EUROCUP

Στις λεπτομέρειες η Τσεντεβίτα

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και τα είχε όλα (μεγάλα σουτ, εναλλαγές στο σκορ και παράταση) η πήρε τη νίκη με 91-90, κάνοντας το 3-1 στη φάση των "Last 32".

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η τέταρτη αγωνιστική της φάσης των "Last 32" του Eurocup. Η Τσεντεβίτα χρειάστηκε την παράταση για να κάμψει την αντίσταση της Βίρτους Ρόμα, παίρνοντας τη νίκη με 91-90, μένοντας μόνη πρώτη στην κορυφή του τρίτου ομίλου.

Το παιχνίδι βρισκόταν στην κόψη του ξυραφιού σε όλη τη διάρκειά του. 1'30'' πριν το τέλος οι γηπεδούχοι βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 80-77. Κάπου εκεί "μίλησε" ο Ροκ Στίπτσεβιτς, που με 5 συνεχόμενους πόντους έβαλε μπροστά στο σκορ τους Ρωμαίους (80-82). Κι όσοι περίμεναν πως τα είδαν όλα, γελάστηκαν. Ο Μπάμπιτς κάρφωσε και έγραψε το 82-82, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης.

Στο πεντάλεπτο της παράτασης το θρίλερ είχε συνέχεια. Οι γηπεδούχοι προηγούνταν σταθερά, αλλά με τους φιλοξενούμενους σε απόσταση βολής (89-88, 1'22'' για το τέλος). Το σκηνικό έμεινε ίδιο μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα. 35'' για το τέλος ο Μπίλαν αστόχησε σε 2 βολές (με το σκορ στο 91-90). Ο Τρίτσι είχε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, όμως το τρίποντο που επιχείρησε ήταν άστοχο.

Ο Μίρο Μπίλαν μπορεί να αστόχησε, όμως ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας του με 18 πόντους και 10 ριμπαόυντ, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Στάνκο Μπάρατς με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από πλευράς Βίρτους, οι 28 πόντοι (με 6/8 τρίποντα) του Ροκ Στίπτσεβιτς δεν είχαν αντίκρυσμα.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 34-33, 58-58, 82-82 (κ.δ.), 91-90 (α' παρ.).