Άλμπα - Εφές 86-91

Η Εφές δυσκολεύτηκε απέναντι στην Άλμπα, όμως έκαμψε στο τέλος την αντίσταση των Γερμανών στο Βερολίνιο με 91-86 (video).

Η Εφές έκαμψε δύσκολα την αντίσταση της Άλμπα στο Βερολίνο με 91-86 και διατηρήθηκε στην δεύτερη θέση του Έ Ομίλου.

Οι παίκτες του Οκτάι Μαχμουτί είχαν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα το προβάδισμα, όμως δεν κατάφεραν να επιβάλουν το παιχνίδι τους κόντρα στους Γερμανούς.

Η Αναντόλου Εφές μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, άνοιξε την διαφορά, όμως με τους γηπεδούχους να πιέζουν και να βρίσκονται με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου στο -4 (24-28). Στη συνέχεια, τα πράγματα δεν άλλαξαν, οι Τούρκοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ, αλλά οι Γερμανοί ήταν ακόμα κοντά στο σκορ. Με αυτόν τον τρόπο, το ημίχρονο έκλεισε με 50-46 για την ομάδα του Οκτάι Μαχμουτί.

Στην τρίτη περίοδο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 68-68. Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, όμως η Εφές κατάφερε στο τέλος να κάμψει την αντίσταση της Άλμπα με 91-86 και να πάρει την όγδοη νίκη της στο "Top-16" της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 24-28, 46-50, 68-68, 86-91.

Άλμπα Βερολίνου (Ομπράντοβιτς): Σούλτζε 3(1), Τόμπσον 6, Μπάιαρς 3(1), Ντζέντοβιτς 11(1), Μιράλες 2, Γουντ 24(6), Τραορέ 12, Φόστερ 2, Ιντχίμπι 11, Μόρλεϊ 12(2).

Αναντόλου Εφές (Μαχμουτί): Μπαλμπάι 2, Φάρμαρ 23(2), Ερντέν 12, Τουντσερί 10(3), Σιπ 7(1), Γκονλούμ 2, Σαβάνοβιτς 8, Γκόρντον 8, Γκιουλέρ 10(2), Μπάρατς 9.