EUROBASKET

Ισπανία-Κροατία 68-40

Επίδειξη δύναμης στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ, από την Ισπανία η οποία διέλυσε με 68-40 την Κροατία και ξεκίνησε όσο το δυνατόν περισσότερο (vid)

Κανένα απολύτως πρόβλημα κόντρα στην Κροατία δεν αντιμετώπισε η Ισπανία η οποία επικράτησε με σκορ 68-40, παίρνοντας την πρώτη της νίκη στο Ευρωμπάσκετ.

Η Ισπανία με επιμέρους 19-3 στο δ' δεκάλεπτο, εκτόξευσαν τη διαφορά στους 28 πόντους με το τελευταίο σφύριγμα της λήξης μετά το τρίποντο του Ροντρίγκεθ.

Ο πρωταγωνιστής

Σε μόλις 16 λεπτά συμμετοχής ο Ρούντι Φερνάντεθ τελείωσε το ματς με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ. Είχε 5/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 2/4 βολές.

Ο αριθμός της ημέρας

Οι 14 πόντοι και τα 11 ριμπάουντ του Μαρκ Γκασόλ. Μπορεί ο αδερφός του, Πάου να μην βρίσκεται στη Σλοβενία, ωστόσο ο "μικρός" έδειξε ότι είναι εκεί για να βοηθήσει την Ισπανία να παραμείνει στο θρόνο της.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στο σερί 13-0 της Ισπανίας στο δεύτερο πεντάλεπτο του αγώνα. Οι Ισπανοί έτρεξαν στον αιφνιδιασμό, επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους και μετέτρεψαν το 5-5 σε 18-5, "καθαρίζοντας" ουσιαστικά το παιχνίδι.

Ο αγώνας:

Στο πρώτο τετράλεπτο το ματς ήταν ισορροπημένο (5-5), μέχρι που οι Ισπανοί έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο και με σερί 13-0 βρέθηκαν πολύ γρήγορα σε θέση ισχύος (18-5). Ένα τρίποντο από τον Γιουλ έγραψε το 24-9 στο τέλος του α' δεκαλέπτου και έδωσε αέρα 15 πόντων στους Ισπανούς που έλεγχαν τα ριμπάουντ κι έφευγαν στον αιφνιδιασμό. Η συνέχεια ήταν νευρική με τις δύο ομάδες να χάνουν κάποια σουτ, αλλά την Ισπανία να συνεχίζει σε ρόλο οδηγού (33-20) στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, η Ισπανία συνέχισε να κλέβει την παράσταση με τις ωραίες φάσεις που πρόσφερε στο κοινό. Κι αν το σκορ στο γ' δεκάλεπτο ήταν 49-37, στο δ' η διαφορά εκτοξεύτηκε! Ένα επιμέρους 19-3 ήταν αρκετό για τους Ισπανούς οι οποίοι έφτασαν πανεύκολα στην τελική επικράτηση με 68-40.

Τα δεκάλεπτα: 24-9, 33-20, 49-37, 68-40

Ισπανία: Αγκιλάρ 2, Φερνάντεθ 15(1), Ροντρίγκεθ 5(1), Ρέι, Καλντερόν 13(3), Ρούμπιο 7, Κλαβέρ, Σαν Εμετέριο 3(1), Γιουλ 5(1), Γκασόλ 14, Μούμπρου 4.

Κροατία: Τόμιτς 3, Άντριτς, Ντρέιπερ, Μπογκντάνοβιτς 12, Σάριτς 4, Ρούντεθ 3(1), Ούκιτς 7, Σίμον 3(1), Μάρκοτα, Ντέλας, Ζόριτς 8.