ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Συντριβή από το Ισραήλ για τους Νέους Άνδρες

Το Ισραήλ υποχρέωσε την Ελλάδα σε βαριά ήττα (106-84) στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων ανδρών και την έστειλε πάνω στην ισχυρή Ιταλία στη φάση των "16".

Στο πιο κρίσιμο παιχνίδι της πρώτης φάσης του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος νέων ανδρών η Ελλάδα ήταν "απούσα". Η Ελλάδα υπέστη βαριά ήττα με 106-84 από το Ισραήλ, σε ένα παιχνίδι που ενδεχομένως να διαδραματίσει σημαντικό ρόλο για τη μετέπειτα πορεία της Εθνικής στο Κέμνιτς. Κι αυτό διότι το μεν Ισραήλ θα αντιμετωπίσει στη φάση των "16" την (κατώτερη) Σουηδία, ενώ η Ελλάδα θα πρέπει να υπερκεράσει το εμπόδιο της ισχυρής Ιταλίας, ένα από τα φαβορί για μετάλλιο σε αυτό το τουρνουά...

Το ματς με το Ισραήλ ουσιαστικά χάθηκε από το καταστροφικό πρώτο ημίχρονο. Η Ελλάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 19 πόντους διαφορά από το 11ο λεπτό (13-32), όταν δέχτηκε ένα σερί 18-0 μέσα σε πέντε λεπτά, χάνοντας σε αυτό το χρονικό διάστημα εννέα διαδοχικές επιθέσεις. Η Εθνική αντέδρασε με ένα σερί 8-0 αλλά ένα τάιμ άουτ του Μπεΐτ Χαλαχμί ήταν αρκετό για να χαλάσει το ελληνικό momentum και να αφυπνίσει τους παίκτες του. Το Ισραήλ έτρεξε ένα επιμέρους 24-4 από το 13' μέχρι το 19', ανέβασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (63-29 στο 19') και κάπου εκεί το ματς "τελείωσε".

Κυριάρχησαν απόλυτα οι Ισραηλινοί

Οι Ισραηλινοί ήταν ένα "κλικ" πιο γρήγοροι και έμοιαζαν πολύ πιο φρέσκοι, εκμεταλλευόμενοι προφανώς και το γεγονός ότι είχαν εύκολο παιχνίδι την Κυριακή το απόγευμα (στις 19:00) με τη Ρουμανία, ενώ η Ελλάδα έπαιζε το βράδυ (στις 21:15) κόντρα στο φαβορί του ομίλου, την Γερμανία. Αυτό βέβαια δεν αποτελεί δικαιολογία για την αποκαρδιωτική εμφάνιση της Ελλάδας στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο επέτρεψε στο Ισραήλ να σουτάρει με ποσοστό 63,9% (ενώ η ίδια είχε 34,4%), έχοντας 34 πόντους μέσα από τη ρακέτα και 17 από τα 11 ελληνικά λάθη.

Οι Ισραηλινοί "χτύπησαν" κατά κόρον την (πιο κοντή) Εθνική κάτω από τα δύο καλάθια, μάζεψαν 12 ριμπάουντ παραπάνω στο πρώτο ημίχρονο (και 8 συνολικά) και γενικά κυριάρχησαν απρόσμενα εύκολα στο γήπεδο. Είχαν 11/18 τρίποντα Ακόμα και στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, όταν η εικόνα της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη βελτιώθηκε σε σχέση με το πρώτο 20λεπτο, επί της ουσίας τίποτα δεν άλλαξε στο "Ρίχαρντ-Χάρτμαν Χάλε". Απλά η διαφορά έπεσε από τους 34 πόντους μέχρι τους 19 στο 38' (99-80). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν πλησίασε ποτέ περισσότερο...

Τα δεκάλεπτα: 29-13, 63-30, 83-57, 106-84.

Ισραήλ (Μπεΐτ Χαλαχμί): Κράβιτς 2, Μπρίσκερ 6, Μπένι 19, Ρούινα 19 (9/12 δίποντα), Αβντίγια 20 (7 ριμπάουντ), Φλάισερ 5 (6 ριμπάουντ), Μόσκοβιτς 10 (6 ριμπάουντ), Ανταμ, Αβίβι, Σαμπάτ 6 (3 κλεψίματα), Ζούσμαν 19 (7/10 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα).

Ελλάδα (Καστρίτης): Καμπερίδης 3, Λούντζης 16 (6 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης Π. 19 (6/10 σουτ), Πιλάβιος, Καμπουρίδης, Αγραβάνης 6, Χρηστίδης 6, Καλαϊτζάκης Γ. 13 (7 λάθη), Κουρέπης, Μωραΐτης 16, Παπαδάκης 3, Τάταρης.