Στο Προολυμπιακό η Τσεχία

Η Τσεχία του συγκλονιστικού Γιαν Βέσελι επικράτησε της Λετονίας με 97-70, κατέλαβε την 7η θέση στο 39ο Eurobasket και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο Προολυμπιακό τουρνουά με φόντο την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η Τσεχία και η Λετονία έπαιζαν σήμερα (18/09) το τελευταίο τους χαρτί για την πρόκριση στο Προολυμπιακό τουρνουά, με φόντο τη συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο. Εν τέλει, η παρέα του Γιαν Βέσελι επικράτησε με το επιβλητικό 97-70 κι έτσι κατέλαβε την προνομιούχο 7η θέση του τουρνουά.

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης

Ο MVP

Ο Γιαν Βέσελι έκανε "μεγάλο" Eurobasket ενώ ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο τουρνουά ως πρώτος σκόρερ της Τσεχίας στη νίκη επί της Λετονίας. Ο φόργουορντ της Φενέρμπαχτσε τελείωσε το ματς με 24 πόντους (2/5 βολές, 11/13 δίποντα), ενώ είχε ακόμα 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κερδισμένα φάουλ σε 24'43"

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Η Τσεχία είχε μόλις 2/16 τρίποντα (12.5%) ωστόσο τελείωσε τον αγώνα με 28 ασίστ, αντί 16 της Λετονίας.

Το κλειδί της αναμέτρησης

Οι Τσέχοι έκαναν επιμέρους σκορ 13-29 στη δεύτερη περίοδο, μετέτρεψαν το 23-28 στο 10' σε 36-57 στο ημίχρονο, διατηρώντας προβάδισμα ασφαλείας ως το τέλος του αγώνα απέναντι στη Λετονία.

Η Λετονία ήταν ανταγωνιστική στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την Τσεχία, προηγήθηκε 22-17 με τον Φρεϊμάνις στα 3'04" για τη λήξη της πρώτης περιόδου ωστόσο έκλεισε το δεκάλεπτο πίσω στο σκορ με 23-18. Εν συνεχεία, όμως, ο Γιαν Βέσελι έδωσε ρυθμό στην επίθεση των Τσέχων που έκαναν επιμέρους σκορ 13-29 και προηγήθηκαν με 36-57, στο 20'.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι δεν κατέβασαν ρυθμό. Τουναντίον, έκαναν επιμέρους 9-23 στο τρίτο δεκάλεπτο, προηγήθηκαν με +25 (45-80) στο 30' κι εν τέλει έφτασαν στη νίκη με το υπέρ της 70-97. Έτσι ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στο 39o Eurobasket καταλαμβάνοντας την 7η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 36-57, 45-80, 70-97.

Λετονία (Μπαγκάτσκις): Μέτζερις 4, Φρεϊμάνις 6, Μπλουμς, Μπερτάνς 2, Τίμμα 11 (1), Γιανισένοκς 4, Στρέλνιεκς 7, Μπέρζινς 7, Βετσβάγκαρς 6 (2), Κάρλις 5 (1), Πέινερς 8, Μέιερς 10.

Τσεχία (Γκίνζμπουργκ): Άουντα 13, Πούμπρλα 7, Χρούμπαν 11, Σατοράνσκι 16 (1), Βελς 2, Ούσκα 10, Μπάρτον 4, Γιέλινεκ 10 (1), Σίρινα, Σιλμπ, Βέσελι 24.