ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Εύκολα οι Έφηβοι

Η Εθνική Εφήβων νίκησε την Αίγυπτο με 67-50 χωρίς δυσκολίες για τους αγώνες κατάταξης 9-16. Κορυφαίος από τους διεθνείς μας ο Παπαγιάννης με τον Πεφάνη. Με Αργεντινή για τις θέσεις 9-12

Η Εθνική ομάδα των Εφήβων επικράτησε χωρίς δυσκολίες της Αιγύπτου (67-50) για τις θέσεις 9-16 του Παγκόσμιου Κυπέλλου που διεξάγεται στο Ντουμπάι.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επέβαλε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα το παιχνίδι του και κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα. Πλέον θα αντιμετωπίσει την Αργεντινή για τις θέσεις 9-12.

Δείτε το LIVE της αναμέτρησης ανάμεσα στην Ελλάδα και την Αίγυπτο...

Οι διεθνείς μας μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στην Αίγυπτο, η οποία δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της Εθνικής μας. Αποτέλεσμα ήταν το πρώτο δεκάλεπτο να κλείσει στο 26-6 για την ομάδα του Δημήτρη Παπανικολάου. Στην δεύτερη περίοδο, η Εθνική μας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και δεν δυσκολεύτηκε να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 14 πόντων (34-20).

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Εθνική να διατηρεί το προβάδισμα της. Στο 27ο λεπτό του ματς το σκορ ήταν 46-26 για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο +23 (51-28). Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης η Αίγυπτος δεν μπορούσε να γυρίσει την εις βάρος της κατάσταση με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να παίρνει το θετικό αποτέλεσμα με 67-50.

Τα δεκάλεπτα: 26-6, 34-20, 51-28, 67-50.

Ελλάδα: Κόνιαρης 6(2), Ντουζίδης 2, Μιλεντίγιεβιτς 11(1), Φλιώνης 8(2), Πεφάνης 16(4), Δίπλαρος 1, Σκόρδας 2, Καμάρας, Μουράτος 5, Παπαγιάννης 12(10ριμπάουντ), Χαραλαμπόπουλος 4.

Αίγυπτος: Μοχάμεντ 6, Ελμόρσι, Μπακρ 1, Μετουάλι 2, Σααντέλιν 2, Φαράγκ, Αμπντελραχμάν 6, Σαφέλντιν, Ελσαφάνι 16, Ελσιέκα 6, κχαλάφ 10, Χουσείν 1.