύουν πως πλέον δεν είναι ο game changer του παρελθόντος.

Στον αγώνα με τον Ερυθρό Αστέρα είχε 7 πόντους και 1 ριμπάουντ σε 23 λεπτά. Απέναντι στην Λοκομοτίβ Κούμπαν έμεινε στο 0 με 0/4 σουτ, 3 ριμπάουντ, 1 τελική πάσα και 2 λάθη σε 18 λεπτά. Στο εκτός έδρας ματς με την Μακάμπι Τελ Αβίβ σκόραρε 2 πόντους με 1/4 προσπάθειες σε 22 λεπτά. Απέναντι στον Παναθηναϊκό, πάντως, έκανε τρομερό πρώτο δεκάλεπτο, όταν σκόραρε 15 πόντους με 5/5 τρίποντα. Τελικά έμεινε εκεί, αστόχησε στα επόμενα τρία σουτ που επιχείρησε, μάζεψε 3 ριμπάουντ και έδωσε 4 ασίστ σε 28 λεπτά συμμετοχής. Μπροστά στις υπόλοιπες φετινές του εμφανίσεις, η συγκεκριμένη ήταν απλά σπουδαία. Αν και αποδείχθηκε πως ένα δεκάλεπτο δεν ήταν αρκετό για να τον βγάλει από την μετριότητα στην οποία κινείται.

(Η εικόνα δείχνει την αναλογία λεπτού συμμετοχής / μονάδας στο σύστημα αξιολόγησης στην διάρκεια των χρόνων)

Ίσως οι τραυματισμοί να τον έχουν "φρενάρει" περισσότερο απ' όσο νομίζει κανείς. Ίσως το πρωτάθλημα που κατέκτησε το 2010 και η συμμετοχή του στην κορυφαία πεντάδα της Euroleague την επόμενη σεζόν να ήταν απλώς το ταβάνι του. Όπως κι αν έχει, ο Φερνάντο Σαν Εμετέριο δεν είναι ο κυρίαρχος φόργουορντ που λατρέψαμε τα προηγούμενα χρόνια. Ένα δεκάλεπτο δεν ήταν αρκετό για να μας πείσει ότι παραμένει σε υψηλό επίπεδο. Το μόνο σίγουρο είναι πως έχει αρκετό καιρό μπροστά του για να θυμηθεί τον παλιό καλό του εαυτό.