ΜΠΑΣΚΕΤ

Νίκη για Φιλαθλητικό

Ο Φιλαθλητικός νίκησε εντός έδρας την Κηφισιά με 83-79 και πλέον είναι μόνος του στην κορυφή της Α2.

Ο Φιλαθλητικός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και επικράτησε της Κηφισιάς εντός έδρας με 83-79 στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 21-24 για τους φιλοξενούμενους.

Στη συνέχεια, όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να αποσπαστούν με επτά πόντους (36-29). Έτσι, το ημίχρονο του αγώνα βρήκε την ομάδα του Φιλαθλητικού το +11 (46-35).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ, φτάνοντας τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 83-79.

Φιλαθλητικός - Κηφισιά 83-79

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 46-35, 64-54, 83-79.

Φιλαθλητικός (Ζήβας): Γ. Αντετοκούμπο, Θ. Αντετοκούμπο 11 (2), Γκίκας 17 (3), Ψαρόπουλος, Σαμοθράκης 20 (4), Σαλούστρος 5, Γεωργιάδης 5 (1), Καμπερίδης 1, Ανδρεόπουλος 8 (1), Γιαννουλάκος 16.

Κηφισιά (Μπεκές): Νικητάκης 5 (1), Μοσχοβίτης 11, Διαμαντόπουλος 5, Χατζηνικόλας, Καράμπουλας 19 (1), Μενουδάκος 5 (1), Σιούτης 19 (3), Ψαθάς 11 (1), Πετροδημόπουλος 4, Τζιάλλας.

Το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής: (Σάββατο 19/1) Φιλαθλητικός - Κηφισιά 83-79, 17.00 Παγκράτι-Αίολος Τρ., 17.00 Λαύριο - Ίκαροι Σ., 17.00 Αγία Παρασκευή - Κόροιβος, 17.00 Αρκαδικός - Δόξα Λευκάδας, (Κυριακή 20/01), 16.00 ΟΦΗ - Ερμής Λαγκαδά.