ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ήττα στις λεπτομέρειες για την Εθνική

Η Εθνική Εφήβων ηττήθηκε από την Τουρκία με 68-64 για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Στοίχισαν οι βολές στο τέλος, πρώτος σκόρερ στο ματς ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος.

Η Εθνική Εφήβων γνώρισε την ήττα από την Τουρκία για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα με 68-64 και έχασε την ευκαιρία να μεταφέρει δύο νίκες στη β' φάση της διοργάνωσης. Παρόλα αυτά, οι διεθνείς μας πήραν την πρώτη θέση του τρίτου ομίλου, καθώς στην τριπλή ισοβαθμία με τους Τούρκους και τη Βοσνία, η Εθνική έχει +5, η Βοσνία -2 και η Τουρκία -3.

Δείτε το LIVE της αναμέτρησης ανάμεσα στην Τουρκία και την Ελλάδα...

Έτσι, ως πρώτοι του τρίτου ομίλου το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αντιμετωπίσει στην πρεμιέρα της μεθαύριο (28/7) στη β' φάση την Ισπανία στις 20:45, ενώ στις 29/7 θα παίξει απέναντι στην Σερβία (20:45). Το τελευταίο της παιχνίδι θα είναι απέναντι στο Μαυροβούνιο. Επίσης, η Εθνική θα μπει στην επόμενη φάση με ρεκόρ 1-1, αφού είχε επικρατήσει της Βοσνίας, η οποία συνεχίζει στην διοργάνωση.

Οι Τούρκοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να προηγηθούν με 12-0 στα πρώτα λεπτά του ματς. Η Τουρκία συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, με αποτέλεσμα να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (24-13) κι ενώ οι διεθνείς μας δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό τους. Στην δεύτερη περίοδο, όμως τα πράγματα άλλαξαν. Οι Έφηβοι βρήκαν λύσεις από τα 6μ.75 και με τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο πρωταγωνιστή πέρασαν μπροστά στο 18' για πρώτη φορά στον αγώνα (32-33) για να πάνε τελικά στα αποδυτήρια στο -3 (36-33), ύστερα από καλάθι των Τούρκων στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, οι διεθνείς μας ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοση τους και κατάφεραν να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με 52-49. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους διεθνείς μας στα τελευταία τέσσερα λεπτά να έχουν 2/7 βολές και να μην καταφέρνουν στο τέλος να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος με 18 πόντους, ενώ μάζεψε και 8 ριμπάουντ. Ο Σταμάτης ήταν εξαιρετικός με 14 πόντους και ο Παπαγιάννης είχε 8. Για τους Τούρκους, οι Ουλουμπάι και Γκούβεν είχαν από 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 36-33, 49-52, 68-64.

Τουρκία (Ουγκουράτα): Μπαϊράμ, Ουγκουρλού 9 (1), Εζντεμίρογλου 8(2), Αρσλάν 8 (1), Γκετσίμ 5 (1), Μπαϊκάν 2, Κορκμάζ 8 (1), Αράρ, Ολμάζ, Ουλουμπάι 13, Ακιέλ 2, Γκιουβέν 13.

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 3 (1), Κόνιαρης 5 (1), Κώττας, Οικονομόπουλος 5 (1), Μήτογλου 4, Μουράτος 7 (1), Τσαλμπούρης, Μπιλλής, Σταμάτης 14, Παπαγιάννης 8 +8 ριμπ., Χαραλαμπόπουλος 18 +8 ριμπ.