EUROCUP

Ελιτζούρ Ράμλα - Αθηναϊκός 74-59

Ο Αθηναϊκός προσπάθησε, πλησίασε σε κάποια σημεία του ματς την Ελιτζούρ, αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα με 74-59 για τα ημιτελικά του Eurocup.

Οι παίκτριες του Γιάννη Κτιστάκη προσπάθησαν, όμως δεν μπόρεσαν τελικά να γλιτώσουν την ήττα από την Ελιτζούρ Ράμλα, η οποία έφτασε τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 74-59.

Το έργο πλέον του Αθηναϊκού δεν είναι εύκολο, καθώς θα πρέπει να καλύψουν μία διαφορά 15 πόντων για να πάρουν το εισιτήριο για τον τελικό.

Η ομάδα του Γιάννη Κτιστάκη δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση, καθώς οι παίκτριες της Ελιτζούρ πίεζαν και θέλησαν να αιφνιδιάσουν τον Αθηναϊκό. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να κλείσει με +12 πόντους προβάδισμα για τις γηπεδούχες (21-9).

Κάπου εκεί, ο Αθηναϊκός "ξύπνησε" και με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφερε να μειώσει σε 31-23. Σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ελιτζούρ ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα που είχε (44-37). Ο Αθηναϊκός προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του, χωρίς όμως να τα καταφέρει, καθώς η τρίτη περίοδο βρήκε τις δύο ομάδες στο 52-44.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 62-57, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση. Η Ελιτζούρ, πάντως ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και "κυνήγησε" διαφορά... ασφαλείας για τον επαναληπτικό. Με αυτόν τον τρόπο το παιχνίδι ολοκληρώθηκε ύστερα από πίεση των γηπεδούχων με 74-59.

Δεκάλεπτα: 21-9, 31-23, 52-44, 74-59.

Ελιτζούρ Ράμλα: Ντορόν 11, Ιβάντσεβιτς 10, Σελγούν 11(1), Σουάρτζ, Ζαϊρί, Γκρινμπουμ 8(1), Ουίλινχαμ 22, Ράιτ 10(1), Αϊζενχατ, Ζαρίτσκα 2.

Αθηναϊκός: Καλέντζου 8(1), Λύμουρα 4, Χατζηνικολάου 2, Σωτηρίου 14(1), Κρες, Ρίλεϊ 12, Ντέιβις 11, Μπάλετιτς 6(1), Ζόνοβα 2.