ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Λιθουανία-Ελλάδα (U16) 65-68

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η εθνική Παίδων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, καθώς επιβλήθηκε και της Λιθουανίας με σκορ 68-65 στην παράταση κι έφτασε τις 4 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια (vid)

Η εθνική ομάδα των Παίδων επιβλήθηκε με σκορ 68-65 της Λιθουανίας, με εντυπωσιακό φίνις στο δ' δεκάλεπτο που της επέτρεψε να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Ωστόσο, τη νίκη πήρε στο έξτρα πεντάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Κόνιαρη να είναι ψύχραιμος στα 4'' πριν τη λήξη και να γράφει το τελικό 65-68.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ουσιαστικά έχει ήδη προκριθεί στη β΄φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, καθώς είχε μεταφέρει και τις δύο νίκες από την πρώτη φάση. Την Τρίτη (13/8) η Ελλάδα παίζει με τη Γερμανία, ενώ την Τετάρτη θα αντιμετωπίσει την Τουρκία.

Η Ελλάδα πήρε από νωρίς το προβάδισμα (4-10 και 7-16) και βρέθηκε να προηγείται με 23-14 στο τέλος του α' δεκαλέπτου. Η συνέχεια βρήκε τους Λιθουανούς να ροκανίζουν τη διαφορά και να μειώνουν στο σκορ, πλησιάζοντας στους 4 με το τέλος του ημιχρόνου (31-35).

Η Λιθουανία προηγήθηκε με 7 πόντους (54-47) στο ξεκίνημα της δ' περιόδου, ωστόσο η εθνική Παίδων απάντησε με σερί 9-0 που της έδωσε την ευκαιρία να περάσει μπροστά και να ξαναμπεί στο παιχνίδι (54-58). Στο 37' ο Παπαγιάννης με 2/2 βολές έκανε το 57-60 και ο Βάρνας ισοφάρισε σε 60-60! Οι διεθνείς έχασαν την ευκαιρία να πάρουν το παιχνίδι, καθώς τα σουτ τριών πόντων που επιχείρησαν οι Κόνιαρης και Χαραλαμπόπουλος ήταν άστοχα.

Μετά από ένα νευρικό τετράλεπτο, οι δύο ομάδες βρέθηκαν και πάλι ισόπαλες στο 63-63, ενώ ο Χαραλαμπόπουλος στα 45'' πριν το τέλος του με 1/2 βολές έκανε το 63-64. Ο Βάρνας με λέι απ ισοφάρισε σε 65-65 και ο Μάνος Μανουσέλης κάλεσε σε τάιμ άουτ στα 21'' πριν τη λήξη.

Ο Σκουλίδας στα 14'' πριν τη λήξη, με 1/2 βολές έκανε το 65-66, ενώ ο Κόνιαρης επίσης από τη γραμμή των ελευθέρων βολών έγραψε το τελικό σκορ (65-68).

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 31-35, 52-47, 60-60, 65-68

Λιθουανία: Στακελιούνας, Ντιενίνις 7, Αντρουσκεβίτσιους 10(2), Μπελιάουσκας 15(5), Σβαμπάρις 4, Σεντέκερσκις 2, Μπιρούτις, Βάρνας 16(2), Στομα, Εχόντας, 11.

Ελλάδα (18/30, 19/48, 4/20, 52 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 17 λάθη, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα): Κόνιαρης 14, Ντουζίδης, 1, Καμάρας 3(1), Φλιώνης, Μιχαλούτσος, Πεφάνης, Σκουλίδας 11 (2/5 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Ψυχίδης, Φραγκιαδάκης 3, Μουράτος 5, Παπαγιάννης 19 (10 ριμπάουντ), Χαραλαμπόπουλος 12(1/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ).