ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Νίκη με Καλάθη για την Εθνική

Η Εθνική στην επανεμφάνιση του Νικ Καλάθη με τη γαλανόλευκη φανέλα έλεγξε τον ρυθμό από την αρχή κόντρα στην Τουρκία και πήρε τη νίκη στο ΟΑΚΑ με 70-56.

Η Εθνική με τον Νικ Καλάθη στην επανεμφάνιση του με τη φανέλα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος να πραγματοποιεί πολύ καλό ματς, όπως και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πήρε τη νίκη στο μοναδικό φιλικό στο ΟΑΚΑ απέναντι στην Τουρκία με 70-56.

Διαβάστε το LIVE της αναμέτρησης ανάμεσα στην Ελλάδα και την Τουρκία...

Η Εθνική κατάφερε να επιβάλει από τα πρώτα λεπτά του αγώνα τον ρυθμό της και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα μπροστά σε περισσότερους από 6.000 φίλους της που παρακολούθησαν από κοντά τον αγώνα.

Για την Εθνική μας Καλάθης, Πρίντεζης και Αντετοκούνμπο σημείωσαν από 12 πόντους, ενώ για την Τουρκία ο Σαβάς είχε 10. Το επόμενο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες ειναι προγραμματισμένο για μεθαύριο (22/8) στην Κωνστατινουπολη.

Ο αγώνας:

Οι διεθνείς μας ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν, παίζοντας καλή άμυνα να προηγηθούν με καλάθι του Νίκου Ζήση (9-4) στο τέταρτο λεπτό του αγώνα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα διατήρησε το προβάδισμα του παρά τη μείωση του σκορ για τους Τούρκους. Στο έβδομο λεπτό του αγώνα στο παρκέ πέρασε και ο Νικ Καλάθης, ο οποίος έδωσε έξτρα ώθηση στους παίκτες του Φώτη Κατσικάρη. Η διαφορά αυξήθηκε ακόμα περισσότερο, με αποτέλεσμα οι διεθνείς μας να αποσπαστούν με 11 πόντους λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (24-13). Τελικά το δέκατο λεπτό του αγώνα βρήκε την Εθνική στο +12 με τον Αρσλάν να μειώνει σε 26-14 με εύστοχο σουτ τριών πόντων.

Στην δεύτερη περίοδο, οι Τούρκοι με σερί 5-0 κατάφεραν να πλησιάσουν το σκορ, αλλά και πάλι οι διεθνείς μας ήταν εκείνοι που έλεγχαν την αναμέτρηση. Ο Αρσλαν ξανά μείωσε σε 24-21, με τον Φώτη Κατσικάρη να παίρνει τάιμ άουτ. Η Εθνική σε εκείνο το σημείο πάτησε... γκάζι και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με κάρφωμα αύξησε την διαφορά στους 15 πόντους (38-23).

Οι Τούρκοι μείωσαν σε 38-25 και ο Οσμάν με 1/2 βολές μείωσε σε 38-26, με τον Ασίκ να κάνει φάουλ στον Μπουρούση. Ο Μάντζαρης με 2/2 βολές πέτυχε το 40-26, με τον Ακιόλ έπειτα από εύστοχο τρίποντο να ρίχνει την διαφορά στους 11 πόντους (40-29) στο 18ο λεπτό. Ο Γκονλούμ μείωσε σε 41-33, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Διατήρησε το προβάδισμα της

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους διεθνείς να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα. Ο Αντετοκούνμπο με τον Καλάθη δημιούργησαν μία διαφορά 15 πόντων, με τους παίκτες του Φώτη Κατσικάρη να μην επιτρέπουν στους Τούρκους να πλησιάσουν. Παρόλα αυτά, οι αθλητές του Αταμάν κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά στους δέκα πόντους με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να σημειώσει καλάθι στα πρώτα δύο. Ο Βουγιούκας πέρασε στο παρκέ στη θέση του Γλυνιαδάκη στο 33', ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν ο παίκτης που πέτυχε το πρώτο καλαθι στην τρίτη περίοδο. Η άμυνα των διεθνών μας "έσφιξε" και πάλι, με τον Πρίντεζη ξανά να σημειώνει το 62-48. Ο Γκονλούμ με δυο εύστοχες βολές μείωσε σε 62-50, πετυχαίνοντας τους πρώτους πόντους των Τούρκων στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Ασίκ με 1/2 βολές μείωσε σε 62-51 για να κάνει ο Καλάθης το 64-51. Ο Οσμάν με δύο βολές έκανε το 64-53.

Ο αρχηγός της Τουρκίας, Κερέμ Τουντσερί με 1/2 βολές μείωσε σε 64-54 για την ομάδα του και ο Αντετοκούνμπο έκανε το 66-54. Ο Καλάθης σημείωσε το 68-56 για να πάρουν τελικά οι διεθνείς το θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην Τουρκία με 70-56.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 41-33, 58-48, 70-56.

Εθνική: Αντετοκούνμπο 12 (6 ριμπ.), Μάντζαρης 5, Πρίντεζης 12 (7 ριμπ.), Βουγιούκας 9 (5 ριμπ.), Καϊμακόγλου 2, Σλούκας, Παπανικολάου 4, Γλυνιαδάκης 1, Καλάθης 12 (4 ασίστ), Βασιλειάδης 5, Ζήσης 4, Μπουρούσης 4 (5 ριμπ.).

Τουρκία: Μπαλμπάι, Γκιουλέρ 6, Πρέλντζιτς, Τουντσερί 5, Σαβάς 10, Γκονλούμ 7, Αρσλάν 9, Ασίκ 7 (7 ριμπ,), Ακιόλ 3, Αλντεμίρ 2, Μαχμούτογλου.