STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Πανιώνιος - Ολυμπιακός 66-87

Ο Ολυμπιακός έκανε το "sweep" απέναντι στον Πανιώνιο, καθώς επικράτησε και στο τρίτο μεταξύ τους παιχνίδι, αυτή την φορά στο κλειστό της Νέας Σμύρνης με 87-66 και προκρίθηκε στον τελικό του πρωταθλήματος της Basket League ΟΠΑΠ.

Ο Ολυμπιακός σημείωσε την τρίτη του νίκη απέναντι στον Πανιώνιο, καθώς επικράτησε και στο κλειστό της Νέας Σμύρνης με 87-66 και προκρίθηκε στον τελικό του πρωταθλήματος της Basket League ΟΠΑΠ.

Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς μετά τα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα πήραν τον έλεγχο του αγώνα και κατάφεραν να φτάσουν χωρίς δυσκολίες στο θετικό αποτέλεσμα.

Από τον Ολυμπιακό ο Γιώργος Πρίντεζης σημείωσε 17 πόντους, ενώ από 16 είχαν οι Βασίλης Σπανούλης και Κώστας Παπανικολάου. Για τον Πανιώνιο που προσπάθησε, αλλά δεν κατάφερε να μειώσει τη σειρά, ο Μπίλι Κις σταμάτησε στους 18 πόντους, με τον Αθανασούλα να προσθέτει 11.

Ο αγώνας:

Ο Πανιώνιος προσπάθησε να ξεκινήσει δυνατά την αναμέτρηση και να μην επιτρέψει στον Ολυμπιακό να επιβάλει το παιχνίδι του, όπως έγινε στο δεύτερο ματς στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Ο Νάτζφεϊ με εύστοχο σουτ τριών πόντων στο 3' θα κάνει το 6-2 για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης με 2/2 βολές θα κάνει το 6-11.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι θα διατηρήσουν το προβάδισμα στο σκορ απέναντι στον Πανιώνιο, ο οποίος προσπάθησε να μειώσει και να μείνει κοντά στους "ερυθρολεύκους". Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης με 2/2 βολές θα σημειώσει το 13-17, ενώ ο Βασίλης Ξανθόπουλος με τρίποντο θα κάνει το 18-20.

Ο Κώστας Σλούκας θα ευστοχήσει σε δύο ελεύθερες βολές και θα πετύχει το 18-22, σκορ με το οποίο θα κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Έπειτα τα πράγματα δεν θα αλλάξουν. Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς θα συνεχίσει να διατηρεί το προβάδισμα στο σκορ. Ο Κάιλ Χάινς θα κάνει το 24-29, ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης θα σημειώσει το 22-34, με τον Κώστα Παπανικολάου θα ευστοχήσει σε τρίποντο και να κάνει το 23-37.

Ο Ολυμπιακός με καλάθι του Κώστα Παπανικολάου θα κάνει το 28-43, προτού ο Μπίλι Κις με εύστοχο σουτ τριών πόντων μειώσει σε 32-43. Το πρώτο ημίχρονο θα ολοκληρωθεί μετά από κάρφωμα του Κάιλ Χάινς, ο οποίος θα σημειώσει το 32-45.

Προσπάθησε να μειώσει ο Πανιώνιος

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου ο Πανιώνιος προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά από τον Ολυμπιακό και να μπει και πάλι στην διεκδίκηση της νίκης. Ο Νίκος Μπάρλος με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή έκανε το 46-55, ρίχ΄νοντας την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της περιόδου.

Ο Βασίλης Σπανούλης ανέβασε, όμως την διαφορά και πάλι στους 12 με εύστοχο σουτ τριών πόντων (46-58). Οι γηπεδούχοι θα κάνουν το 49-58, αλλά και πάλι με τρίποντο, αυτή την φορά από τον Κώστα Παπανικολάου η διαφορά θα παραμείνει στους 12 (49-61), ενώ και πάλι ο νεαρός φόργουορντ με 2/2 βολές θα σημειώσει το 49-63.

Οι φιλοξενούμενοι θα συνεχίσουν να διατηρούν το προβάδισμα και το τρίτο δεκάλεπτο θα ολοκληρωθεί με τους Πειραιώτες μπροστά στο σκορ με 66-53, έπειτα από 1/2 βολές του Κάιλ Χάινς.

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός αύξησε την διαφορά του από τον Πανιώνιο, καθώς με τρίποντο του Γιώργου Πρίντεζη πέτυχε το 60-79, προτού μειώσει σε 62-79 ο Καββαδάς με κάρφωμα.

Έτσι ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη με το τελικό 87-66 απέναντι στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, να πετύχει το 3-0 στη σειρά και να προκριθεί για έβδομη διαδοχική σεζόν στον τελικό του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 32-45, 53-66, 66-87.

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 5(1), Κις 18(4), Αθανασούλας 11(3), Ντίμπλερ 6(1), Μπατής, Καββαδάς 9, Ιωάννου 3, Σαρικόπουλος 5, Νάτζφεϊ 4(1), Παραγυιός, Μπάρλος 5.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 15, Σπανούλης 16(4), Βασιλόπουλος 3(1), Ντόρσεϊ 6, Κέσελ 2, Γκετσεβίτσιους 5(1), Γλυνιαδάκης 2, Πρίντεζης 17(1), Παπανικολάου 16(3), Μάντζαρης 3(1), Σλούκας 2, Κατσίβελης.