ΜΠΑΣΚΕΤ

Νίκη για τον Απόλλωνα Πατρών

Ο Απόλλων Πατρών επικράτησε εκτός έδρας του Φίλιππου Βέροιας με 77-63 και πήρε την πρόκριση για την 2η αγωνιστική της Β' φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Απόλλων Πατρών πήρε το εκτός έδρας θετικό αποτέλεσμα απέναντι στον Φίλιππο Βέροιας (77-63) και προκρίθηκε στην 3η αγωνιστική της Β' φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας. Αν καταφέρει και επικρατήσει και εκεί, τότε θα πάρει το "εισιτήριο" για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι Πατρινοί πήραν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τον έλεγχο του ματς και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με προβάδισμα πέντε πόντων (38-33). Στην επανάληψη τα πράγματα δεν άλλαξαν με την ομάδα του κόουτς Βετούλα να έχει το προβάδισμα και να καταφέρνει τελικά να πάρει τη νίκη με 77-63.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 33-38, 47-61, 63-77.

Οι διαιτητές: Καρακατσούνης-Παφίλης-Ξενικάκης.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 36-40, 47-61, 63-77.

Φίλιππος Β. (Γκίμας): Πεταλωτής, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 11 (1τρ., 8ριμπ.), Δεληγιώργης 4, Πλιούκας 5 (1), Γκιουλέκας 10, Κασαμπαλής 15, Αργύρης, Τριχόπουλος 13 (1), Πεχλιβάνος, Λευκαδίτης 5.

Απόλλων Π. (Βετούλας): Αργυρόπουλος 8, Γκάλογουει 12 (2), Σκορδίλης 18 (14 ριμπ.), Πεν 3 (1), Φιτζπάτρικ 8 (2), Αντωνάκης 8, Μπατής 4, Ελ Αμιν 16 (2), Μολφέτας, Νιφόρας.