STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ρέθυμνο - ΚΑΟΔ 88-75

Χάρη σε ένα εξαιρετικό γ' δεκάλεπτο, το Ρέθυμνο επιβλήθηκε με σκορ 88-75 του ΚΑΟΔ και πέτυχε την 7η νίκη του στο πρωτάθλημα

Την 7η φετινή του νίκη στη Basket League ΟΠΑΠ πέτυχε το Ρέθυμνο που επικράτησε με σκορ 88-75 του ΚΑΟΔ, για την 11η αγωνιστική.

Η ομάδα της Κρήτης έπαιξε εκπληκτικό μπάσκετ στο γ' δεκάλεπτο, έτρεξε ένα επιμέρους 35-10 και ξέφυγε στο σκορ, "καθαρίζοντας" ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Από την πλευρά του, ο ΚΑΟΔ αντέδρασε στο τέλος, μείωσε τη διαφορά σε αξιοπρεπή επίπεδα, αλλά ήταν πια αργά για να μπει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης.

Τον Στέργιο Κουφό που βρίσκεται σε περίοδο ανάρρωσης μετά την περιπέτεια της υγείας του, αντικατέστησε ο βοηθός του, Θανάσης Γιαπλές.

Ο αγώνας:

Μπορεί ο Απόλλων να άνοιξε το σκορ με δύο εύστοχες βολές του Ζάρα, ωστόσο το προβάδισμα στη συνέχεια ήταν υπόθεση των γηπεδούχων. Οι Κρητικοί πέρασαν μπροστά με 8-3 και 10-5, έχοντας και πάλι ως όπλο τους την εξαιρετική τους ευστοχία από τα 6.75μ.

Πάντως, η διαφορά που έχτισε η ομάδα του Στέργιου Κουφού στη συνέχεια, οφείλεται στην πολύ καλή της άμυνα καθώς της επέτρεψε να πετύχει εύκολα καλάθια. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν παροδικά σε 14-12, ωστόσο το Ρέθυμνο απάντησε με τους Τσόχλα και Ντούβνιακ οι οποίοι έγραψαν το 23-18 στο τέλος του α' δεκαλέπτου.

Με το ξεκίνημα της β' περιόδου, ο ΚΑΟΔ αιφνιδίασε παροδικά το Ρέθυμνο, καθώς τρέχοντας ένα γρήγορο 5-0 ισοφάρισε το παιχνίδι σε 23-23. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι απάντησαν με δικό τους σερί και με επιμέρους 12-2 ξέφυγαν με διαφορά 10 πόντων για πρώτη φορά στο ματς (35-25).

Ο ΚΑΟΔ μείωσε σε 36-29 με τους Μισέλ και Καλαϊτζίδη, αλλά η ομάδα του Κουφού έτρεχε με κάθε ευκαιρία στον αιφνιδιασμό πετυχαίνοντας εύκολα καλάθια. Ένα τρίποντο του Αγγελόπουλου έστειλε τη διαφορά στους 12 πόντους (46-34) που ήταν και η μέγιστη τιμή της, ενώ ο Κακαρούδης έκανε το 46-37 με το οποίο οι δύο ομάδες έφυγαν για τα αποδυτήρια.

Καταιγιστικό Ρέθυμνο στο γ' δεκάλεπτο

Αποφασισμένο να "καθαρίσει" το παιχνίδι μπήκε στην επανάληψη το Ρέθυμνο το οποίο έτρεξε ένα επιμέρους 12-2 με το οποίο μετέτρεψε το σκορ σε 58-39. Αυτό ήταν και το σημείο στο οποίο κρίθηκαν τα πάντα, καθώς η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για τους Κρητικούς.

Έχοντας και τον κόσμο στο πλευρό τους, έπαιξαν μπάσκετ αξιώσεων σε κάποια σημεία του αγώνα, πρόσφεραν θέαμα και μεγάλωναν συνεχώς τη διαφορά. Με λέι απ του Κόμματου η διαφορά άγγιξε και τους 35 πόντους (81-46), λίγο πριν το τέλος του γ' δεκαλέπτου.

Μετά πάντως το 35-10 της γ΄περιόδου, οι Κρητικοί κάπως χαλάρωσαν και ο ΚΑΟΔ αντέδρασε... Οι φωνές του Γιώργου Καλαφατάκη πάντως έπιασαν τόπο, καθώς ο ΚΑΟΔ στο δ' δεκάλεπτο μπήκε με στόχο να μειώσει την μεγάλη εις βάρος του διαφορά.

Και τα κατάφερε, καθώς άρχισε να πλησιάζει στο σκορ, εκμεταλλευόμενος την χαλαρότητα των παικτών του Ρεθύμνου. Το επιμέρους σκορ στην δ' περίοδο ήταν 28-7 υπέρ των παικτών του Καλαφατάκη.

Tα δεκάλεπτα: 23-18, 46-37, 81-47, 88-75

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χορν 3, Καλλινικίδης 9, Κόλιμον, Αγγελόπουλος 5(1), Τσαρουχάς, Τσόχλας 7(1), Ντούβνιακ 7(1), Κόμματος 16(1), Κάρτερ 22(3), Λάτοβιτς 2, Πέτγουεϊ 17(1), Σιζόπουλος.

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σλαφτσάκης 9(1), Νόουλς 10(1), Καλαϊτζίδης 2, Ακεψιμαίδης 7(1), Μισέλ 8, Μπάβτσιτς 3, Κακαρούδης 5(1), Ζάρας 15, Ιωάννου 1, Πάλμπερ 15.