EUROBASKET

Ισπανία-Φινλανδία 82-56

Η Ισπανία διασκέδασε τις εντυπώσεις από την πρόσφατη ήττα από την Ελλάδα, διασύροντας με σκορ 82-56 τη Φινλανδία και πλέον βελτίωσε τον απολογισμό της σε 2-2 (vid)

Την δεύτερη νίκη της στη β' φάση του Ευρωμπάσκετ, πέτυχε η Ισπανία η οποία διέλυσε τη Φινλανδία με σκορ 82-56 για την 2η αγωνιστική του Στ' ομίλου.

Οι Ισπανοί πλέον έχουν απολογισμό 2 νίκες και 2 ήττες, ενώ η Φινλανδία αποκλείστηκε πλέον, καθώς έχει τρεις ήττες στη β' φάση.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Χοσέ Καλδερόν τελείωσε το παιχνίδι με 23 πόντους, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο σε σχεδόν 30 λεπτά συμμετοχής. Τα στατιστικά του ήταν για όσκαρ, καθώς είχε 2/2 βολές, 3/3 δίποντα και 5/7 τρίποντα.

Ο αριθμός του αγώνα

Τα 10/21 τρίποντα της Ισπανίας της επέτρεπαν να σκοράρει με 47,6% έξω από τα 6.75μ. Παράλληλα, οι Ισπανοί τελείωσαν και με 15 περισσότερα ριμπάουντ απ' ότι οι Φινλανδοί.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στο τρίποντο του Καλδερόν στα 3.10'' πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο άσος της "φούρια ρόχα" έκανε το 33-24, έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 9 και ουσιαστικά έδωσε το έναυσμα στην ομάδα του για να ξεφύγει στο σκορ.

Καλή άμυνα από τη Φινλανδία μετά το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα, που κράτησε τους Ισπανούς κάτω από τους 20 πόντους στο α' δεκάλεπτο (18-15). Αν μάλιστα, είχαν και λίγο καλύτερα ποσοστά, θα είχαν και το προβάδισμα. Στη συνέχεια, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι (24-21, 26-24), όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου, η Ισπανία έτρεξε ένα επιμέρους 16-6 στο παιχνίδι και έφυγε για τα αποδυτήρια με διαφορά 12 πόντων (42-30). Μία διαφορά που δημιουργήθηκε από την αστοχία των Φινλανδών έξω από τα 6.75μ., καθώς η ομάδα του Ντέτμαν είχε 4/16, έναντι 5/9 της Ισπανίας (55,6%).

Με το... καλημέρα στο β' δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε και στους 50 πόντους (50-30) και οι Ισπανοί επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους. Το μόνο που κατάφεραν οι Φινλανδοί ήταν να μειώσουν σε 74-51 λίγο πριν το τέλος του αγώνα καθώς ήταν απελπιστικά άστοχοι, έχοντας μόλις 22% στα τρίποντα (6/27).

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 42-30, 57-41, 82-56

Ισπανία (Ορένγκα): Φερνάντεθ 6, Ροντρίγκεθ 9(1), Ρέι 6, Καλδερόν 23(5), Ρούμπιο 4, Κλαβέρ 12(2), Σαν Εμετέριο 6, Γκασόλ 6, Γκάμπριελ 2, Μούμπρου 8(2).

Φινλανδία (Ντέτμαν): Κοϊβίστο 5(1), Μούρινεν 4, Χαφ, Λι 12, Σαλίν, Κότι 6, Κόπονεν 17(3), Χάανπα 6(2), Άχονεν, Ράνικο 6.

Μούμπρου: "Είναι πάντα πιο δύσκολη η αρχή μετά από ήττα"

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Άλεξ Μούμπρου υπογράμμισε: "Προερχόμασταν από μία ήττα και το ξεκίνημα είναι πάντα πιο δύσκολο, αλλά νομίζω ότι η ομάδα ήταν σοβαρή και μετά από αυτό το σημείο βρήκαμε το παιχνίδι μας". Στο ίδιο μήκος κύματος και οι δηλώσεις του Βίκτορ Κλαβέρ: "Ήταν ένας... άβολος αντίπαλος, έμειναν στο παιχνίδι σουτάροντας τρίποντα νωρίς αλλά όλοι στην ομάδα ανεβάσαμε την ένταση μας, πήραμε πολλούς πόντους από τον πάγκο και η διάθεσή μας συνέχισε να αυξάνεται".