Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

"Διπλό" στη Βούλα ο Αθηναϊκός

Ο Αθηναϊκός νίκησε εύκολα στη Βούλα τον Πρωτέα 84-68 στο εναρκτήριο παιχνίδι για την 5η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Ένα ημίχρονο διήρκεσε η αντίσταση του Πρωτέα στο κλειστό της Βούλας, στο παιχνίδι που άνοιξε το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής στην Α1 Γυναικών. Ο Αθηναϊκός επιβλήθηκε του Πρωτέα με 84-68, χάρις στο επιμέρους 26-13 που έκανε στην τρίτη περίοδο. Στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα οι φιλοξενούμενες δημιούργησαν διαφορά 14 πόντων, ελέγχοντας έτσι με άνεση το παιχνίδι μέχρι τέλους.

Ολόκληρο το 40λεπτο αγωνίστηκαν οι Σλούκα, ΜακΚέι για την ομάδα του Βύρωνα, η οποία μάζεψε 13 ριμπάουντ παραπάνω και πέτυχε 10 τρίποντα σε 23 προσπάθειες. Ο Πρωτέας, από την άλλη, είχε 5/9 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και 1/14 στο δεύτερο, χάνοντας έτσι την επαφή με το σκορ.

Το φύλλο αγώνα:

Πρωτέας Βούλας-Αθηναϊκός 68-84

Δεκάλεπτα: 20-23, 40-41, 53-67, 68-84

Διαιτητές: Παυλόπουλος-Πόντας

Πρωτέας Βούλας (Σαββάτης):Καρλάφτη 10, Τσιχλάκη, Κίτσιου 1, Γκόβαν 20, Κολλάτου 11 (8 ασίστ, 6 λάθη), Καμπουράκη 3, Χατζηβασιλείου, Μοκούμπε 13, Μυλωνάκη, Χατζηγιακουμή 10, Αναστασοπούλου Μ.

Αθηναϊκός (Καλογερόπουλος):Τζανετάτου 2, Στούπα, Κόνιαλη 17, Λιτλ 14 (17 ριμπάουντ), Σλούκα 12 (10 ριμπάουντ), Σουάν 14, ΜακΚέι 25 (7 ασίστ).

Το πρόγραμμα του διημέρου:

Σάββατο 18 Νοεμβρίου

Π. Γιαννακόπουλος 14:00 Παναθηναϊκός-Δάφνη Αγ. Δημητρίου (Αναστασίου-Αργυρούδης)

ΔΑΚ Γλυφάδας 14:30 Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ (Μαριγλή-Ρίζος)