Άλμπα Β. - Ρεάλ Μ. 63-77

Στην πρεμιέρα του TOP-16 της Ευρωλίγκας, η Ρεάλ πήρε το "διπλό" επί της Άλμπα με σκορ 77-63 και ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις της για το TOP-16 στο Βερολίνο, καθώς νίκησε με σκορ 77-63 την Άλμπα.

Οι Ισπανοί σούταραν με 60% στα δίποντα (21/35), είχαν περισσότερες ασίστ (9-16), ενώ ευστόχησαν και σε 9 τρίποντα, έστω κι αν το ποσοστό τους δεν ήταν εξαιρετικό (31%).

Ο αγώνας:

Η Ρεάλ επέβαλε το ρυθμό της από το ξεκίνημα κιόλας του αγώνα, χτίζοντας μία διαφορά 12 πόντων (6-18) στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, χάρη στους πόντους των Μίροτιτς και Ετσχαμάιερ. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους 5 (17-22), οι Μαδριλένοι απάντησαν γρήγορα (17-26), όμως οι Γερμανοί μείωσαν σε 22-26 με το Σούλτζε.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στη συνέχεια, με την Άλμπα Βερολίνου να μειώνει στον πόντο (29-30) με τον Μπάιαρς. Στο 17' ο Σάφαρτζικ με τρίποντο έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στους γηπεδούχους, γράφοντας το 34-33, ενώ ο Κάρολ απάντησε με 5 δικούς του πόντους (34-38). Το 34-38 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου σε ένα ματς που ήταν ισορροπημένα τα πράγματα.

Στο β' ημίχρονο, η Ρεάλ έτρεξε ένα επιμέρους 12-3 το οποίο της επέτρεψε να ξεφύγει με 50-37, υποχρεώνοντας τον Σάσα Ομπράντοβιτς να καλέσει άμεσα σε τάιμ άουτ. Οι Γερμανοί ροκάνισαν τη διαφορά σταδιακά και παρ΄ότι ο Γιουλ έγραψε το 49-60 στα 2.30'' πριν το τέλος του γ' δεκαλέπτου, έτρεξαν ένα σερί 7-0 και μείωσαν σε 54-60.

Πάντως, η αντεπίθεση των γηπεδούχων δεν είχε συνέχεια στο δ' δεκάλεπτο, όταν η Ρεάλ επέβαλε ξανά το ρυθμό της και δεν επέτρεψε στην Άλμπα να ακολουθήσει το ρυθμό της.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 34-38, 54-60, 63-77

Άλμπα Βερολίνου (Ομπράντοβιτς): Σούλτζε 5, Σάφαρτζικ 3(1), Τόμπσον 4, Μπάιαρς 8(2), Μιράλες 14, Γουντ 9(1), Φόστερ 10(1), Ιντμπιχί 6, Μόρλεϊ 4.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Φερνάντεθ 13(3), Σουάρεθ 2, Ρέγιες 4, Μίροτιτς 13(2), Ροντρίγκεθ 8, Ετσχαμάιερ 8, Κάρολ 13(1), Γιουλ 15(3), Σλότερ 1.