ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Κέρδισε τον πρώτο "τελικό" η Εθνική Νέων Ανδρών

Η Εθνική Νέων Ανδρών έκανε το πρώτο βήμα για παραμονή στην Α' Κατηγορία του Πανευρωπαϊκού μετά τη νίκη επί της Ισλανδίας (104-86). Απέναντι στη Σουηδία θα κριθούν όλα την Κυριακή (22/7, 15:30).

Μετά από τέσσερις σερί ήττες, η Εθνική Νέων Ανδρών νίκησε την πιο κατάλληλη στιγμή! Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επιβλήθηκε της Ισλανδίας (104-86) στον πρώτο αγώνα με φόντο την παραμονή στην Α' Κατηγορία του Πανευρωπαϊκού, διατηρώντας ακέραιες τις ελπίδες της για αποφυγή του υποβιβασμού.

Αντίπαλος στον "τελικό" της Κυριακής (22/7) θα είναι η Σουηδία, με τον νικητή να ανανεώνει το ραντεβού του για το επόμενο καλοκαίρι, ενώ τον ηττημένο να αποχαιρετά για τη Β' Κατηγορία.

Με όπλο την πίεση πάνω στην μπάλα που έφεραν πολλά λάθη των αντιπάλων της (23) και τα υψηλά ποσοστά στα σουτ τριών πόντων (16/29), η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην τελική επικράτηση και να έχει μια ακόμη ευκαιρία για να εξασφαλίσει τη σωτηρία.

Έξι παίκτες της Ελλάδας σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Κώστα Παπαδάκη να κλέβει την παράσταση αφού στα 26'15'' που χρησιμοποιήθηκε, είχε 5/5 τρίποντα και 4/4 βολές μαζί με 11 ασίστ!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το ντέρμπι κράτησε μόνο ένα δεκάλεπτο, το πρώτο. Οι δύο ομάδες ήταν εύστοχες από την περιφέρεια (αμφότερες είχαν από τέσσερα τρίποντα), γεγονός που επέτρεψε στην Ισλανδία να διατηρήσει την επαφή με το σκορ. Το +5 (18-23) της Ελλάδας μεγάλωσε ραγδαία βέβαια στη δεύτερη περίοδο, από την στιγμή που ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε και η πίεση των διεθνών πάνω στην μπάλα έφερε συνεχόμενες κακές επιλογές των αντιπάλων τους.

Με 11/16 δίποντα και 9/18 τρίποντα μέχρι την ανάπαυλα, η Εθνική Νέων Ανδρών έφτασε στο +18 (54-36), με τον Βασίλη Χρηστίδη και τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη να είναι οι δύο παίκτες που σκόραραν με μεγαλύτερη συνέπεια. Ήταν σαφές πως το άγχος είχε μείνει... πίσω για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο άρχισε να συνδυάζει την ουσία με το θέαμα.

Δεδομένης βέβαια της κρισιμότητας του αγώνα, οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη δεν χαλάρωσαν. Συνέχισαν να ασκούν μεγάλη πίεση στους αντιπάλους τους, οι οποίοι έκαναν όλα κιόλα εννέα σουτ εντός παιδιάς -την ώρα που η Ελλάδα είχε 11/20 εντός παιδιάς στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε σημαντικά στο τρίτο δεκάλεπτο, δεδομένου ότι η Ελλάδα εξακολουθούσε να παρουσιάζεται εύστοχη από τα 6μ75. Αυτή τη φορά με 4/8 από την περιφέρεια και τα λάθη της Ισλανδίας να αυξάνονται με γεωμετρική ακρίβεια, η διαφορά έφτασε μέχρι το +22 (78-56) στο τέλος της περιόδου. Πλέον μάλιστα, ο Γιάννης Καστρίτης έβλεπε τόσο τον Μιχάλη Λούντζη όσο και τον Κωνσταντίνο Παπαδάκη να μπαίνουν στην επιθετική εξίσωση, ο πρώτος με τις διεισδύσεις κι ο δεύτερος με τα τρίποντα.

Η τελευταία περίοδος αποδείχθηκε διαδικαστικού χαρακτήρα, λόγω της σοβαρότητας που επέδειξαν οι διεθνείς μας. Η Ισλανδία πάλεψε, πλησίασε μέχρι το -16 (72-88) με περίπου πέντε λεπτά για το τέλος, αλλά έμεινε εκεί. Η προσπάθειά της έμεινε ημιτελής, την ώρα που η Ελλάδα έβρισκε ελεύθερα σουτ και σωστές συνεργασίες, που έφεραν την τελική επικράτηση.

Η νίκη (104-86) δίνει στην Εθνική Νέων Ανδρών μια δεύτερη ευκαιρία για την εξασφάλιση της παραμονής, το μεσημέρι της Κυριακής (22/7, 15:30) με αντίπαλο τη Σουηδία. Από την άλλη, η Ισλανδία επιστρέφει στη Β' Κατηγορία μαζί με τη Ρουμανία, που αποτέλεσε το... θύμα της Σουηδίας στο άλλο παιχνίδι κατάταξης για τις θέσεις που φέρνουν την παραμονή.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 36-54, 56-78, 86-104.

ΙΣΛΑΝΔΙΑ (Μάρτιν): Άσγκεϊρσον 3, Γκούντμουντσον 16 (0/5 τρίποντα), Στέφανσον 16 (3), Σβέρισον 4, Θορμπιάρναρσον 17 (2), Χάλντορσον 5, Χέρμανσον 4, Χιάλμαρσον 6, Χράφνσον, Γιοχάνεσον 3 (1), Γιόνσον 11 (1).

ΕΛΛΑΔΑ (Καστρίτης): Αγραβάνης, Καλαϊτζάκης Γ. 15 (4/8 σουτ, 7/10 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 λάθη, 1 κλέψιμο), Κουρέπης 6, Λούντζης 17 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πιλάβιος 3 (1), Χρηστίδης 10 (7 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης Π. 20 (3/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Καμπερίδης 12 (4/7 τρίποντα), Παπαδάκης 19 (5/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Τάταρης 2.

Ομαδικά στατιστικά - Ισλανδία: 19/31 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 23/28 βολές, 29 ριμπάουντ (23+6), 12 ασίστ, 23 λάθη, 12 κλεψίματα, 1 τάπα.

Ομαδικά στατιστικά - Ελλάδα: 18/32 δίποντα, 16/29 τρίποντα, 20/26 βολές, 34 ριμπάουντ (21+13), 30 ασίστ, 23 λάθη, 9 κλεψίματα, 2 τάπες.