ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Η Εθνική Παίδων "πλήρωσε" την αστοχία της

Με την επίθεση να αποτελεί την "αχίλλειο πτέρνα" της Ελλάδας η Εθνική ομάδα των Παίδων ηττήθηκε με 59-43 από την Γαλλία κι έτσι έμεινε εκτός των προημιτελικών. Αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 9-16 θα δώσει το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.

Απροσπέλαστο αποδείχτηκε το εμπόδιο της Γαλλίας για την Εθνική ομάδα, καθώς οι "τρικολόρ" στη φάση των "16" του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος επιβλήθηκαν με 59-43 κι άφησαν την Ελλάδα εκτός των προημιτελικών. Οι παίκτες του Μάνου Μανουσέλη "πλήρωσαν" την επιθετική τους δυστοκία, καθώς σούταραν με 31.03% (9/29) στα δίποντα και 18.52% (5/27) στα τρίποντα, ενώ υπέπεσαν και σε 18 λάθη. Πλέον το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα κληθεί την Πέμπτη (18/8) να αντιμετωπίσει τη Σουηδία σε αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 9-16.

Το πρώτο ημίχρονο δεν πήγε όπως θα ήθελε η Εθνική ομάδα. Έχοντας 4/28 σουτ και υποκύπτοντας σε 10 λάθη το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα είδε την Γαλλία να βρίσκει ευκαιρία να χτίσει μία διψήφια διαφορά (15-26 στο 20'). Οι παίκτες του Μάνου Μανουσέλη αν και δεν υστερούσαν σε ποιότητα από τους αντιπάλους τους δεν βρίσκονταν σε καλό βράδυ κι αυτό ήταν εμφανές. Η δυστοκία των Σανδραμάνη (2/6 σουτ), Χατζηδάκη (1/4 σουτ), Χατζηβέρογλου (0/4 σουτ) και Αρσενόπουλου (0/4 σουτ) είχε προκαλέσει αναστάτωση και στην υπόλοιπη ομάδα κάτι που ήταν εμφανές ειδικά στο μπροστά μέρος του γηπέδου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα και πάλι δεν ξεκίνησε καθόλου καλά με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει ακόμα και στους -17 (20-37 στο 15'), όμως κάποια καλάθια των Αλτίνη, Ερμείδη και Χατζηδάκη τόνωσαν το ηθικό των Ελλήνων που κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο όντας στο -13 (32-45) και ελπίζοντας σε ένα καλύτερο κλείσιμο.

Την ώρα που η "γαλανόλευκη" προσπαθούσε να αντεπιτεθεί οι Γάλλοι βρήκαν κάποια μεγάλα σουτ καταφέρνοντας να διατηρούν μία απόσταση ασφαλείας που τους έδινε το ψυχολογικό πλεονέκτημα (36-52 στο 34'). Τελικά τα πράγματα δεν μπόρεσαν να αλλάξουν με αποτέλεσμα η ελληνική ομάδα να γνωρίσει την ήττα με 43-59.

Τα δεκάλεπτα: 8-14, 15-26, 32-45, 43-59.

Ελλάδα (Μανουσέλης): Αλτίνης 3, Ερμείδης 8, Μπαλής, Αρσενόπουλος 3, Σανδραμάνης 10, Χατζηδάκης 5, Ζευγαράς 2, Μπαζίνας 4, Γάργαλης 5, Χατζηβέρογλου, Προίσκος, Τσουργιάννης 3.

Γαλλία (Φορέ): Μπουρίς 6, Ογκέρ, Μάλεντον 4, Ντόσου Γιόβο 2, Νιάσε 11, Ραντριαμανανιάρα 8, Κούπας 8, Αγιάγι 14, Κλίνγκελσμιτ 2, Κοντρό, Λέοπολντ, Εφτίμοφ 4.