Αναντόλου Εφές - Ζαλγκίρις Κάουνας 56-52

Η Εφές πέτυχε την τέταρτη νίκη της στην Ευρωλίγκα, καθώς επικράτησε της Ζαλγκίρις εντός έδρας με 56-52. (vid)

Σε ένα μέτριο παιχνίδι με την Εφές και την Ζαλγκίρις να είναι αρκετά άστοχες, οι Τούρκοι ήταν εκείνοι που κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 56-52.

Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα του Οκτάι Μαχμουτί έφτασε στην τέταρτη νίκη της σε πέντε παιχνίδια στο "Top-16" της Ευρωλίγκας.

Στην αντίπερα όχθη, η Ζαλγκίρις Κάουνας, η οποία είχε νικήσει δύο φορές την Αναντόλου Εφές στην πρώτη φάση της διοργάνωσης βρίσκεται στο 1-4.

Η Εφές ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε, παίζοντας πολύ καλή άμυνα να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με προβάδισμα επτά πόντων (15-8). Οι Βούγιασιτς, Σιπ οδηγούσαν τους Τούρκους απέναντι στην ομάδα του Χοάν Πλάθα. Στην δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Οκτάι Μαχμουτί διατηρούσαν το προβάδισμα τους, με τις δύο ομάδες πάντως να είναι αρκετά άστοχες, με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να κλείσει με 27-23 για τους γηπεδούχους.

Στην τρίτη περίοδο, η Εφές δεν απειλήθηκε από την Ζαλγκίρις Κάουνας και με τον Λούκας βρέθηκε στο 37-29 για να κλείσει το 30 στο 41-36, με τον Τρέμελ Ντάρντεν να μειώνει για τους Λιθουανούς. Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι μετά από μία προσπάθεια αντεπίθεσης των Λιθουανών θα περάσουν μπροστά και θα φτάσουν στη νίκη με 56-52.

Τα δεκάλεπτα: 15-8, 27-23, 41-36, 56-52.

Αναντόλου Εφές (Μαχμουτί): Φάρμαρ 5, Βούγιασιτς 12(2), Ερντέν 4, Τουντσερί, Σιπ 11(1), Γκόνλουμ 4, Σαβάνοβιτς 10(3), Λούκας 10(1), Γκιουλέρ, Μπάρατς.

Ζαλγκίρις Κάουνας (Πλάθα): Ντάρντεν 10(2), Τζάαμπερ 3, Πόποβιτς 7(1), Ν. Λαβρίνοβιτς 3, Γιανκούνας 2, Ντέλας 2, Κουζμίνσκας 10(1), Λαφαγιέτ 6(1), Καουκένας 1, Κ. Λαβρίνοβιτς 8.