STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Πανιώνιος - Πανελευσινιακός 81-73

Ο Πανιώνιος πέτυχε τη δεύτερη σερί του νίκη με σκορ 81-73, έστω κι αν έπαιξε με τη φωτιά με αντίπαλο τον Πανελευσινιακό που παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός

Στο παιχνίδι για την 8η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ, ο Πανιώνιος φιλοξένησε τον Πανελευσινιακό κι επικράτησε με σκορ 81-73 σε ένα ματς που δεν ήταν καλός.

Ο Πανελευσινιακός πάλεψε, ήταν ανταγωνιστικός και στο τέλος είχε κάποια παράπονα από τους διαιτητές στα σφυρίγματα του τελευταίου τρίλεπτου.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Πανιώνιο που άφησε για τα καλά πίσω του την ήττα από το Ρέθυμνο, πριν δύο αγωνιστικές.

Οι "κυανέρυθροι" τελείωσαν το παιχνίδι με μόλις 8 λάθη, έναντι 19 του Πανελευσινιακού, ενώ έλεγξε τα ριμπάουντ (30-25) και είχε πολύ περισσότερες επιθέσεις από τους αντιπάλους του.

Ο αγώνας:

Ιδανικό ξεκίνημα για τον Πανιώνιο ο οποίος προηγήθηκε με 11-0 με την ολοκλήρωση του πρώτου δίλεπτου, χάρη στους πόντους των Παππά και Μίλμπουρν. Ο Πανιώνιος ξέφυγε με 10 πόντους (13-3) στο 3ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 16-11 χάρη σε κάποιες μεμονωμένες ενέργειες των Καμπ και Λιακόπουλου.

Ωστόσο, ο Πανιώνιος απάντησε με σερί 5-0 με τους Γκιμπς και Μπόγρη να κάνουν το 21-11. Η διαφορά άγγιξε και τους 12 πόντους (26-14) στο 9ο λεπτό, ενώ ο Μπάτης με τρίποντο έγραψε το 31-14 στο τέλος του α' δεκαλέπτου.

Στη συνέχεια, η Ελευσίνα κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό και να βελτιώσει την άμυνα της, γυρίζοντας ένα παιχνίδι από τους -16 πόντους. Ο Πανελευσινιακός μείωσε στον πόντο (38-37), παίζοντας πολύ καλύτερα από τον Πανιώνιο, με συνεχή ντράιβ που του έδωσαν την ευκαιρία για εύκολα καλάθια.

Ντέρμπι με τα όλα του

Στην επανάληψη, ο Πανιώνιος εξακολούθησε με δυσκολία να διατηρεί το προβάδισμα (43-42), καθώς πλέον ο Πανελευσινιακός είχε βρει πια το ρυθμό του. Στο τέλος του γ' δεκαλέπτου, ο Πανιώνιος βρέθηκε στο +4 (59-55), σε ένα ματς που ήταν πολύ κοντά πια στο σκορ.

Ο Πανιώνιος διατήρησε την ψυχραιμία του στο δ' δεκάλεπτο και βρέθηκε στο +9, προηγούμενος με 66-57. Ωστόσο, η αντίδραση του Πανελευσινιακού ήταν άμεση και τελικά με δύο συνεχόμενα τρίποντα πλησίασε στους τρεις (66-63). Στο 37' η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκανε το 70-67, όμως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο (70-69).

Οι "κυανέρυθροι" έδειξαν ψυχραιμία στις βολές προηγήθηκε με 78-69 στο 39' χάρη στις βολές των Μπόγρη και Παππά. Ο Λιακόπουλος μείωσε σε 78-71 και τελικά ο Νίκου έγραψε το τελικό 81-73.

Τα δεκάλεπτα: 31-14, 40-37, 59-55, 78-69

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 10, Πέιν 12(1), Αθηναίου 7(1), Γκιμπς 9(1), Μίλμπουρν 11(3), Μπατής 11(3), Γιάνκοβιτς 10, Παππάς 9, Αγραβάνης, Μπούκερ 2.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Παπανικολόπουλος 22(4), Παπανικολάου 9(1), Δημάκος, Μαγκουνής 7, Λιακόπουλος 19, Δεληγιάννης 5, Καμπ 9(3), Τσιάκος.