STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Πανιώνιος - Ρέθυμνο 74-67

Το "εισιτήριο" για τα ημιτελικά πήρε ο Πανιώνιος, ο οποίος κατάφερε να γυρίσει το ματς απέναντι στο μαχητικό Ρέθυμνο (74-67) και τον εξαιρετικό Ντιόντε Κρίστμας, κάνοντας το 2-0 στη σειρά. Νοκ-άουτ ο Στίβεσον.

Ο Πανιώνιος σημείωσε την δεύτερη νίκη του απέναντι στο Ρέθυμνο (74-67), αυτή την φορά στο κεκλεισμένων των θυρών κλειστό της Νέας Σμύρνης και πήρε το "εισιτήριο" για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Ο σύλλογος της Νέας Σμύρνης δυσκολεύτηκε στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα, όμως με υπομονή και συγκέντρωση γύρισε την εις βάρος του κατάσταση και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα.

Στα αρνητικά για τον Πανιώνιο ο τραυματισμός του Στίβεσον, ο οποίος χτύπησε στο γόνατο ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου και υπάρχουν φόβοι για ρήξη χιαστών. Αν αυτό επαληθευτεί τότε ο Αμερικανός θα απουσιάσει από τα υπόλοιπα παιχνίδια της ομάδας του.

Παρόλα αυτά, ο Ζήσης Σαρικόπουλος κάλυψε επάξια το κενό του, σημείωσε πολύτιμους πόντους και βοήθησε την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να πάρει τη νίκη.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν για τις δύο ομάδες ο Βασίλης Ξανθόπουλος και ο Ντιόντε Κρίστμας. Ο Έλληνας γκαρντ σταμάτησε στους 21 πόντους (4/8β., 7/9διπ., 1/3τρ.), ενώ ο Κρίστμας είχε 30 πόντους (10/11β., 7/7διπ., 2/7τρ.).

Ο αγώνας:

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή από τον Κρίστμας να σημειώσει το 3-7 στο δεύτερο λεπτό του αγώνα απέναντι στον Πανιώνιο. Ο Πέτγουεϊ με τρίπόντο θα κάνει το 3-10, προτού ο Νίκος Μπάρλος στο 6' μειώσει σε 10-15 για τον σύλλογο της Νέας Σμύρνης.

Στη συνέχεια, τα πράγματα δεν άλλαξαν, καθώς οι παίκτες του Στέργιου Κουφού είχαν επιβάλει το παιχνίδι τους. Ο Κρίστμας με εύστοχο σουτ τριών πόντων θα κάνει το 10-18 στο 7' για να πετύχει ο Στίβεσον το 12-18. Ο Κόλεμαν θα σημειώσει το 12-20, με τον Κρίστμας που θα προσθέσει τέσσερις πόντους να πετυχαίνει το 12-24, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Έπειτα, οι φιλοξενούμενοι θα διατηρήσουν το προβάδισμα τους με τον Νίκο Παπανικολάου να κάνει το 14-26 για τους Κρητικούς στο 13' του ματς. Ο Ντίμπλερ με δύο εύστοχες βολές θα μειώσει σε 16-28, με τον Τσόχλα στο 17' να σημειώνει το 18-31 με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή.

Ο Ντιόντε Κρίστμας με όμορφη προσπάθεια θα κάνει το 20-33, προτού ο Νάτζφεϊ με 2/2 βολές σημειώσει το 22-33 στο 18'. Στο 1:20'' πριν το ημίχρονο ο Στίβεσον θα χτυπήσει στο δεξί γόνατο και θα καθίσει στον πάγκο, με τον Νάτζφεϊ στο 19' να μειώνει σε 26-35, σκορ με το οποίο θα πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Επέστρεψε ο Πανιώνιος

Ο Πανιώνιος με την έναρξη της τρίτης περιόδου, μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και κατάφερε με τον Βασίλη Ξανθόπουλο να μειώσει σε 30-37, προτού ο Κρίστμας πετύχει το 30-39. Ο Μπίλι Κις με εύστοχο σουτ τριών πόντων θα κάνει το 33-39 και ο Λάτοβιτς θα σημειώσει το 37-41 στο 24'.

Ο Ξανθόπουλος και πάλι θα κάνει το 39-41 και ο Ζήσης Σαρικόπουλος θα ισοφαρίσει σε 41-41. Ο Ζήσης Σαρικόπουλος και πάλι θα κάνει το 43-42, ενώ ο Νίκος Μπάρλος θα πετύχει το 45-42, δίνοντας αέρα τριών πόντων στον Πανιώνιο (45-42). Ο Σαρικόπουλος και πάλι με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή θα ανοίξει ακόμα περισσότερο την ψαλίδα για τους γηπεδούχους (49-42), με τον Ξανθόπουλο να πετυχαίνει το 51-42.

Ο Πανιώνιος τελικά θα καταφέρει να κλείσει την πρώτη περίοδο με προβάδισμα έξι πόντων (54-48) απέναντι στο Ρέθυμνο, το οποίο προσπαθούσε να επιστρέψει και πάλι στο παιχνίδι.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα ο Σαρικόπουλος και ο Ξανθόπουλος θα κάνουν το σκορ 58-48 για τον Πανιώνιο, με τον Κρίστμας έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων να κάνει το 58-51 και ο Πέτγουεϊ στο 33' θα πετύχει το 58-53. Ο Ξανθόπουλος θα κάνει το 61-53 και ο Κρίστμας ξανά θα μειώσει στους έξι πόντους (61-55).

Ο Λάτοβιτς στο 37' με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή θα μειώσει σε 68-61, ο Νάτζφεϊ με 2/2 βολές θα κάνει το 70-61, με τον Πανιώνιο να παίρνει στο τέλος το θετικό αποτέλεσμα απέναντι στο Ρέθυμνο με 74-67 και να προκρίνεται στα ημιτελικά του πρωταθλήματος Basket League ΟΠΑΠ.

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 26-35, 54-48, 74-67.

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 21(1), Κις 8(2), Αθανασούλας, Στίβεσον 5, Ντίμπλερ 9(1), Καββαδάς 2, Ιωάννου, Σαρικόπουλος 11, Νάτζφεϊ 13(1), Παραγιός, Μπάρλος 5.

Ρέθυμνο (Κουφός): Κρίστμας 30(2), Κούμουλος 2, Παπανικολάου 2, Αγγελακόπουλος, Τσόχλας 5, Καλλινικίδης 2, Κόλεμαν 4, Λάτοβιτς 15(1), Πέτγουεϊ 7(1), Δέδας.