ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ιταλία - Λιθουανία 63-79

Η Λιθουανία έλεγξε το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στο νίκη για το τουρνουά "Ακρόπολις" με 79-63 κόντρα στην Ιταλία. 5/24 (20,8%) τρίποντα για τους παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζάνι. Δείτε φωτογραφίες.

Η Λιθουανία χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες επικράτησε της Ιταλίας στο πρώτο της παιχνίδι στο τουρνουά "Ακρόπολις" με 79-63.

Οι παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τον ρυθμό τους και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα.

Από τη Λιθουανία ο Λίνας Κλέιζα έκανε πολύ καλό παιχνίδι, σημειώνοντας 18 πόντους, ενώ οι Ντελινικάιτις, Βαλαντσιούνας είχαν από 9. Ο Γιόνας Ματσιούλις του Παναθηναϊκού είχε 4 πόντους. Για την Ιταλία ο Μπελινέλι και ο Αραντόρι σταμάτησαν στους 15 πόντους και ο Τσιντσιαρίνι πρόσθεσε 13 πόντους.

Ο αγώνας:

Οι Λιθουανοί μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και κατάφεραν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Ο Κλέιζα σημείωσε το 3-5, ενώ ο Βαλαντσιούνας έκανε το 3-7 στο τρίτο λεπτό του ματς. Οι Ιταλοί, όμως ισορρόπησαν τον αγώνα και με καλάθι του Αραντόρι πέρασαν μπροστά με 9-7. Ο Κλανιέτις ισοφάρισε σε 9-9, ενώ ο Κλέιζα έκανε το 14-16 για τους Λιθουανούς 1:30'' πριν το τέλος του αγώνα.

Στη συνέχεια ο Βαλαντζιούνας με 1/2 βολές κι ενώ είχε ισοφαρίσει ο Αραντόρι και πάλι σημείωσε το 16-17, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Στην δεύτερη περίοδο, ο Κλέιζα έκανε το 16-19 και ο Ματσινέλι μείωσε σε 18-19.

Οι Λιθουανοί συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, με τον Ντάριους Λαβρίνοβιτς να πετυχαίνει το 29-23. Ο Τζεντίλε μείωσε σε 25-29. Ο Λαβρίνοβιτς και πάλι σημείωσε το 27-33 για να μειώνει ο Μπελινέλι σε 32-35. Ο Κλέιζα με τρίποντο έκανε το 32-38, με την δύο ομάδες να πηγαίνουν στη συνέχεια στα αποδυτήρια.

Στην τρίτη περίοδο η Λιθουανία συνέχισε να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης και με τον Κριστόφ Λαβρίνοβιτς που είχε περάσει στο παρκέ πέτυχε το 55-39 για τους παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας, ανεβάζοντας την διαφορά στους 16 πόντους για πρώτη φορά στον αγώνα. Ο Αραντόρι μείωσε σε 41-55 και ο Τσιντσιαρίνι σημείωσε το 43-57, μειώνοντας για τους Ιταλούς.

Ο Κλέιζα που βρισκόταν σε πολύ καλή κατάσταση έκανε το 63-49 και ο Τσιντσιαρίνι και πάλι μείωσε σε 66-52. Ο Βαλαντσιούνας σημείωσε το 68-58, με τον Ντελινικάιτις να ανεβάζει την διαφορά στους 12 πόντους (70-58). Οι Λιθουανοί συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, φτάνοντας τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 79-63.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 32-38, 49-60, 63-79.

Ιταλία (Πιανιτζάνι): Καβαλιέρο, Μαντσινέλι 2, Μέλλι 2, Κουζίν 4, Ντάινερ 5, Τζίγκλι, Ροσέλι, Τσιντσιαρίνι 13(1), Μπελινέλι 15(2), Τζεντίλε 7(1), Αραντόρι 15(1).

Λιθουανία (Καζλάουσκας): Πόσιους 1, Καλνιέτις 9, Ν. Λαβρίνοβιτς 14, Ματσιούλις 4, Ντελινικάιτις 9(1), Σεϊμπούτις, Κλέιζα 18(2), Κ. Λαβρίνοβιτς 3, Βαλαντσιούνας 9, Τσιζάουσκας 2, Κουζμίνσκας 3, Μοτεγιούνας 7(1).