Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Εύκολα ο ΠΑΟ, σπουδαίο ''διπλό'' η Τερψιθέα

Ο Ιπποκράτης επικράτησε εύκολα της Αναγέννηση στην Κω (85-67) και επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στα θετικά αποτελέσματα! Στο +39 ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Παναθλητικό, ''διπλό'' για Τερψιθέα στον Βόλο.

Πριν μία εβδομάδα ο Ιπποκράτης έχασε από τον Ολυμπιακό Βόλου και δεν ήθελε σε καμία περίπτωση νέες απώλειες εντός έδρας.

Η ομάδα από την Κω μπήκε πολύ δυνατά στο ματς με την Αναγέννηση (25-13 στο 10') και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 16 πόντους (46-30 στο 20’) εκμεταλλευόμενη την πολύ καλή επιθετική ημέρα που βρέθηκε… Στο ίδιο έργο θεατές και στο δεύτερο μέρος, με τον Ιπποκράτη να ανεβάζει συνεχώς την υπέρ του διαφορά και τελικά να φτάνει στο θετικό αποτέλεσμα με 85-67.

Πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε η Τερψιθέα στην έδρα του Ολυμπιακού Βόλου. Οι φιλοξενούμενες είχαν τον έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκεια (33-34 στο 20’) και τελικά επικράτησαν με 61-65.

Ακόμα μία νίκη σημείωσε το Ελληνικό, που είναι… ασταμάτητο. Οι νταμπλούχες υποδέχτηκαν τον ΠΑΟΚ, ο οποίος δεν φάνηκε ικανός να δημιουργήσει προβλήματα σε έναν ανώτερο αντίπαλο. Το Ελληνικό στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 9 πόντους (40-31) και στο δεύτερο μέρος… πάτησε το γκάζι, προκειμένου να φτάσει στο τελικό 75-51.

Όσον αφορά τον Παναθηναϊκό, οι ''πράσινες'' επιβλήθηκαν του Παναθλητικού με 89-50 κι ''ανέβηκαν'' στο 5-1 στο πρωτάθλημα, αποδίδοντας πολύ καλό μπάσκετ σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.,

Ελληνικό-ΠΑΟΚ 75-51

Βαθμολογία (σε 6 αγώνες): Ελληνικό 12, Πρωτέας Βούλας 11, Παναθηναϊκός 11, ΠΑΟΚ 10, Τερψιθέα 9, Αθηναϊκός 8, Αναγέννηση ΝΡ 8, Ιπποκράτης Κω 8, Ολυμπιακός Βόλου 7, Παναθλητικός 6.

Επόμενη αγωνιστική (7η, 16/11): Πρωτέας Βούλας – Ιπποκράτης Κω, Αναγέννηση ΝΡ – Ολυμπιακός Βόλου, Τερψιθέα Γλυφάδας – Ελληνικό, Παναθλητικός – Αθηναϊκός, ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός.