STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΠΑΟΚ-Ρέθυμνο: 88-79

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να προηγήθηκε με 18-1, αλλά τελικά χρειάστηκε παράταση (και τον ψύχραιμο Χαραλαμπίδη) για να επικρατήσει του Ρεθύμνου, στο πιο αμφίρροπο ματς της πρεμιέρας.

Με το... δεξί άρχισε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ. Ο "Δικέφαλος" κέρδισε στο "Παλατάκι" το Ρέθυμνο με σκορ 88-79 (στην παράταση), σε ένα ματς που το σύνολο του Μαρκόπουλου βρέθηκε μπροστά με 18-1 αλλά το ματς έγινε ντέρμπι.

Οπως και να έχει, οι "ασπρόμαυροι" έκαναν καλή αρχή στη Basket League ΣΚΡΑΤΣ μετά το πρώτο επίσημο παιχνίδι για το Κύπελλο (νίκη απέναντι στον ΚΑΟΔ) και πλέον την Τετάρτη θα αγωνιστούν για το Eurocup απέναντι στην Καρσίγιακα στην Τουρκία.

Ο πρωταγωνιστής

Θα δώσουμε τον τίτλο στον Κώστα Χαραλαμπίδη γιατί "μίλησε" σε κρίσιμα σημεία... Ηταν αυτός που πήγε το ματς στην παράταση με τις δύο βολές, στο 77-74 πέτυχε τρίποντο (έτσι έγινε το 80-74) και μετά έκανε το 82-74.

Εκεί κρίθηκε το ματς

Μετά το 73-73 ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ψύχραιμος... Πήρε διαφορά οχτώ πόντων στην συνέχεια (82-74 στο 44') και έβαλε τις βάσεις για την νίκη.

Ο αριθμός

Xρειάστηκε να περάσουν έξι λεπτά για να πετύχει το πρώτο του δίποντο το Ρέθυμνο. Στο 18-1 ο Σίμπσον ήταν αυτός που πέτυχε καλάθι και έκανε το 18-3.

Το παιχνίδι άρχισε με τον ΠΑΟΚ να "πατάει" γκάζι με το... καλημέρα και να προηγείται με 10-1 στο 4'. Ο "Δικέφαλος" ήταν εντυπωσιακός, ο Σαλούστρος έκανε το 16-1 στην συνέχεια και ο Βον το 18-1 (5'). Το Ρέθυμνο βρήκε λύσεις επιθετικά μετέπειτα, μείωσε σε 18-8 (7') κα το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τον ΠΑΟΚ να έχει ένα +10 (20-10).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου ο Κάρτερ διαμόρφωσε το 28-14 και ο Σαλούστρος το 31-16 (14'). Ο ΑΓΟΡ με σερί 0-6 "ψαλίδισε" την διαφορά (31-22) ενώ βρέθηκε στο -8 (36-28) στο 18'. Ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκε, ήταν στο +12 (41-29) στο 19' και το σκορ στο ημίχρονο ήταν 41-31.

Στο 24' ο ΠΑΟΚ ήταν στο +12 (47-35) και ο Δέδας έκανε το 49-37. Οι φιλοξενούμενοι "πάτησαν" γκάζι και μείωσαν σε 49-41 και σε 49-46 στο 28'. Μάλιστα βρέθηκαν στο -1 (49-48) ενώ προηγήθηκαν με 49-50, με τον "Δικέφαλο" να έχει πολλά προβλήματα επιθετικά. Οι "ασπρόμαυροι" ξύπνησαν" και με ένα σερί 5-2 ήταν στο +2 (54-52) στο 30'.

Ο Κάρτερ στο 32' έκανε το 57-54 ενώ μετά το αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε ο Μαργαρίτης διαμορφώθηκε το 61-54 (33'). Με σερί 0-7 ο ΑΓΟΡ ισοφάρισε (61-61) και μάλιστα προηγήθηκε μετά 64-65 (36'). Ο Φαγιέ "έγραψε" το 64-67 ενώ ο Χαραλαμπίδης πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο (67-67). Το 67-69 έγινε από τον Φαγιέ ενώ στα 6'' πριν το τέλος ο Χαραλαμπίδης ισοφάρισε (69-69). Στην τελευταία επίθεση ο Αλεν αστόχησε και το ματς πήγε στην παράταση (69-69).

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Κάρτερ έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (73-71) ενώ στο 73-73 υπήρχαν έντονες διαμαρτυρίες για τους διαιτητές από πλευράς "Δικεφάλου". Ο Οντουμ με συνεχόμενους πόντους του "έγραψε" το 77-73 ενώ ο Χαραλαμπίδης διαμόρφωσε το 80-74 ενώ έκανε το 82-74 στο 44' δίνοντας ουσιαστικά την νίκη στον ΠΑΟΚ (αν και ο ΑΓΟΡ μείωσε σε 84-79).

Δεκάλεπτα: 20-10, 41-31, 54-52, 69-69 (κ.α.), 88-79.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 2, Λιάπης, Χαραλαμπίδης 12 (2), Κάρτερ 19 (3), Κακαρούδης 2, Τσόχλας 7 (1), Δέδας 4, Μαργαρίτης 7 (1) Κώττας, Όντουμ 9 (1), Βον 15, Σαλούστρος 11 (3).

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 15 (2), Σχίζας, Κουμπούρας 5, Σάφτενααρ 15, Κάουνσιλ 2, Άλεν 16 (2), Καλαμπόκης 3, Φαγιέ 12, Σίνης, Χείλαρης 5 (1), Κράβιτς 6, Δουλγεράκης.