Άλωσε το Μιλάνο η Μπαρτσελόνα

Με τον Άντε Τόμιτς να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια η Μπαρτσελόνα επέστρεψε από το -15 κόντρα στην Αρμάνι, παίρνοντας σπουδαία νίκη μέσα στο Μιλάνο με 78-83.

Για 17 λεπτά τίποτα δεν πήγαινε καλά στη Μπαρτσελόνα κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο. Τα σουτ δεν έμπαιναν, η άμυνα ήταν ασύνδετη και το σκορ ήταν 45-30 για υπέρ των Ιταλών. Ξαφνικά ωστόσο οι Καταλανοί γύρισαν τον διακόπτη, ανέβασαν ταχύτητα, ξέσπασαν και χρειάστηκαν μόνο μερικά λεπτά για να φέρουν τούμπα το παιχνίδι, φτάνοντας εν τέλει σε μία σπουδαία νίκη, έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, με 78-83.

Ήταν μία νίκη καρδιάς για τη Μπαρτσελόνα, που έδειξε χαρακτήρα σε ένα κρίσιμο παιχνίδι για αυτή, αφού αν έχανε θα έβλεπε τις περισσότερες ελπίδες της για πρόκριση στα playoffs της EuroLeague να εξανεμίζονται. Τώρα όμως με αυτή τη νίκη είδε το ρεκόρ της να ανεβαίνει στο 9-14 κι έτσι έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της 8ης θέσης, στην οποία βρίσκεται αυτή τη στιγμή η Αναντολού Εφές με ρεκόρ 11-11.

Ο MVP

Ο Άντε Τόμιτς έκανε πάρτι κάτω από τα δύο καλάθια, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 19 πόντους με 9/12 δίποντα, 1/1 βολη, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο. Ήταν μία επιβλητική εμφάνιση από τον Κροάτη σέντερ που έκανε... μία χαψιά τους ψηλούς της Αρμάνι.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο απίστευτο επιμέρους σκορ 2-25 της Μπαρτσελόνα στο διάστημα 17' με 26'.Ήταν ένα μυθικό διάστημα για τη Μπαρτσελόνα εκείνο, χάρη στο οποίο μετέτρεψε το 45-30 εναντίον της σε 47-55 υπέρ της, παίρνοντας την ψυχολογία με το μέρος της.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Μπαρτσελόνα σούταρε με το εξωφρενικό 72.4% στα δίποντα (21/29)! Όταν μία ομάδα σουτάρει με τέτοιο ποσοστό στα δίποντα, ειδικά εκτός έδρας, είναι σχεδόν αδύνατο να χάσει.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, μέχρι η Μιλάνο να καταφέρει χάρη σε ένα σερί 7-0 να ξεφύγει με 17-11. Η Μπαρτσελόνα ωστόσο απάντησε με ένα σερί 8-0 για να περάσει μπροστά με 17-19, με τις δύο ομάδες να κλείνουν τελικά την πρώτη περίοδο ισόπαλες με 22-22.

Η δεύτερη περίοδος θα ξεκινούσε ιδανικά για τους γηπεδούχους, που ξέφυγαν καταρχήν με 29-22, με τη Μπαρτσελόνα να μειώνει σε 29-27. Τότε όμως ήταν που ήρθε το ξέσπασμα της Μιλάνο, η οποία χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 16-3 ξέφυγε με 45-30. Εκεί όμως που έδειχνε η Πρωταθλήτρια Ιταλίας να ελέγχει το ματς, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την δεύτερη περίοδο με ένα σερί 11-0 και μείωσαν σε 45-41 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Και δεν θα έμενε εκεί.

Οι μπλαουγκράνα συνέχισαν στο δεύτερο ημίχρονο από εκεί που σταμάτησαν στο πρώτο και με το σερί τους να φτάνει στο 16-0 πέρασαν μπροστά με 45-46! Κι αν στην επόμενη φάση η Αρμάνι πέρασε μπροστά με 47-46, η Μπαρτσελόνα απάντησε με ένα νέο σερί 9-0 για να ξεφύγει με 47-55 (κοινώς το επιμέρους σκορ ήταν πλέον 2-25!), ανεβάζοντας στην συνέχεια κι άλλο την διαφορά, για να κλείσει την τρίτη περίοδο προηγούμενη με 55-65.

Στην τέταρτη περίοδο οι Καταλανοί ήταν μάλιστα ακόμα καλύτεροι, εκτοξεύοντας την διαφορά στους 15 πόντους (59-74)! Τότε όμως ήταν που η Αρμάνι Μιλάνο έδειξε χαρακτήρα και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 11-3 μείωσε σε 70-77, περίπου 2 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Στην επόμενη φάση ο Όλεσον με τρίποντο έκανε το σκορ 70-80 δείχνοντας να καθαρίζει το παιχνίδι, ωστόσο η Αρμάνι Μιλάνο δεν τα παράτησε και χάρη σε τρίποντο του Μάτσβαν μείωσε σε 76-80, αλλά και σε 78-82 με δίποντο του Τσιντσιαρίνι λίγο αργότερα, με 24 δευτερόλεπτα να μένουν για τη λήξη του αγώνα. Δεν πλησίασε όμως περισσότερο, με τη Μπαρτσελόνα να καταφέρνει τελικά να πάρει τη νίκη με 78-83.