Άλμπα Βερολίνου - Σιένα 73-75

Σημαντική νίκη για την Σιένα στη Γερμανία απέναντι στην Άλμπα με 75-73, στην προσπάθεια που κάνει να εξασφαλίσει την τρίτη θέση του ομίλου (video).

Η Σιένα πήρε πολύ σημαντική νίκη απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου στην Γερμανία με 75-73 και έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση της τρίτης θέσης στον δεύτερο όμιλο.

Οι παίκτες του Μπάνκι επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι τους και παρά την πίεση των Γερμανών κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.

Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με τους πρωταθλητές Ιταλίας στο +4 (21-17), ενώ το ημίχρονο θα βρει την Σιένα με προβάδισμα πέντε πόντων (39-34). Στην τρίτη περίοδο η Άλμπα προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά, αλλά και πάλι η Σιένα ήταν εκείνη που είχε τον έλεγχο του ματς.

Με αυτόν τον τρόπο το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 60-52 για να φτάσει δύσκολα στο θετικό αποτέλεσμα με 75-73 και παρά την πίεση των Γερμανών με καλάθι του Χάκετ 14 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 34-39, 52-60, 73-75.

Άλμπα Βερολίνου (Ομπράντοβιτς): Αβντάλοβιτς 13 (3), Σάφαρτζικ 2, Τόμπσον 20, Τζέντοβιτς 10(1), Μιράλες 4, Γουντ 9(1), Ιντμπίχι 12, Μόρλεϊ 3.

Σιένα (Μπάνκι): Κασούν 2, Μπράουν 21(3), Καραρέτο, Ράσιτς, Κανγκούρ 13(3), Σανικίτζε, Ρες 6(1), Όρτνερ 8, Τζάνινγκ 5(1), Χάκετ 12(1), Μος 8(2).