ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ελλάδα-Μεγάλη Βρετανία 95-62

Την 5η της νίκη σε ισάριθμα φιλικά παιχνίδια πέτυχε η Ελλάδα η οποία επικράτησε με 95-62 της Μεγάλης Βρετανίας στο δεύτερο αγώνα της στην Κρήτη, δείχνοντας καλά στοιχεία αντίδρασης απέναντι στην άμυνα ζώνης

Η εθνική Ανδρών νίκησε με 95-62 τη Μεγάλη Βρετανία στο δεύτερο παιχνίδι της στην Κρήτη, στο τουρνουά στη μνήμη του Γιώργου Κολοκυθά που έγινε στο κλειστό "Δύο Αοράκια".

Η εικόνα της ελληνικής ομάδας ήταν σαφέστατα καλύτερη από εκείνη που παρουσίασε με αντίπαλο το Φλόριντα Στέιτ.

Η Ελλάδα τελείωσε το παιχνίδι με 25 ασίστ, την ίδια στιγμή που η Βρετανία μοίρασε μόλις 8, έλεγξε τα ριμπάουντ (38-30) και σούταρε έξω από τα 6.75μ. σχεδόν με 50% ποσοστό ευστοχίας (11/24). Ο επιθετικός πλουραλισμός της Ελλάδας ήταν αξιομνημόνευτος καθώς είχε πέντε παίκτες που τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Κώστας Καϊμακόγλου που αγωνίστηκε με προστατευτική μάσκα και πέτυχε 16 πόντους, ενώ μάζεψε και 5 ριμπάουντ. Ο Βουγιούκας πρόσθεσε άλλους 12, ενώ από 11 είχαν Περπέρογλου και Φώτσης.

Δεν αγωνίστηκαν καθόλου οι Πρίντεζης, Βασιλειάδης, Κατσίβελης, Μαυροκεφαλίδης, Μποχωρίδης που έμειναν εκτός 12άδας και παρακολούθησαν τον αγώνα με πολιτικά από τον πάγκο.

Πιο ορεξάτοι μπήκαν οι Βρετανοί στο παρκέ οι οποίοι προηγήθηκαν με 7-4 και 13-11, ωστόσο από εκεί κι έπειτα οι παίκτες του Αντρέα Τρινκέρι βελτίωσαν την άμυνα τους κι έπαιξαν με μεγαλύτερη σοβαρότητα. Με τους Καϊμακόγλου και Ζήση να δίνουν ανάσες στην επίθεση, οι διεθνείς προηγήθηκαν με 15-13.

Το 15-16 ήταν η τελευταία φορά που είχε το προβάδισμα η Βρετανία. Ακολούθησε ένα επιμέρους 9-2 από την Ελλάδα με το οποίο κατάφερε να ολοκληρώσει το α' δεκάλεπτο στο +6 (24-18). Σε ένα πρώτο δεκάλεπτο που η Ελλάδα σούταρε με 80% στα δίποντα (8/10) και είχε ήδη μοιράσει 8 ασίστ.

Στη β' περίοδο, ο Σπανούλης με τρίποντο εκτόξευσε τη διαφορά στους 10 πόντους (32-22), ενώ ο Ιταλός προπονητής έκανε συνεχείς αλλαγές στην ελληνική πεντάδα. Ο Περπέρογλου με δύο συνεχόμενες ατομικές ενέργειες έκανε το σκορ 38-24 στο 16'.

Ενέργεια στην άμυνα υπήρχε, έδινε ώθηση στην επίθεση, οπότε η διαφορά συνέχιζε να ανεβαίνει. Έτσι, ο Βουγιούκας με 1/2 βολές εκτόξευσε τη διαφορά στους 18 πόντους (44-26). Η Ελλάδα στο +20(46-26) με βολές του τελευταίου. Οι Έλληνες έφυγαν για τα αποδυτήρια στο +17 (46-29) έχοντας πολύ καλά ποσοστά (14/20 δίποντα και 4/9 τρίποντα).

Καλή αντίδραση στην άμυνα ζώνης

Στην επανάληψη, οι Βρετανοί γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη και ήταν ένα καλό... "σχολείο" για την Ελλάδα. Οι διεθνείς έδειξαν υπομονή, είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας και ήταν εύστοχοι στα σουτ που επιχείρησαν. Έτσι, ξέφυγαν ακόμα περισσότερο στο σκορ αυξάνοντας συνεχώς την υπέρ τους διαφορά.

Το 46-31 έγινε 55-36 στο 24' με τρίποντο του Φώτση. Οι παίκτες του Τρινκέρι ήταν σε μεγάλα κέφια και τρέχοντας ένα γρήγορο 6-0 με γκολ φάουλ από τον Παπανικολάου και τρίποντο Σπανούλη το σκορ έγινε 66-42 στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Μπράμος ευστόχησε σε δύο διαδοχικά τρίποντα και τελικά ο Καϊμακόγλου έγραψε το 77-45 στο τέλος του γ' δεκαλέπτου, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 32 πόντους.

Έτσι, το δ' δεκάλεπτο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, ωστόσο το ευχάριστο για τον Αντρέα Τρινκέρι είναι ότι οι παίκτες του κράτησαν την υπέρ τους διαφορά, έστω κι αν χαλάρωσαν αμυντικά. Ήταν η σειρά των Γιάνκοβιτς, Περπέρογλου να ευστοχήσουν έξω από τα 6.75μ. για το 86-56, επαναφέροντας τη διαφορά στους 30. Ο Καββαδάς στη συνέχεια ανέλαβε δράση και το 95-62 επήλθε φυσιολογικά υπέρ της εθνικής Ανδρών.

Την αναμέτρηση παρακολούθησαν ο πρόεδρος της ελληνικής ομοσπονδίας, Γιώργος Βασιλακόπουλος, ο Γενικός Γραμματέας, Παναγιώτης Τσαγκρώνης και ο ταμίας της ΕΟΚ, Δημήτρης Μπασούρης. Μετά το τέλος του αγώνα, ο πρόεδρος της ΕΟΚ, πρόσφερε στον Δήμαρχο Ηρακλείου, Γιάννη Κουράκη, μια φανέλα της Εθνικής με τις υπογραφές όλων των παικτών.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 46-29, 77-45, 95-62

Ελλάδα: Σλούκας, Μπουρούσης 3(1), Ζήσης 6(1), Σπανούλης 10(2), Περπέρογλου 11(2), Φώτσης 11(1), Παπανικολάου 6(1), Καββαδάς 8, Βουγιούκας 12, Καϊμακόγλου 16(2), Μπράμος 8, Γιάνκοβιτς 4.

Μεγάλη Βρετανία: Αντεγκμπόγιε 1, Τζάκμαν, Βαν Όστρουμ 12(2), Ρόμπινσον 9(1), Μάρεϊ 7(1), Πότερ 4, Χίσον, Φρέιζερ 2, Τζόνσον 2, Λαρκάι, Μπόατενγκ 10, Ατσαρά 15(1).

Θυμηθείτε εδώ το Live Blog του αγώνα της Ελλάδας με τη Μεγάλη Βρετανία.