Αρμάνι Μιλάνο - Ούνιξ Καζάν 63-58

Armani's 7 US player Omar Cook (R) fights for the Ball with Real Madrid's  forward Nikola Mirotic on December 1st , 2011 in Assago at the Forum Mediolanum during their match of Euroleague betwen Emporio Armani 7 and Real Madrid.  AFP PHOTO / OLIVIER MORIN (Photo credit should read OLIVIER MORIN/AFP/Getty Images)
Armani's 7 US player Omar Cook (R) fights for the Ball with Real Madrid's forward Nikola Mirotic on December 1st , 2011 in Assago at the Forum Mediolanum during their match of Euroleague betwen Emporio Armani 7 and Real Madrid. AFP PHOTO / OLIVIER MORIN (Photo credit should read OLIVIER MORIN/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

Την πρώτη της νίκη στο TOP-16 της Ευρωλίγκας πέτυχε η Αρμάνι Μιλάνο, η οποία επικράτησε με 63-58 της Ούνιξ Καζάν, κάνοντας πιο εύκολα τα πράγματα για τον Παναθηναϊκό (vid)

Η Αρμάνι Μιλάνο έστω και δύσκολα πέτυχε την πρώτη της νίκη στο TOP-16 της Ευρωλίγκας και διευκόλυνε τον Παναθηναϊκό στην προσπάθειά του για να επιστρέψει στην κορυφή του Ζ' ομίλου.

Πάντως, η Αρμάνι δεν κάλυψε το -15 με το οποίο είχε ηττηθεί στο παιχνίδι του α' γύρου (59-44), αλλά διατήρησε έτσι τις όποιες ελάχιστες ελπίδες της για πρόκριση στα προημιτελικά.

Από τους Έλληνες της Αρμάνι ξεχώρισε ο Φώτσης που τελείωσε το ματς με 16 πόντους, ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης έμεινε εκτός 12άδας.

Ο αγώνας:

Για πρώτη φορά ξέφυγε στο σκορ η Αρμάνι με λέι απ του Ραντόσεβιτς στο 6ο λεπτό του αγώνα, που της έδωσε αέρα 10 πόντων (17-7). Οι Ιταλοί κατάφερα να διατηρήσουν το προβάδισμα τους και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Γουίλκινσον να μειώνει σε 20-13 στο 10'.

Η Ούνιξ Καζάν αντεπιτέθηκε στο β' δεκάλεπτο και πέρασε μάλιστα μπροστά στο σκορ με 27-28 χάρη σε καλάθι του Βερεμεένκο, πριν οι γηπεδούχοι τρέξουν ένα σερί 5-0 και φύγουν για τα αποδυτήρια στο +4 (32-28).

Στην επανάληψη, το ματς ήταν ντέρμπι, αλλά τελικά η Αρμάνι Μιλάνο έχοντας και τον Φώτση σε καλή βραδιά κατάφερε να πάρει τη νίκη, έχοντας προηγηθεί στο 30' με 49-43. Στα 33'' πριν το τέλος κι ενώ το σκορ ήταν 61-57 ο Γκριρ έχασε το σουτ που θα έδινε την ευκαιρία στην ομάδα του να μειώσει ακόμα περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 32-28, 49-43, 63-58

Αρμάνι Μιλάνο (Σκαριόλο): Μαντσινέλι 4, Φώτσης 16(4), Κουκ 5, Νίκολας 6(2), Ρόκα 8, Μέλι, Μπρέμερ 13(3), Τζεντίλε, Ραντόσεβιτς 11.

Ούνιξ Καζάν (Πασούτιν): Λίντεϊ 10, Σαμοϊλένκο, Νάχμπαρ 5, Βερεμεένκο 11, Γκριρ 4, Ζεβροσένκο 2, ΜακΚάρτι 2, Τζαβάι 11, Ντόμερκαντ 11(2), Γουίλκινσον 2.