ΜΠΑΣΚΕΤ

Αγκάλιασε την άνοδο η ΑΕΚ!

Την 21η φετινή νίκη της νίκη που την φέρνει ακόμα πιο κοντά στην επιστροφή της στην Α1 Ανδρών, πέτυχε η ΑΕΚ επικρατώντας με 78-69 του Ηρακλή

Το καθήκον της έκανε η ΑΕΚ η οποία επιβλήθηκε με σκορ 78-69 του Ηρακλή και πλησίασε κι άλλο την μαθηματική εξασφάλιση της ανόδου της.

Εφόσον, στο παιχνίδι Παγκράτι-Κόροιβος, νικούσαν οι γηπεδούχοι τότε η ΑΕΚ θα σφράγιζε το εισιτήριο της στην Α1 Ανδρών της νέας σεζόν.

Σε διαφορετική περίπτωση θα υπάρξει παράταση στην αγωνία με την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου να έχει δύο ακόμα παιχνίδια με αντίπαλο τον Φίλιππο Βέροιας και το Ψυχικό.

Θυμηθείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Ντέρμπι από παλιά έγινε στο κλειστό της Ζωφριάς με την ΑΕΚ και τον Ηρακλή να συμβαδίζουν στο σκορ σε ένα κατάμεστο γήπεδο. Η εκπληκτική ατμόσφαιρα άγχωσε τους γηπεδούχους που δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό και το μόνο που κατάφεραν ήταν προηγηθούν με 18-14 στο 18' μετά από δύο εύστοχες βολές του Καράμπουλα.

Η συνέχεια βρήκε τον Χρυσόπουλο να ισοφαρίζει σε 20-20 στο τέλος του α' δεκαλέπτου και τους γηπεδούχους να μην μπορούν να εκμεταλλευτούν τα κατά πολύ περισσότερα ριμπάουντ (9-2 έναντι 4-2). Το 22-20 έγινε 22-25 υπέρ του Ηρακλή ο οποίος με ένα σερί 5-0 είχε βάλει δύσκολα στους "κιτρινόμαυρους". Οι ισοπαλίες έδιναν κι έπαιρναν (29-29, 31-31, 33-33) μέχρι που ο Ηρακλής έφυγε για τα αποδυτήρια στο +3 (38-41).

Στο β' ημίχρονο, η ΑΕΚ ξεκίνησε πιο αποφασισμένη και αφού πρώτα ισοφάρισε το παιχνίδι, κατάφερε με επιμέρους 12-2 να ξεφύγει με σκορ 54-44. Τα λάθη για τον Ηρακλή συνεχίζονταν κι έτσι η διαφορά άρχισε να ανεβαίνει επικίνδυνα. Λίγο πριν το τέλος του γ' δεκαλέπτου, η διαφορά έφτασε τους 19 πόντους (66-47).

Η ΑΕΚ έμεινε άποντη για περίπου 6.30'' στο δ' δεκάλεπτο κι έτσι οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να μειώσουν. Πλησίασαν στους 4 (66-62), βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι. Ωστόσο, η ΑΕΚ στο κρίσιμο σημείο απάντησε με σερί 7-0 και ξέφυγε με 75-62 στο 1.46'' για το τέλος του αγώνα, "καθαρίζοντας" το παιχνίδι με καθοριστικό τρίποντο του Βαγγέλη Καράμπουλα.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 38-41, 66-49, 78-69