ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ρωσία - Ελλάδα 63-66

Θετική ήταν η εικόνα της Εθνικής ομάδας στο πρώτο της φιλικό στη Λιθουανία που επικράτησε με 66-63 της Ρωσίας. Έπαιξε χωρίς τους Σπανούλη, Βουγιούκα

Στο πρώτο της φιλικό παιχνίδι, η Εθνική αγωνίστηκε χωρίς τους Βασίλη Σπανούλη (ξεκουράστηκε) και Ίαν Βουγιούκα (ενοχλήσεις στο γόνατο), αλλά δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει της Ρωσίας με σκορ 66-63 στο Κάουνας.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα αν και ξεκίνησε πολύ νευρικά το παιχνίδι, στη συνέχεια βρήκε ρυθμό και είχε σταθερό προβάδισμα 10 πόντων, το οποίο όμως έχασε στο τέλος.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου είχε κάποια προβλήματα στις συνεργασίες, απόρροια των πολλών αλλαγών τις οποίες έκανε ο ομοσπονδιακός προπονητής. Πρώτος σκόρερ ο Καϊμακόγλου και πολύ καλός ο Πρίντεζης.

Την Κυριακή (17/6) η Εθνική θα αντιμετωπίσει την Λιθουανία και πάλι στο Κάουνας, στο δεύτερο και τελευταίο της φιλικό επί λιθουανικού εδάφους.

Ο αγώνας:

Ο Ηλίας Ζούρος ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Μάντζαρη, Μπράμο, Παπανικολάου, Καϊμακόγλου και Μαυροειδή στο παιχνίδι με τη Ρωσία του Ντέιβιντ Μπλατ. Μετά το νευρικό ξεκίνημα και των δύο ομάδων, η Εθνική προηγήθηκε με 4-1 και 6-3, με τους Έλληνες να ψάχνουν και να βρίσκουν το εύκολο καλάθι. Η είσοδος του Πρίντεζη στο παρκέ έδωσε λύσεις στην επίθεση για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα που πάντως έκανε το λάθος με ευκολία (5 στο α' δεκ.).

Ο πάουερ φόργουορντ του Ολυμπιακού, μείωσε σε 13-12 στα 2,4'' πριν το τέλος του δεκαλέπτου, ωστόσο ο Καράσεφ με ένα μακρινό τρίποντο έκανε το 16-12 του 10ου λεπτού με την εκπνοή του χρόνου επίθεσης. Η Εθνική ολοκλήρωσε την α' περίοδο με 0/4 τρίποντα και 62% στα δίποντα, έναντι 33% των Ρώσων.

Οι αλλαγές στη βασική πεντάδα της Εθνικής συνεχίστηκαν και στη συνέχεια με τον Ηλία Ζούρο να ανανεώνει συνεχώς το σχήμα του. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στη Ρωσία, να ξεφεύγει με 10 πόντους διαφορά (22-12) χάρη σε καλάθι του Κιριλένκο.

Τα ψηλά κορμιά των Ρώσων δυσκόλευαν τους Έλληνες διεθνείς και ο Ζούρος πέρασε ξανά τον Καϊμακόγλου στο παρκέ που έδωσε μάχες στις δύο ρακέτες και μείωσε σε 24-18 με έξι συνεχόμενους δικούς του πόντους (16'). Στα 3.29'' πριν το τέλος του ημιχρόνου με δύο τρίποντα των Μπράμου και Μάντζαρη, η Ελλάδα ισοφάρισε σε 24-24 και ο Μπλατ κάλεσε τάιμ άουτ.

Ένα επιμέρους 8-0 της Εθνικής έκανε το σκορ 24-32 στο 19' με τους Έλληνες να πετυχαίνουν όσα τρίποντα δεν είχαν βάλει στο ξεκίνημα του αγώνα, στο β' δεκάλεπτο (5 τριπ.) και τον Βασιλειάδη να γράφει το 26-35.

Καλή άμυνα και υψηλό τέμπο

Η Εθνική εξακολούθησε να έχει τον έλεγχο των ριμπάουντ και του ρυθμού του αγώνα... Ο Μαυροειδής με δίποντο έκανε το 28-37 στο 22ο λεπτό του αγώνα και παρ' ότι η Ρωσία μείωσε στους 7 (30-37), οι διεθνείς μας εκτόξευσαν τη διαφορά στους 11 πόντους (32-43 στο 25') χάρη στους πόντους των Καϊμακόγλου και Παπανικολάου.

Ο ρυθμός εξακολούθησε να είναι πολύ γρήγορος, όμως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έβρισκε με μεγαλύτερη ευκολία το καλάθι. Ο Πρίντεζης με βολές στο 28' έκανε το 37-49 και ο Ηλίας Ζούρος φώναζε στους παίκτες του να πιέσουν ακόμα περισσότερο στην άμυνα τους. Τελικά, οι Ρώσοι μείωσαν σε 42-49, όμως ένα γρήγορο σερί 5-0 έκανε το 42-54 για την Ελλάδα στο 29' μετά το 7ο εύστοχο τρίποντο της Εθνικής.

Το 44-54 του 30ού λεπτού, έδινε προβάδισμα στην Ελλάδα που πάντως μέσα σε ενάμιση λεπτό χρεώθηκε με 4 φάουλ κι έδωσε από νωρίς το πλεονέκτημα των βολών. Στο 33' ο Καϊμακόγλου με ωραία προσπάθεια έγραψε το 47-58, όμως οι Ρώσοι βελτίωσαν την άμυνα τους και μείωσαν σε 51-58 ένα δίλεπτο αργότερα. Όποτε της το επέτρεπαν οι Ρώσοι, η Εθνική έτρεχε στον αιφνιδιασμό.

Ο Καϊμακόγλου συνέχισε να σκοράρει και έκανε το 53-64 στο 37' όμως από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι Ρώσοι κατάφεραν να μειώσουν. Το τελικό 66-63 αδικεί την Εθνική που ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ωστόσο σε ένα φιλικό ματς το τελευταίο που παίζει ρόλο είναι το σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 26-35, 44-54, 63-66

Ρωσία (Μπλατ): Σβεντ 6 (1), Πονκρασόφ 5 (1), Κιριλένκο 9, Μόνια 11, Καρασόφ 6 (2), Φριτζόν 6, Κάουν 7, Μοζγκόφ 4, Αντόνοφ 4, Βορόνοφ 2, Βιάλτσεφ 3 (1).

Ελλάδα (Ζούρος): Βασιλειάδης 9 (3), Μάντζαρης 3 (1), Σλούκας, Καλάθης, Μπράμος 3 (1), Πρίντεζης 14, Παπανικολάου 8 (2), Σαρικόπουλος, Μαυροειδής 8, Καϊμακόγλου 15, Καββαδάς 6.