EUROBASKET

Ήττα των Σέρβων από την ΠΓΔΜ

Έστω και καθυστερημένα η ΠΓΔΜ έκανε "σεφτέ" στο Ευρωμπάσκετ, μετά την εύκολη νίκη της με 89-75 επί της Σερβίας. Νταμπλ νταμπλ ο Άντιτς, ασταμάτητος με 27 πόντους ο ΜακΚάλεμπ

Με την... τρίτη πέτυχε η ΠΓΔΜ την πρώτη της νίκη στο Ευρωμπάσκετ, καθώς επικράτησε με 89-75 της Σερβίας και την υποχρέωσε σε ήττα.

Πρόκειται για μία νίκη που έφερε τα πάνω κάτω στον όμιλο, καθώς οι τρεις πρώτες ομάδες ισοβαθμούν στις 2 νίκες και οι υπόλοιπες τρεις με 1 νίκη.

Οι Σκοπιανοί θα αντιμετωπίσουν την Βοσνία την Κυριακή (8/9), όμως πολλά θα κριθούν από τον αγώνα τους με τη Λετονία στο φινάλε της α' φάσης.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Μπο ΜακΚάλεμπ οδήγησε την ομάδα του στη νίκη, τελειώνοντας το παιχνίδι με 27 πόντους σε 32 λεπτά συμμετοχής. Είχε 5/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 11/13 βολές, μάζεψε 3 ριμπάουντ κι έκανε 2 κλεψίματα.

Ο αριθμός της ημέρας:

Τα 48 ριμπάουντ των Σκοπιανών τα λένε όλα. Οι Σέρβοι είχαν μεγάλο πρόβλημα στη ρακέτα, δεν έμπαιναν και τα σουτ απ' έξω (7/25), οπότε ήταν έως ένα βαθμό αναμενόμενη η ήττα.

Που κρίθηκε ο αγώνας

Στη δίψα των Σκοπιανών να πετύχουν την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση. Φάνηκε να την θέλουν περισσότερο και έδειξαν από πολύ νωρίς τη διάθεσή τους να "καθαρίσουν" το παιχνίδι, πετυχαίνοντας μάλιστα 29 πόντους στο α' δεκάλεπτο!

Απίστευτο επιθετικά δεκάλεπτο για την ΠΓΔΜ η οποία προηγήθηκε με 16-7, πριν ο Ιλιέφσκι γράψει το 29-17 του α' δεκαλέπτου με τρίποντο. Την ίδια ώρα οι Σέρβοι έμοιαζαν να τα έχουν χαμένα αμυντικά κι έδειχναν να μην μπορούν να αντιδράσουν. Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει και με το δίδυμο των ΜακΚάλεμπ, Ιλιέφσκι να είναι ασταμάτητο (27π. συνολικά) οι Σκοπιανοί ολοκλήρωσαν το α' ημίχρονο έχοντας διαφορά 16 πόντων (48-32). Το μόλις 8,3% στα τρίποντα των Σέρβων (1/12), τα έλεγε όλα...

Η διαφορά στο γ' δεκάλεπτο άγγιξε δυσθεώρητα ύψη με τον Άντιτς να την εκτοξεύει στους 26 πόντους (70-44). Το μόνο που κατάφεραν οι Σέρβοι ήταν να μειώσουν σε πιο αξιοπρεπή επίπεδα στο τέλος, παίρνοντας πόντους από τους Άντζουσιτς και Μπιέλιτσα.

Τα δεκάλεπτα: 29-17, 48-32, 70-45, 89-75

ΠΓΔΜ (Πίπαν): Ιλιέφσκι 16(4/5τρ), ΜακΚάλεμπ 27(2), Β.Στογιανόφσκι 7(1), Ντ.Στογιανόφσκι 8(6ρ), Μπρτσκοφ, Γκετσέφσκι 9(1), Άντιτς 16(1/9τρ, 14ρ, 3ασ), Σαμαρντζίνσκι 6(5ρ)

Σερβία (Ίβκοβιτς): Νέντοβιτς 11, Μίτσιτς 3(1), Μπογκντάνοβιτς 6(1), Μπιέλιτσα 13(1τρ, 8ρ), Μάρκοβιτς 9(1), Κάλινιτς, Γκάγκιτς, Νεν.Κρστιτς 9(11ρ), Άντζουσιτς 19(3), Κάτιτς 4, Στίματς 1